Rady, komisje, fundacje. Tak wybiera się szefów mediów publicznych w Europie

Jakie media publiczne w EuropieShutterstock

Na początku stycznia weszła w życie ustawa medialna, zgodnie z którą nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia są powoływane decyzją ministra skarbu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób wybierane są władze mediów publicznych w innych krajach Unii Europejskiej.

Nowa ustawa medialna była jednym z tematów wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Część eurodeputowanych krytykowała jej zapisy. Premier Beata Szydło przekonywała, że zmiany w mediach "w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców".

Korzystając z raportu, przygotowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, sprawdziliśmy, jak szefów mediów publicznych powołuje się w wybranych krajach Unii Europejskiej.

Niemcy - ARD i ZDF

Do nadawców publicznych w Niemczech należą stacje telewizyjne i radiowe zrzeszone w ARD oraz stacja telewizyjna ZDF.

ZDF posiada bardzo skomplikowaną strukturę kierowniczą, w której wyróżnia się Radę Telewizyjną, Radę Administracyjną oraz dyrektora generalnego.

Dyrektor generalny powoływany jest przez Radę Telewizyjną w tajnych wyborach na 5 lat, większością 3/5 głosów. W skład Rady Telewizyjnej powołuje się 77 osób na 4-letnią kadencję. 31 osób to reprezentanci świata polityki: 16 przedstawicieli landów, 3 przedstawicieli rządu oraz 12 przedstawicieli partii politycznych. Kolejne 30 osób to reprezentanci różnych grup społecznych (m.in. przedstawiciele kościołów, związków zawodowych, związków pracodawców, rzemiosła, mediów, związków sportowych etc.). Są oni wybierani za radą poszczególnych organizacji. Ostatnia grupa 16 członków reprezentuje takie środowiska jak: sztuka, nauka, wolne zawody, ochrona małoletnich, ochrona zwierząt czy ochrona konsumentów. Członkowie są albo delegowani przez instytucje, które reprezentują, albo powoływani przez konferencję premierów państw związkowych na podstawie propozycji organizacji i grup społecznych.

Dyrektora generalnego ZDF można powołać na kolejną kadencję. Może on zostać odwołany przez Radę Administracyjną (wymagana większość głosów – 3/5) po uzyskaniu zgody Rady ZDF.

Rada Administracyjna składa się z 14 członków powoływanych na 5 lat. Pięciu członków reprezentuje landy i są oni powoływani wspólnie przez premierów landów. Dalszych ośmiu członków wybiera Rada Telewizyjna większością 3/5 głosów. Skład uzupełnia przedstawiciel rządu federalnego.

W kontekście niezależności politycznej ZDF na uwagę zasługuje pluralistyczny charakter Rady Telewizyjnej, w której większość posiadają przedstawiciele reprezentujący różne organizacje i instytucje niepolityczne. Jej skład odzwierciedla między innymi wielowyznaniowy charakter Niemiec jak również federalny kształt państwa.

ARD jest to związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych, który został powołany w 1950 roku. Od 1963 roku ARD nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Struktura i zadania tego nadawcy były wzorowane na brytyjskiej BBC. Członkami ARD jest dziesięciu niemieckich nadawców publicznych: dziewięciu regionalnych i jeden wyspecjalizowany (Deutsche Welle).

Francja - France Télévisions

Do struktur nadzorczych i zarządczych France Télévisions należą: Rada Administracyjna, Zarząd Spółki oraz Walne Zgromadzenie.

Zarząd France Télévisions jest jednoosobowy. Funkcję prezesa pełni jednocześnie przewodniczący Rady Administracyjnej, która składa się z 15 osób, tzw. Administratorów: oprócz prezesa z dwóch parlamentarzystów wyznaczonych przez sejmową i senacką komisję kultury, pięciu przedstawicieli państwa, pięciu tzw. niezależnych osobistości mianowanych przez CSA (organ regulacyjny ds. audiowizualnych) oraz dwóch przedstawicieli pracowników. Kadencja Rady Administracyjnej trwa 5 lat i może być odnawiana.

Od 2010 roku szefa France Télévisions wskazuje prezydent Francji. W poprzednio obowiązującym systemie prawnym, prezesi France Télévisions byli mianowani przez przewodniczącego CSA. Nowy sposób mianowania uwzględnia współdecyzję ze strony CSA oraz brak sprzeciwu ze strony sejmowej oraz senackiej komisji kultury.

Państwo jako jedyny akcjonariusz sprawuje pełną władzę w spółce. Walnemu Zgromadzeniu przewodniczy prezes spółki lub w przypadku jego braku - najstarszy wiekiem Administrator mianowany przez CSA. W Walnym Zgromadzeniu zasiadają przedstawiciele Państwa pracujący w Agencji Udziałów Państwa (APE) – komórce podległej Dyrekcji Generalnej Skarbu Państwa i Polityki Gospodarczej w Ministerstwie właściwym ds. finansów i ekonomii.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie podejmuje decyzje nie wymagające zmiany statutu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie jest jedynym ciałem uprawnionym do zmiany statutu. Zmiany te następnie zatwierdza dekret rządu.

Wielka Brytania - BBC

Władze BBC składają się z dwóch niezależnych od siebie ciał: BBC Trust – organu nadzorczego oraz organu wykonawczego - Executive Board (Rada Wykonawcza).

W skład BBC Trust wchodzi prezes, wiceprezes i 10 członków wybieranych na okres nie dłuższy niż 5 lat z możliwością reelekcji (nie dłużej niż na okres 5 lat). Wyznacza ich królowa brytyjska na podstawie rekomendacji ministrów rządu. Organ ten wyznacza i ocenia strategię oraz kierunki rozwoju BBC. Wyznacza też dyrektora generalnego BBC, który jest jednocześnie redaktorem naczelnym a zatem odpowiada za redakcyjne treści i program. Dyrektor generalny może być lub nie być jednocześnie przewodniczącym Rady Wykonawczej. To ciało zbiera się raz w miesiącu i zajmuje się zarządzanim operacyjnym.

W skład Rady Wykonawczej wchodzą członkowie „wykonawczy” (executive members) i „niewykonawczy” (non-executive members). Tych drugich wyznacza BBC Trust. Tych pierwszych specjalny komitet nominacyjny złożony z czterech członków Rady. Oni także muszą zostać zatwierdzeni przez BBC Trust.

Włochy - RAI

RAI jest spółką publiczną działającą w oparciu o prawo spółek, której właścicielem jest Ministerstwo Ekonomii i Finansów. Tak jak w innych spółkach organami zarządczymi są: Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, Rada Administracyjna i Rada Audytorów.

Rada Administracyjna składa się z 9 osób wybieranych na 3-letnią kadencję, z czego 7 nominowanych jest przez Komisję parlamentarną ds. nadzoru nad usługami audiowizualnymi a dwóch, w tym Przewodniczący, bezpośrednio przez większościowego akcjonariusza: Ministerstwo Ekonomii i Finansów. Wybór przewodniczącego musi być zatwierdzony przez Komisję parlamentarną ds. nadzoru nad usługami audiowizualnymi większością 2/3 głosów. Prywatny udziałowiec nie może posiadać więcej niż 1 proc. udziału w kapitale spółki RAI. Rada Administracyjna wybiera Dyrektora Generalnego również na 3-letnią kadencję.

Dyrektor generalny mianowany jest w konsultacji z udziałowcami spółki na taki sam okres kadencji jak Rada Administracyjna. Realizuje wytyczne Rady Administracyjnej w zakresie programowym, funkcjonowania spółki i codziennego zarządzania nią.

Radę Audytorów powołuje Walne Zgromadzenie spośród biegłych księgowych zarejestrowanych w rejestrze Ministra Sprawiedliwości na 3-letnią kadencję odpowiadającą trzem budżetowym okresom rozliczeniowym. Rada Audytorów liczy trzech stałych członków (w tym przewodniczącego) oraz dwóch alternatywnych również powołanych przez Walne Zgromadzenie.

Czechy - ČT

Struktury kierownicze Czeskiej Telewizji tworzy Rada Czeskiej Telewizji oraz Dyrektor Generalny.

Pierwszy z organów pełni rolę ciała nadzorczego. W jego skład chodzi 15 członków wybieranych przez Parlament na 6 letnią kadencję z możliwością reelekcji. Kandydatów na członków tego gremium przedstawiają organizacje reprezentujące kulturę, regiony, związki zawodowe, pracodawców, związki wyznaniowe, ośrodki edukacyjne, naukę, organizacje ochrony środowiska. Aby zachować ciągłość działania tego gremium 1/3 składu jest wymieniana co 2 lata. Rada odpowiada bezpośrednio przed izbą niższą Parlamentu. Ta ostatnia w określonych prawnie okolicznościach może odwołać członka Rady.

Kompetencje Rady są dość rozległe. Przede wszystkim ma ona prawo wybrać i odwołać Dyrektora Generalnego oraz dyrektorów studiów telewizyjnych. Rada zatwierdza budżet nadawcy oraz kontroluje efektywność wydawania funduszy nadawcy zgodnie z przyjętym budżetem. Ponadto zatwierdza ona statut nadawcy oraz określa wstępnie zasady misji publicznej, które wymagają akceptacji niższej izby Parlamentu.

Dyrektor generalny odpowiedzialny za bieżące kierowanie działalnością Czeskiej Telewizji jest wybierany przez Radę.

Zarówno Rada jak i dyrektor generalny są wybierani na sześcioletnią kadencję, co teoretycznie powinno uniezależniać te struktury od wybieranej na 4 lata niższej izby Parlamentu. Z drugiej jednak strony podkreślić należy istotne funkcje kontrolne niższej iżby Parlamentu względem Rady, która prócz wyboru członków może w pewnych okolicznościach odwoływać każdego z nich, podobnie jak cały skład. Szczególnie w tym drugim przypadku może dochodzić do nadużyć skutkujących odwoływaniem Rady z przyczyn pozamerytorycznych.

Dania - DR

DR jest niezależną instytucją publiczną kierowaną przez 11-osobowy zarząd (Executive Board) wybierany na 4-letnią kadencję. Trzech z członków tego gremium, włączając prezesa i wiceprezesa zarządu, powoływanych jest przez Ministra Kultury, sześciu przez Parlament (Folketing) a dwóch przez stałych pracowników DR spośród osób posiadających wiedzę z dziedziny mediów, kultury, finansów, zarządzania. Wiceprezes powoływany jest z grona osób nominowanych przez Parlament. Członkowie zarządu nie mogą jednocześnie pełnić funkcji: deputowanych w Parlamencie Danii, Parlamencie Europejskim czy w samorządach.

Zarząd ustanawia wytyczne dla działalności DR oraz mianuje dyrektora generalnego i członków Kierownictwa (Management Board), którzy na co dzień kierują instytucją, administrują finansami i sprawują nadzór nad programem.

Członkowie kierownictwa podlegają Ustawie o odpowiedzialności. Zarząd, po konsultacji z dyrektorem generalnym mianuje także tzw. redaktora słuchaczy i widzów (rzecznika odbiorców), który jest niezależny i składa raport zarządowi ze swej działalności.

Szwecja - SVT

Sveriges Television (SVT) istnieje w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielem jest niezależna fundacja powołana przez państwo. Rada Fundacji składa się z 13 polityków reprezentujących partie polityczne zasiadające w parlamencie, wybieranych przez rząd.

Rada ta wybiera Zarząd SVT. Fundacja nie ma wpływu na program, jej zadaniem jest pełnienie roli swoistego bufora między władzą państwową a spółkami programowymi.

Węgry

Zgodnie z węgierską ustawą medialną parlament ustanawia Fundację Publiczną, aby zapewnić świadczenie usług mediów publicznych i publicznych usług informacyjnych oraz by chronić ich niezależność.

Fundacja Publiczna jest właścicielem spółek: Węgierska Telewizja, Duna TV, Węgierskie Radio oraz Narodowa Agencja Informacyjna (zwanych operatorami mediów publicznych). Organem zarządzającym Fundacją Publiczną jest sześcioosobowa Rada Nadzorcza. Połowa członków, którzy mogą być wybrani przez parlament do Rady powinna być nominowana przez ugrupowania rządzące, a druga połowa przez frakcje opozycyjne. Frakcje rządzące i opozycyjne uzgadniają między sobą kandydatów, którzy mogą być nominowani przez odpowiednie strony. Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz jednego z członków deleguje na okres dziewięciu lat Rada Mediów.

Pozostali członkowie rady nadzorczej są wybierani przez Parlament na taki sam okres. Mandaty wybieranych i delegowanych członków wygasają w tym samym czasie, czyli po dziewięciu latach od daty wyboru przez Parlament. Rada Nadzorcza wybiera dyrektorów generalnych spółek mediów publicznych i określa warunki ich zatrudnienia.

Słowacja - RTV

Organami zarządczymi spółki Słowackie Radio i Telewizja są zarząd oraz dyrektor generalny. W skład zarządu wchodzi 9 członków powoływanych i odwoływanych przez parlament na okres 6 lat (maksymalnie 2 następujące po sobie kadencje) zwykłą większością głosów. Co dwa lata 1/3 członków jest wymieniana. Jeśli kadencja wszystkich członków wygasa, nowi członkowie na pierwszym, po wyborze, posiedzeniu zarządu ciągną losy, aby wybrać trzech członków zarządu na kadencję 2-letnią oraz czterech, którzy będą sprawować kadencję przez 4 lata. Zarząd w pełnym składzie wybiera ze swego grona przewodniczącego.

Kandydaci do zarządu wybierani są przez odpowiednią komisję parlamentarną spośród ekspertów wskaznych przez przez instytucje działające w mediach, kulturze, ekonomii, prawie, przemyśle, nauce, edukacji, związki religijne itd.

Kandydaci nie mogą pełnić funkcji w partiach politycznych i administracji. Nie mogą również być nadawcami, operatorami kablowymi, wydawcami prasy.

Dyrektor generalny wybierany jest na okres 5 lat przez parlament spośród kandydatów zaproponowanych przez odpowiednią komisję parlamentarną w procedurze publicznych wysłuchań zarejestrowanych kandydatów.

Fajon: nowa ustawa medialna jest krokiem wstecz w przypadku działania mediów

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP