Ze świata

Szokujący raport. Ośmiu mężczyzn ma tyle pieniędzy, co połowa ludzkości

Ze świata

ShutterstockW ostatnich siedmiu latach majątek superbogatych wzrósł średnio o 11 proc.

Zaledwie ośmiu miliarderów jest właścicielami bogactwa tak dużego, jak majątek połowy ludzkości - wynika z najnowszego raportu Oxfam. Międzynarodowa organizacja humanitarna alarmuje, że nierówności się pogłębiają i wzywa do działania na rzecz ograniczenia przywilejów superbogatych.

O tym, że luka jest coraz większa świadczy chociażby zestawiania nowych danych z tymi z 2010 roku. Majątek równy połowie najuboższych mieszkańców świata był wówczas bowiem w rękach 43 najbogatszych. W 2016 roku ta liczba jednak spadła do zaledwie ośmiu.

- Tak dramatyczna nierówność łapie w pułapkę miliony ubogich, przyczyniając się do pęknięć społeczeństw i zatruwania naszej polityki - ocenia Paul O'Brien, wiceprezes Oxfam America.

Na liście ośmiu najbogatszych miliarderów znaleźli się: Bill Gates, Warren Buffett, Carlos Slim, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Amancio Ortega, Larry Ellison i Michael Bloomberg. Są oni właścicielami majątku o łącznej wartości 426 mld dolarów. W ostatnich siedmiu latach majątek superbogatych wzrósł średnio o 11 proc.

Źródłem raportu są dane zbierane corocznie przez Forbesa i Credit Suisse, które publikują swoje listy miliarderów.

Światowe Forum Ekonomiczne

Raport o nierówności zbiega się ze Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos. Coroczne spotkanie w szwajcarskim kurorcie gromadzi liderów politycznych i finansowych oraz najbogatszych ludzi na świecie.

CNN Money przypomina przy tej okazji, że cztery lata temu to właśnie WEF identyfikowało nierówności ekonomiczne jako główne zagrożenie dla stabilności społecznej. Mimo tego, Oxfam alarmuje, że problem się pogłębia.

"Pomimo podpisanego przez światowych liderów zobowiązania do zmniejszenia nierówności, zwiększyła się przepaść między bogatymi a resztą" - wskazuje organizacja.

Raport wskazuje, że statystycznie siedem na 10 osób mieszka w kraju, w którym nierówności pogłębiły się w ciągu ostatnich 30 lat. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że w ciągu ostatnich 25 lat 1 proc. najbogatszych zyskał więcej niż 50 proc. najuboższych łącznie.

Dodatkowo, istnieje duża dysproporcja pod względem płci. Spośród 1,8 tys. miliarderów na całym świecie, 89 proc. to mężczyźni.

Czy nierówności społeczne szkodzą gospodarce? Gośćmi TVN24 BiS byli Roland Paszkiewicz oraz Piotr Bielski (12.02.2016):

Autor: mb / Źródło: CNN Money, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości