Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie jest jednym z najciemniejszych miejsc w Europie. By chronić je przed sztucznym światłem, przyrodnicy i miłośnicy astronomii chcą powołania tam Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" chronić nieskażone smogiem świetlnym niebo - informuje "Dziennik Polski".
"Do zagrożonych elementów środowiska naturalnego dołączyła nocna ciemność. Ochrona ciemności włączana jest powoli do istniejących obszarów ochrony przyrody, na przykład parków narodowych" - piszą na swojej stronie inicjatorzy utworzenia Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".
To inicjatywa grupy przyrodników i miłośników astronomii z Polski i Słowacji. Chcą chronić mało doceniane bogactwo naturalne, jakim ciągle dysponują obszary na styku granic Polski, Słowacji i Ukrainy, które stanowią jeden z najciemniejszych nocą zakątków Europy.
Bez świetlnych zanieczyszczeń
"Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, zupełnie wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji" - podkreślają inicjatorzy.
Jak podkreślają, naturalne ciemności to jeden z ekologicznych zasobów, który wymaga ochrony. Z rezerwatów ciemności korzystają m.in. zwierzęta o nocnym trybie życia narażone na wyginięcie w nadmiernie oświetlonym środowisku. "Sztuczne światło źle wpływa na rośliny, które w wyniku sztucznego światła straciły granicę nocy i dnia, co ma niekorzystny wpływ na ich rozwój" - wyjaśniają.
Właśnie ochronie tego bogactwa ma służyć utworzenie Gwiezdnego Parku. Inicjatorzy chcą by objął on teren o powierzchni prawie 114 tys. ha w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parku Narodowym. To równocześnie polska część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie".
Ryś na tle gwiazd
Miałby to być obszar promocyjny, bez statusu prawnego. Memorandum w sprawie powstania PGN "Bieszczady" ma zostać podpisane w najbliższy piątek, 8 marca, w Lutowiskach. Poza ochroną bieszczadzkiego nieba przed tzw. smogiem świetlnym park ma także promować coraz bardziej popularną astroturystykę. Zaprojektowano już logo PGN "Bieszczady" - będzie to ryś na tle rozgwieżdżonego nieba.
Inicjatywa tworzenia takich parków gwiezdnych narodziła się w kanadyjskim rezerwacje Torrance Barrens. Właśnie tam w 1999 r. powstał pierwszy na świecie rezerwat tego typu. Od tego czasu podobnych parków na świecie powstało już ponad 30.
Autor: js/rs / Źródło: PAP, gwiezdnebieszcady.pl