Zaskakujące dane z Niemiec. "To niestety jeszcze nie dowód na zwycięstwo nad inflacją"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w Polsce
Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w Polsce

Inflacja w Niemczech w dół. Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 roku wyniósł 8,6 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). To mniej, niż prognozowali analitycy. W listopadzie inflacja była na poziomie 10,0 procent, a w październiku 10,4 procent.

Analitycy spodziewali się inflacji na poziomie 9,1 proc., licząc rok do roku. Ostateczne dane dotyczące inflacji w grudniu 2022 roku zostaną opublikowane 17 stycznia.

Urząd przekazał we wtorkowym komunikacie, że ceny energii od początku wojny na Ukrainie zauważalnie wzrosły, co ma istotny wpływ na wysoki poziom inflacji. W grudniu 2022 roku rząd federalny zdecydował o jednorazowej pomocy nadzwyczajnej w postaci miesięcznego rabatu na gaz i ciepło, co przyniosło efekt w postaci wyhamowania wzrostu cen.

Według wstępnych danych ceny energii w grudniu wzrosły o 24,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Ceny żywności wzrosły w tym czasie o 20,7 proc. Dla porównania miesiąc temu były to wzrosty o odpowiednio 38,7 proc. i 21,1 proc.

Inflacja w Niemczech - komentarze

"Inflacja CPI w Niemczech w grudniu mocno w dół, z 10 proc. r/r do 8,6 proc. r/r, niżej niż oczekiwano (9,1 proc.). To niestety jeszcze nie dowód na zwycięstwo nad inflacją. Spadek to efekt rządowego finansowania grud. rachunków za gaz i ciepło. Fundamentalna presja (np. usługi) trzyma się mocno" - napisali ekonomiści PKO BP.

Dom Maklerski XTB napisał o "pozytywnej informacji z niemieckiej gospodarki", która korzystnie może wpłynąć na rynek akcji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  Ana del Castillo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości