Zwolnienia w handlowym gigancie

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Walmart zwolni setki pracowników odpowiedzialnych za realizowanie zamówień internetowych - poinformował Reuters. Pracownicy pięciu centrów zostali poproszeni o znalezienie pracy w ciągu 90 dni w innych lokalizacjach firmy.

Jak zauważa Reuters, Walmart jest liderem w handlu detalicznym i zwolnienia u niego mogą być zwiastunem "dalszych zawirowań w gospodarce USA, która według wielu ekonomistów może wejść w recesję w tym roku".

Zwolnienia z powodu ograniczenia lub eliminacji zmian wieczornych i weekendowych dotyczą około 200 pracowników obiektu w Pedricktown (New Jersey) oraz setek innych z Fort Worth (Teksas), Chino (Kalifornia); Davenport (Floryda) i Bethlehem (Pensylwania).

Strach przed recesją spowodował, że tylko w handlu pracę straciło w tym roku 17 456 osób. Dla porównania w zeszłym roku o tej porze zlikwidowano tylko 761 etatów. Wśród zwalniających firm są m.in. Amazon, Lidl czy Neiman Marcus.

Walmart "dostosowuje poziom zatrudnienia"

"Dostosowaliśmy poziom zatrudnienia, aby lepiej przygotować się na przyszłe potrzeby klientów" - stwierdzono w oświadczeniu Walmarta. Dodano, że firma będzie ściśle współpracować z zainteresowanymi pracownikami, aby pomóc im naleźć pracę w innych lokalizacjach.

Rzecznik powiedział, że pracownicy, których to dotyczy, otrzymają wynagrodzenie przez 90 dni, aby znaleźć pracę w innych obiektach, w tym w Joliet w stanie Illinois i Lancaster w Teksasie, gdzie firma otworzyła nowe, zaawansowane technologicznie centra dystrybucji handlu elektronicznego.

Przedstawiciel sieci stwierdził, że pracownicy zwalniani w pięciu centrach realizacji będą mogli objąć stanowiska w 5 tysiącach amerykańskich sklepów Walmart, które firma coraz częściej wykorzystuje jako platformy do wysyłania zamówień do domów klientów.

Walmart stawia na automatyzację

W ciągu ostatnich lat Walmart dużo zainwestował w automatyzację, by zmniejszyć liczbę kroków w procesie przetwarzania zamówienia internetowego z 12 do 5. W lutym Doug McMillon, dyrektor generalny sieci, powiedział, że możliwość automatyzacji, jaka stoi przed firmą, jest "ekscytująca". Gigant planuje zwiększenie inwestycji w te technologie.

Walmart jest największym prywatnym pracodawcą w Stanach Zjednoczonych, zatrudniającym około 1,7 miliona amerykańskich pracowników.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PJiiiJane / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości