Xięgarnia

Katarzyna Tubylewicz. "Samotny jak Szwed. O ludziach Północy, którzy lubią być sami"

Prosto ze Sztokholmu – Katarzyna Tubylewicz i jej zbiór esejów, wywiadów i reportaży "Samotny jak Szwed. O ludziach Północy, którzy lubią być sami". Rzecz o samotności, ale czy na pewno? Co ta samotność w szwedzkim wydaniu tak naprawdę znaczy? O tym i nie tylko w rozmowie Agaty Passent z pisarką.

 

Katarzyna Tubylewicz - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści "Własne miejsca" i "Rówieśniczki". W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką "Krytyki Politycznej", współpracuje z "Gazetą Wyborczą", prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie.

 

W drugiej części programu Konwicki, Bereza, Holoubek, czyli w Czytelniku przy stoliku. Życiorysta Janusz Rudnicki wspomina bywalców warszawskiej kawiarni Czytelnik. Na koniec autorski przegląd nowości wydawniczych Maxa Cegielskiego. Wśród polecanych tytułów m.in.: "Zima" Ali Smith. Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej druga powieść z czterotomowego cyklu "Pory Roku".