TVN24 Biznes | Ze świata

Od 1 września nowe restrykcje we Włoszech

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, PAP

Włochy od środy rozszerzyły stosowanie zaświadczenia COVID-19. Jest ono obowiązkowe podczas podróży pociągami dużych prędkości i Intercity, samolotami, promami oraz autokarami międzyregionalnymi.

Tak zwany Green Pass jest cyfrowym lub papierowym certyfikatem, który informuje o tym, że dana osoba otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu lub przeszła zakażenie.

Premier Włoch Mario Draghi wprowadził system przepustek covidowych na początku wakacji, aby zachęcić ludzi do szczepień. Do tej pory przepustka była wymagana przy wstępie do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, kin, teatrów, muzeów i zabytków, na basen, do siłowni, parków rozrywki, na imprezy sportowe i targowe.

Od środy 1 września certyfikat COVID trzeba pokazać wraz z biletem w czasie kontroli przed podróżą pociągami, samolotami, autobusami dalekobieżnymi oraz promami. - Mają rację, że proszą o Green Pass. Jeśli nie chcesz się zaszczepić, zostań w domu i nie podróżuj - powiedziała mieszkanka Rzymu Alessia Colombi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus - strajki

Nie wszyscy podzielają takie stanowisko. Agencja Reutera wskazała, że przeciwnicy zmian na środę zapowiadali demonstracje, które miały zablokować ruch kolejowy.

Włoskie media poinformowały jednak, że nie potwierdziły się publikowane w internecie zapowiedzi blokady dworców i pociągów przez przeciwników przepustek sanitarnych. We wtorek tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych ostrzegło, że będzie stosować zasadę zerowej tolerancji wobec organizatorów i uczestników nielegalnych protestów i aktów przemocy, które zakłócą funkcjonowanie kolei.

Na niektóre dworce w kraju przybyły niewielkie grupy protestujących. Niektórzy z nich wznosili okrzyki przeciwko żołnierzom i funkcjonariuszom sił porządkowych, których wzmocnione patrole pilnują stacji i wstępu na nie. Wpuszczane są osoby z biletami.

Przed dworcem w Turynie zatrzymano jednego agresywnego demonstranta. Przed główną stacją we Florencji antyszczepionkowcy zorganizowali wiec przeciwko, jak mówili, "dyktaturze sanitarnej".

Również od środy we Włoszech obowiązuje wymóg posiadania przepustek COVID przez pracowników szkół. Do niektórych placówek, gdzie trwają egzaminy poprawkowe i przygotowania do inauguracji roku szkolnego, nie wpuszczono nauczycieli bez takiego dokumentu.

Koronawirus - Włochy

Od początku pandemii z powodu koronawirusa we Włoszech zmarło 129 221 osób. Pod tym względem w Europie wyższy wynik zanotowano jedynie w Wielkiej Brytanii. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że liczba nowych zakażeń utrzymywała się na względnie stałym poziomie w sierpniu, ale lekarze obawiają się, że bardziej zakaźny wariant Delta może spowodować skokowy wzrost przypadków w nadchodzących tygodniach.

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości