Miliarder chce połączyć mózg z komputerem


Założony przez Elona Muska start-up Neuralink zaprezentował pierwsze efekty prac nad stworzeniem wszczepu, mającego pozwolić na połączenie komputera z mózgiem. Miliarder ogłosił, że firma odniosła sukces w eksperymentach przeprowadzonych na małpie.

Neuralink to firma Elona Muska założona w celu opracowania systemu komunikacji pomiędzy ludźmi a komputerami.

Start-up stara się stworzyć mocowany zewnętrznie implant, który pozwalałby użytkownikom na obsługę komputerów i innych urządzeń elektronicznych za pomocą myśli. Miałoby to przysłużyć się osobom sparaliżowanym, a w przyszłości - umożliwić "symbiozę" ludzkości z zaawansowaną sztuczną inteligencją (AI).

Pierwsza publiczna prezentacja tej technologii odbyła się w San Francisco we wtorek wieczorem miejscowego czasu. Musk zaznaczył, że głównym celem prezentacji było pozyskanie nowych pracowników.

Cieńsze od włosa

Obmyślony przez Neuralink wszczep łączyłby się z mózgiem za pomocą specjalnych elastycznych nici z elektrodami. Średnica pojedynczej nici jest kilku-, a nawet kilkunastokrotnie cieńsza od ludzkiego włosa. Ma to pozwolić na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wrażliwych tkanek, a jednocześnie zapewnić wysoką przepustowość danych.

Obecnie podłączanie elektrod wiąże się z koniecznością wykonania niewielkich nawiertów w czaszce, jednak w przyszłości może się to odbywać z użyciem lasera - stwierdzili naukowcy, zatrudniani przez Neuralink, w wywiadzie dla dziennika "New York Times". Cały proces instalacji odbywa się automatycznie dzięki stworzonej w tym celu przez Neuralink specjalnej maszynie działającej pod nadzorem neurochirurga.

Rozwiązanie firmy nie uzyskało dotychczas akceptacji amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), jednak było już testowane na zwierzętach. Wcześniej informowano o próbach na szczurach laboratoryjnych, jednak Musk ujawnił we wtorek, że Neuralink wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis prowadzi również testy z udziałem małp.

- Małpa była w stanie obsługiwać komputer swoim mózgiem. Tak, żebyście wiedzieli - powiedział miliarder, ujawniając informację, która nie została uwzględniona w opublikowanym przez spółkę raporcie na temat postępów w pracach.

Sztuczna inteligencja jest częstym tematem wystąpień współzałożyciela amerykańskiego koncernu Tesla. Musk porównywał ją w przeszłości m.in. do broni atomowej. Obawy miliardera dotyczą w szczególności powstania tzw. silnej AI - zaawansowanego, elastycznego systemu komputerowego, zdolnego do dostosowywania się do różnych problemów i zadań, potencjalnie przewyższającego człowieka pod względem inteligencji.

Zdaniem Muska nawet w przypadku "dobrotliwej AI" (w odróżnieniu od wrogich sztucznych inteligencji częstych w kinowej fantastyce naukowej) taki scenariusz stanowi "zagrożenie egzystencjalne" dla cywilizacji ludzkiej. Zabezpieczeniem przed "pozostaniem w tyle" ma być "symbioza" człowieka z maszyną.

Elon Musk

Założony w 2017 r. Neuralink to jedna z licznych dalekosiężnych inicjatyw ekscentrycznego miliardera z Republiki Południowej Afryki. Współtwórca PayPala i dyrektor generalny koncernu motoryzacyjnego Tesla jest również właścicielem kopiącej tunele spółki The Boring Company oraz działającej w branży kosmicznej firmy Space Exploration Technologies (SpaceX).

Wśród głównych celów tej ostatniej figuruje zapewnienie globalnego dostępu do internetu za pomocą sieci satelitów Starlink, a także przeprowadzenie załogowej misji na Marsa.

Elon Musk jest często krytykowany ze względu na kontrowersyjne wystąpienia związane z kreowanym przez siebie wizerunkiem i sposobem, w jaki prowadzi działalność biznesową. Przez wypowiedzi w mediach społecznościowych wdał się m.in. w spór z amerykańską komisją papierów wartościowych (SEC), w wyniku którego pozbawiono go stanowiska prezesa Tesli, a także ukarano kilkudziesięciomilionową grzywną i wymuszono ograniczenia w stosowaniu Twittera.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Na europejskich giełdach indeksy rosną najmocniej od pięciu lat po tym, jak prezydent USA Donald Trump wstrzymał wprowadzenie ceł na 90 dni dla kilkudziesięciu partnerów handlowych. Po otwarciu czwartkowej sesji na GPW WIG20 rośnie o prawie 7 procent. Zwyżkową sesję zanotowały giełdy w Azji. Na Wall Street środa zakończyła się najmocniejszymi od wielu lat wzrostami.

Rynki reagują na decyzję Trumpa

Rynki reagują na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP