Silk Road zaprowadziła do więzienia. Twórca "narkotykowego Amazona" skazany na dożywocie

Ze świata


Ross Ulbricht, twórca serwisu Silk Road, który pozwalał użytkownikom anonimowo kupić właściwie wszystko - od leków po pirackie programy - został w piątek skazany na dożywocie - pisze CNN Money. 31-letni Ulbricht usłyszał w lutym siedem zarzutów od prania pieniędzy do handlu narkotykami.

I choć wielu sądziło, że Ulbricht usłyszy wyrok 20 lat więzienia, sędzia postanowiła inaczej. Jej zdaniem przykład Ulbrichta ma powstrzymać innych od popełniania podobnych przestępstw. - Nie może być żadnych wątpliwości, że nikt nie jest poza prawem - podkreśliła sędzia Katherine B. Forrest. - Jeśli ktoś rozważa pójście śladem Ulbrichta, powinien się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami - dodała.

Łaskawszym okiem?

Sędzia - odrzucając wniosek o niższą karę oceniła, że Silk Road było "starannie zaplanowanym przedsięwzięciem". Sąd zajął się też podczas posiedzenia listami wysłanymi przez zwolenników Ulbrichta. Prosili oni o łagodniejszą karę. Jak relacjonuje CNN Money, Forrest przyznała, że skazany nie pasuje do profilu typowego przestępcy. Podczas wyjaśnień składanych w sądzie Ulbricht podkreślił, że Silk Road została stworzona po to, aby wzmocnić pozycję obywateli i zapewnić im "prywatność i anonimowość". Przeprosił też członków rodzin dwóch osób, które zmarły w wyniku przedawkowania narkotyków kupionych za pośrednictwem giełdy.

Jedwabne bitocony

Silk Road był pierwszym tego typu serwisem. Za transakcje realizowane za jego pośrednictwem płacić bitcoinami, co zwiększało anonimowość. W ciągu trzech lat zanim serwis został zamknięty umożliwił przeprowadzenie ponad 15 mln transakcji na łączną kwotę 314 mln dolarów. W akcie oskarżenia prokurator pisał, że Ulbricht stworzył przedsiębiorstwo do handlu narkotykami, które bardzo ułatwiało dostęp do tych specyfików kupującym oraz sprzedającym. "Ponosi on odpowiedzialność za przedawkowania, uzależnienia i inne dające się przewidzieć następstwa narkotyków sprzedawanych w Silk Road" - pisał prokurator. Ulbricht trafił do więzienia w październiku 2013 roku. Wyraził skruchę odnośnie swoich działań, ale zaznaczył, że nie przewidział skutków istnienia tego typu serwisu.

Silk Road (Jedwabny Szlak) – internetowa giełda działająca w sieci Tor. Większość wymienianych towarów była nielegalna, ale strona zabraniała oferowania towarów lub usług przeznaczonych do szkodzenia innym. Giełda została nazwana "narkotykowym Amazon.com".

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money