Umowa o wsparciu finansowym dla Grecji tuż-tuż. Wypłata zależna od konkretnych reform

Ze świata


Porozumienie państw strefy euro z Grecją ws. pomocy dla Aten jest możliwe do końca tygodnia - powiedział włoskiej gazecie "La Repubblica" szef PE Martin Schulz. Ateny oświadczyły we wtorek, że zaprezentują pakiet swych reform do poniedziałku, 30 marca.

- Według mnie do końca tygodnia dojdziemy do nowego porozumienia, które powinno być wystarczające, aby odblokować najpilniejsze środki finansowe, których Grecja bezwzględnie potrzebuje - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego, cytowany we wtorek przez wioski dziennik.

"Faktyczna i trwała" umowa

Spytany o możliwość zawarcia "faktycznej i trwałej" umowy, Schulz ocenił, że prawdopodobieństwo to "wynosi prawie 100 procent". Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis powiedział telewizji Mega, że pakiet reform "będzie gotowy najpóźniej do poniedziałku". Grecja ma przedstawić pełną listę konkretnych reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej części pomocy finansowej - takie ustalenie zapadło na spotkaniu przywódców Grecji, Francji i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji UE w Brukseli w nocy z czwartku na piątek.

Pieniądze potem

Zawieszona w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa wypłata ma nastąpić dopiero po pozytywnej ocenie reform przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące.

Bankructwo wisi nad GrecjąTVN24 BiS

Autor: mw / Źródło: PAP