Kolejna fala redukcji etatów. Od 14 lat nie było tak dużych zwolnień

Autor:
jr/ams
Źródło:
Reuters/ PAP

Amazon szykuje się do kolejnej fali zwolnień i zamierza zredukować 9 tysięcy etatów - podał Reuters. Wielu gigantów technologicznych: Microsoft, Salesforce czy właściciel platformy Facebook, Meta Platforms, zdecydowało się na likwidację tysięcy miejsc pracy. Zdaniem ekspertów z firmy rekrutacyjnej Challenger od 2009 roku w amerykańskiej gospodarce nie było tak dużych zwolnień.

Jak poinformował Reuters, Amazon.com Inc szykuje się do kolejnej fali zwolnień i zamierza zredukować 9 tys. etatów.

Szef Amazona: niepewność dotycząca najbliższej przyszłości

Poprzednie zwolnienia dotyczyły 18 tys. pracowników m.in. w działach e-commerce oraz w kadrach. Teraz redukcje dotkną osoby zatrudnione w działach reklamy, chmury obliczeniowej i związanych z kanałem Twitch. Wynikają one z konieczności racjonalizacji kosztów, a także - jak napisał szef firmy Andy Jassy w skierowanym do pracowników komunikacie - "niepewności dotyczącej najbliższej przyszłości".

Reuters zauważył, że wielu gigantów technologicznych: Microsoft, Salesforce czy właściciel platformy Facebook, Meta Platforms, zdecydowało się na likwidację tysięcy miejsc pracy. W Facebooku w tym roku jest to 10 tys., a jesienią 2022 roku było to 11 tys. osób.

Analityk: nie jesteśmy zaskoczeni

Amazon w zeszłym miesiącu poinformował, że odnotuje spadek zysku operacyjnego w bieżącym kwartale.

- Biorąc pod uwagę pojawiające się wiadomości o recesji w USA, nie jesteśmy zaskoczeni planami Amazona - skomentował Tom Forte, analityk D.A. Davidson.

Spowodowane wysoką inflacją podwyżki stóp procentowych w USA odbiły się zarówno na wydatkach konsumentów, jak i korporacji, co dla wielu firm z różnych sektorów oznaczało pogorszenie perspektyw. W efekcie przedsiębiorstwa zaczęły redukować zatrudnienie. Zdaniem ekspertów z firmy rekrutacyjnej Challenger od 2009 roku w amerykańskiej gospodarce nie było tak dużych zwolnień. Według danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy w lutym inflacja CPI (indeks cen dóbr konsumpcyjnych) w USA obniżyła się do 6,0 proc. wobec 6,4 proc. odnotowanych w styczniu.

Czytaj też: Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi wysoka kara

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Reuters/ PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości