58, 70,7, a może 80 stopni Celsjusza - jaka jest najwyższa temperatura, jaką osiągnęła ziemska atmosfera. Na razie oficjalny rekord uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną to 58 stopni odnotowane w stacji meteo na libijskiej pustyni. Steve Running, ekolog z Uniwersytetu w Montanie, uważa, że na Ziemi bywa dużo cieplej.
Running zaczął szukać najgorętszego miejsca na Ziemi w październiku 2004 roku, gdy odwiedził położone na północnym zachodzie Chin góry Huoyan Shan, tzw. Płonące Góry. Mówi się, że powierzchnia tego pasma z czerwonego piaskowca latem może osiągnąć temperaturę 50-80 st. C.
- Huoyan Shan to na pewno najgorętsze miejsce w Chinach, a kto wie, czy nie i na całym świecie? - mówią Chińczycy.
Zaintrygowany naukowiec przyjrzał się dokładniej pomiarom temperatury prowadzonym przez meteorologów.
Gdzie jest najcieplej?
Wyścig o miano najcieplejszego miejsca na świecie trwa już niemal sto lat, ale zwycięzca wcale nie jest pewny. W lipcu 1913 roku meteorolodzy z Furnace Creek w kalifornijskiej Dolinie Śmierci zaobserwowali na termometrach 56,7 st. C. Zadeklarowali, że to najwyższa temperatura kiedykolwiek zanotowana na Ziemi. Zaledwie dziewięć lat później, 13 września 1922 roku, stacja meteorologiczna w libijskiej Al-Aziziji poinformowała o 58 st. C. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podaje, że to wciąż najwyższa temperatura powietrza w historii.
Running jest jednak co do tego sceptyczny. - Jak dotąd większość miejsc, które okrzyknięto "najgorętszymi" nie jest nawet poważnym pretendentem do tego miana. A to dlatego, że nie wszędzie na świecie mierzy się temperaturę - mówi. - Nie ma stacji meteorologicznych w miejscach słynących z ekstremalnego ciepła, takich jak pustynie Sahara czy Gobi - tłumaczy.
Fakt, że na podstawie informacji pozyskiwanych ze stacji meteorologicznych nie da się wskazać najgorętszego miejsca na Ziemi potwierdza uniwersytecki kolega Runninga David Mildrexler.
- WMO ma nieco ponad 11 tysięcy stacji meteorologicznych na całym świecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Ziemia liczy sobie 144,68 mln km kw. lądu, będzie to oznaczało, że jedna stacja przypada na 13 012 km kw. To zdecydowanie za mało, żeby WMO mogło wskazywać jakiekolwiek miejsce jako najgorętsze - zaznacza.
Lepsze dane z satelit NASA
Running uważa, że wiele rzetelniej wyrokują o tym satelity należące do NASA - Terra i Aqua, które za pomocą swoich spektroradiometrów mierzą promieniowanie cieplne lub podczerwone emitowane przez powierzchnię Ziemi.
Z poczynionych przez nie w latach 2003-2005 obserwacji wynika, że najgoręcej, jak dotąd, było na pustyni Lut we wschodnim Iranie. Temperatura sięgała nawet 70,7 st. C.
Autor: map/rs / Źródło: NASA