TVN24 Biznes | Ze świata

Fabryka Tesli w Berlinie. Musk szuka pracowników

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Pierwsze samochody z nowej berlińskiej fabryki Tesli powinny zjechać z linii produkcyjnej już w przyszłym miesiącu - zapowiedział szef firmy Elon Musk. Dodał, że osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej zajmie więcej czasu - informuje Reuters. Do obsadzenia jest wiele stanowisk, docelowo w fabryce znajdzie zatrudnienie 12 tysięcy osób. Miliarder obawia się o rekrutacje i wzywa ludzi z "całej Europy" do aplikowania.

Musk ma nadzieję, że w nadchodzących tygodniach otrzyma zielone światło na rozpoczęcie produkcji w zakładzie. Ostatnie konsultacje w sprawie obaw społecznych wobec terenu kończą się 14 października, po czym Ministerstwo Środowiska ma podjąć decyzję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Fabryka Tesli w Berlinie - kiedy zacznie się masowa produkcja?

- Start produkcji jest łatwy, ale osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej jest trudne i zajmie więcej czasu niż budowa fabryki - stwierdził cytowany przez Agencję Reutera założyciel Tesli.

Dodał, że produkcja dojdzie do poziomu 5000 lub "miejmy nadzieję 10 000" pojazdów dziennie, a ogniwa akumulatorowe zostaną wyprodukowane w dużej liczbie do końca przyszłego roku.

Musk bronił także fabryki przed krytykami jej wpływu na środowisko. Stwierdził, że zużywa ona "stosunkowo mało" wody, a produkcja ogniw akumulatorowych jest "zrównoważona". Niektórzy okoliczni mieszkańcy i grupy ekologiczne są niezadowoleni z podejścia szefa Tesli, mówiąc, że kłóci się z niemiecką kulturą biznesu.

- Powiedziałbym mu, żeby przestał budować elektrosamochody, ale raczej poleciał na Marsa - powiedział Manu Hoyer, który prowadził mały protest mieszkańców sprzeciwiających się projektowi ze względów ekologicznych, uważając, że zanieczyszcza wodę pitną.

Według ministra gospodarki Brandenburgii szanse na uzyskanie zgody na działalność fabryki to 95 proc.

Tesla przedstawiła plany zainwestowania 5 miliardów euro w fabrykę akumulatorów o całkowitej pojemności 50 GWh, przebijając w ten sposób planowany przez Volkswagena zakład o pojemności 40 GWh w Salzgitter - dowiadujemy się z Reutersa.

Musk podkreślił, że Tesla martwi się, iż będzie problem z rekrutacją wystarczającej liczby pracowników. Wezwał ludzi "z całej Europy" do aplikowania. Powiedział, że ma nadzieję, że fabryka akumulatorów osiągnie masową produkcję do końca przyszłego roku.

Parę dni temu Elon Musk ogłosił przeniesienie siedziby Tesli z Palo Alto w Kalifornii do Austin w Teksasie.

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości