Ze świata

Niemieckie związki chcą podwyżek i krótszego czasu pracy

Ze świata

[object Object]
Juncker: w Unii nie moze być pracowników drugiej kategoriiTVN24 BiS
wideo 2/4

Przed trzecią rundą negocjacji taryfowych w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym związek zawodowy IG Metall organizuje serię strajków ostrzegawczych. W poniedziałek przez godzinę strajkowało ponad 3 tysiące pracowników Porsche w Stuttgarcie.

Strajki ostrzegawcze odbyły się też w różnych przedsiębiorstwach w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Berlinie, Brandenburgii i Dolnej Saksonii - informuje agencja dpa.

Strajk ostrzegawczy

IG Metall zapowiada rozszerzenie strajków ostrzegawczych w najbliższych dniach. Związek zawodowy domaga się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 6 proc., a także stworzenia wszystkim pracownikom możliwości tymczasowego zredukowania czasu pracy do 28 godzin tygodniowo. Pracujący na zmiany, rodzice małych dzieci oraz pracownicy, których członkowie rodzin wymagają specjalnej opieki, mieliby też otrzymać częściowe wyrównanie wynagrodzenia za okres zredukowanego czasu pracy; pracodawcy kategorycznie się temu sprzeciwiają.

Oferta płacowa złożona związkowi IG Metall przez pracodawców przewiduje wzrost wynagrodzeń o 2 proc. i jednorazowy dodatek w wysokości 200 euro. Pracodawcy domagają się też możliwości zwiększania czasu pracy. Kolejna runda negocjacji taryfowych ma rozpocząć się 11 stycznia w Badenii-Wirtembergii, 15 stycznia w Bawarii i 18 stycznia w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości