Niemcy s膮 otwarte na chi艅skie inwestycje - o艣wiadczy艂a w czwartek w Pekinie kanclerz Angela Merkel na wsp贸lnej konferencji prasowej z premierem Chin. Li Keqiang zapewni艂 z kolei o otwarto艣ci swojego kraju na inwestycje niemieckie.
Rozpocz臋ta tego dnia dwudniowa wizyta Merkel w Chinach przebiega w cieniu gr贸藕b handlowych prezydenta USA Donalda Trumpa oraz jego decyzji o wycofaniu si臋 z zawartej w 2015 roku wielostronnej umowy nuklearnej z Iranem. Wed艂ug komentator贸w, te dzia艂ania Waszyngtonu mog膮 zbli偶y膰 do siebie Pekin i Berlin. - Chiny i Niemcy opowiadaj膮 si臋 za utrzymaniem umowy nuklearnej z Iranem - o艣wiadczy艂a Merkel po porannym spotkaniu z Li w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Komentatorzy zwracaj膮 uwag臋, 偶e Chiny i Niemcy jako czo艂owi 艣wiatowi eksporterzy, osi膮gaj膮cy nadwy偶k臋 w handlu z USA, mog膮 ucierpie膰 z powodu protekcjonistycznej polityki Trumpa, realizowanej pod has艂em "Ameryka przede wszystkim".
Pekin liczy na sygna艂y solidarno艣ci Berlina, ale niemieccy urz臋dnicy oceniali, 偶e Merkel nie powinna zbyt otwarcie bra膰 strony Chin w sporze z USA, kt贸re s膮 sojusznikiem Niemiec - poda艂a agencja Reutera.
"Olbrzymi potencja艂 wsp贸艂pracy"
Li powiedzia艂 na konferencji w Pekinie, 偶e Chiny i Niemcy wspieraj膮 wolny handel mi臋dzynarodowy i podkre艣la艂 olbrzymi potencja艂 dla dwustronnej wsp贸艂pracy. Cho膰 pomi臋dzy oboma krajami wyst臋puj膮 problemy, mog膮 one zosta膰 przezwyci臋偶one, a zacie艣nienie wsp贸艂pracy b臋dzie korzystne dla Europy i 艣wiata - m贸wi艂 chi艅ski premier. Niemiecka kanclerz wyrazi艂a zadowolenie z zapowiedzi dalszego otwierania chi艅skiego rynku dla zagranicznych inwestor贸w, w tym rozlu藕nienia restrykcji dotycz膮cych limitu zagranicznych udzia艂贸w w sektorze motoryzacyjnym. Jednak zdaniem komentator贸w rz膮d w Berlinie podziela wiele spo艣r贸d obaw Waszyngtonu zwi膮zanych z polityk膮 gospodarcz膮 Chin, m.in. wspieraniem przez ni膮 wymuszania transferu technologii od zagranicznych przedsi臋biorstw. Wed艂ug Reutera Parlament Europejski pracuje nad projektem zwi臋kszenia uprawnie艅 Komisji Europejskiej do kontrolowania zagranicznych inwestycji w kluczow膮 technologi臋 i infrastruktur臋 UE w zwi膮zku z obawami, jakie wzbudzaj膮 rosn膮ce inwestycje chi艅skie. Trwaj膮ce w PE dyskusje dotycz膮 zaostrzenia propozycji przedstawionej we wrze艣niu 2017 roku przez KE na wniosek Niemiec, Francji i W艂och. Chi艅ski ambasador w Berlinie Shi Mingde powiedzia艂 niedawno dziennikowi "Stuttgarter Zeitung", 偶e Niemcy nie powinny ogranicza膰 u siebie chi艅skich inwestycji, dodaj膮c, 偶e Chiny zauwa偶aj膮 w Niemczech "protekcjonistyczn膮 tendencj臋". Wed艂ug komentator贸w obawy Berlina wzbudzi艂o przej臋cie niemieckiego producenta robot贸w Kuka przez chi艅sk膮 Mide臋 w 2016 roku oraz wykupieniem prawie 10 proc. udzia艂贸w w koncernie motoryzacyjnym Daimler przez chi艅skie Geely na pocz膮tku 2018 roku. Wyniki analizy opublikowane we wtorek przez Bertelsmann Foundation wskazuj膮, 偶e 64 proc. chi艅skich inwestycji w Niemczech w trzech ostatnich latach dotyczy艂y sektor贸w, kt贸re Pekin promuje w ramach strategii gospodarczej "Made in China 2025". Chiny maj膮 si臋 dzi臋ki niej sta膰 艣wiatowym liderem w takich bran偶ach, jak robotyka, pojazdy nap臋dzane nowymi 藕r贸d艂ami energii, biotechnologia, lotnictwo, nowe materia艂y i oprogramowanie.
Najbli偶sze plany
Jeszcze w czwartek Merkel ma si臋 spotka膰 w Pekinie z chi艅skim prezydentem Xi Jinpingiem. W pi膮tek niemiecka kanclerz odwiedzi miasto Shenzhen w prowincji Guangdong, gdzie we藕mie udzia艂 w otwarciu centrum innowacji uruchamianym przez niemieck膮 izb臋 handlow膮 oraz chi艅ski start-up. Merkel i Xi - opr贸cz kwestii handlowych i umowy nuklearnej z Iranem - porusz膮 prawdopodobnie kwesti臋 planowanego na 12 czerwca historycznego spotkania prezydenta Trumpa z przyw贸dc膮 Korei P贸艂nocnej. Kim Dzong Unem. Niemiecka kanclerz mo偶e te偶 podnie艣膰 spraw臋 wdowy po zmar艂ym w ubieg艂ym roku laureacie Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, kt贸ra przebywa w areszcie domowym, cho膰 nie postawiono jej formalnie 偶adnego zarzutu.
Autor: tol / 殴r贸d艂o: PAP