Bill Gates wciąż najbogatszy. Na liście miliarderów jest pięciu Polaków

Ze świata

Wikipedia | www.dts-nachrichtenagentur.de, Agencia Brasil, Jing UlrichBill Gates po raz kolejny został najbogatszym człowiekiem świata w rankingu magazynu "Forbes"

Bill Gates po raz kolejny znalazł się na szczycie corocznej listy najbogatszych ludzi na świecie magazynu "Forbes". Jego majątek szacowany jest na 79,2 miliardów dolarów. Z szacunków dziennikarzy magazynu wynika, że majątki najbogatszych wciąż rosną.

Majątek Gatesa zwiększył się o 3 mld dolarów, z 76 miliardów do 79,2 miliardów dolarów. Amerykanin znajduje się na szczycie najzamożniejszych od 16 lat.

Najbogatsi mają coraz więcej

Drugie miejsce na liście zajmuje potentat telekomunikacyjny meksykanin Carlos Slim. Zgromadził on majątek wart 77,1 miliardów dolarów. Tuż za nim na podium znalazł się jeszcze Warren Buffett z majątkiem szacowanym na 72,7 miliardów dolarów. Jego majątek wzrósł aż o 14,5 miliarda dolarów, pomimo tego że na fundacje charytatywne przekazał 2,8 mld dolarów.

Czwarte miejsce należy do właściciela marki Zara, szefa hiszpańskiej firmy Inditex, Amancio Ortegi. Jego majątek wart jest 64,5 miliardów dolarów.

Największą stratę w porównaniu do zeszłego roku zanotował Nigeryjczyk Aliko Dangote, którego majątek skurczył się aż o 10,3 mld dolarów. Musi się zadowolić kwotą "zaledwie" 14,7 mld dolarów.

Forbes odnotował rekordową listę miliarderów, których liczba sięgnęła 1826 osób. Rok wcześniej było ich 1645. Miliarderzy zgromadzili majątek na poziomie ponad 7,05 bln dolarów. W ubiegłym roku ich majątek szacowany był na 6,4 bln dolarów.

Kobiety i Polacy

W rankingu znalazło się 197 kobiet. Największy majątek zgromadziła Christy Walton, spadkobierczyni sklepów Walmart, której majątek szacowany jest na 41,7 mld dolarów. Niewiele mniej ma Liliane Bettencourt, która uplasowała się na 10 pozycji z majątkiem 40,1 mld dolarów.

Na liście najbogatszych ludzi świata znalazło się pięciu Polaków. Jest to Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Michał Sołowow, Leszek Czarnecki i Dariusz Miłek.

Najwyżej w rankingu znalazł się Jan Kulczyk z majątkiem wycenianym w dolarach na poziomi 4 mld dolarów. Zajmuje on 418. miejsce. Jest to pozycja lepsza o 12 oczek niż przed rokiem. Solorz-Żak zgromadził majątek na poziomie 3.2 mld dolarów plasując się na 557. miejscu. Natomiast Michał Sołowow zgromadził majątek na poziomie 2 mld dolarów, co mu pozwoliło na zajęcie 949. pozycję. Sołowow jak i Solorz-Żak odnotowali spadek o 100 miejsc, w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Gdzie mieszkają najbogatsi?TVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | www.dts-nachrichtenagentur.de, Agencia Brasil, Jing Ulrich