Wystartują w piątek, wylądują w niedzielę. To ma być najdłuższy lot świata

[object Object]
Kardiolog o problemach podczas długich lotówTVN24 BiS
wideo 2/5

W najbliższy weekend odbędzie się pierwszy blisko 20-godzinny lot australijskich linii lotniczych Qantas Airways - podała we wtorek agencja Bloomberga. W trakcie podróży naukowcy i lekarze będą sprawdzać wytrzymałość fizyczną i psychiczną pasażerów i załogi samolotu.

Samolot wystartuje w piątek z Nowego Jorku i wyląduje w Sydney w niedzielę rano - podał australijski przewoźnik.

Maszyna, na której pokładzie znajdzie się 50 osób, w tym załoga, pokona dystans między Stanami Zjednoczonymi i Australią (16,2 tys. km) bez żadnego przystanku, co oznacza, że będzie to najdłuższy bezpośredni lot (19,5 godziny).

Pod opieką lekarzy

Jak wskazał Bloomberg, eksperyment pozwoli sprawdzić zachowania pasażerów podczas dalekich podróży powietrznych. Zarówno pasażerowie, jak i załoga będą poddawani licznym badaniom lekarskim.

Naukowcy i lekarze, którzy również znajdą się na pokładzie Dreamlinera (model 787-9) produkowanego przez amerykański koncern Boeing, mają zamienić go w powietrzne laboratorium. Podczas lotu sprawdzana będzie praca mózgu pilotów pod kątem czujności. Jednocześnie monitorowana będzie aktywność kilkudziesięciu pasażerów, w tym ich sen i przyjmowanie posiłków.

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji w sprawie zakupu nowych samolotów (Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bez konieczności międzylądowania. Nie wiadomo też, jak pasażerowie będą reagować na tak długą podróż.

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jest u pasażerów nawet przy krótszych niż planowany na najbliższy weekend lotach. Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczynia się do problemów ze snem po podróży. Ma też zdaniem naukowców poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie w przypadku częstych podróży na długich trasach.

Potrzebna zgoda

Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów na samopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla Qantas Airways. Przewoźnik będzie musiał uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać na tych trasach.

Decyzję o włączeniu lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniu tego pomysłu Qantas ma podjąć do końca 2019 r.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Quantas

Pozostałe wiadomości