Rady, komisje, fundacje. Tak wybiera się szefów mediów publicznych w Europie

Jakie media publiczne w EuropieShutterstock

Na początku stycznia weszła w życie ustawa medialna, zgodnie z którą nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia są powoływane decyzją ministra skarbu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób wybierane są władze mediów publicznych w innych krajach Unii Europejskiej.

Nowa ustawa medialna była jednym z tematów wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. Część eurodeputowanych krytykowała jej zapisy. Premier Beata Szydło przekonywała, że zmiany w mediach "w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców".

Korzystając z raportu, przygotowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, sprawdziliśmy, jak szefów mediów publicznych powołuje się w wybranych krajach Unii Europejskiej.

Niemcy - ARD i ZDF

Do nadawców publicznych w Niemczech należą stacje telewizyjne i radiowe zrzeszone w ARD oraz stacja telewizyjna ZDF.

ZDF posiada bardzo skomplikowaną strukturę kierowniczą, w której wyróżnia się Radę Telewizyjną, Radę Administracyjną oraz dyrektora generalnego.

Dyrektor generalny powoływany jest przez Radę Telewizyjną w tajnych wyborach na 5 lat, większością 3/5 głosów. W skład Rady Telewizyjnej powołuje się 77 osób na 4-letnią kadencję. 31 osób to reprezentanci świata polityki: 16 przedstawicieli landów, 3 przedstawicieli rządu oraz 12 przedstawicieli partii politycznych. Kolejne 30 osób to reprezentanci różnych grup społecznych (m.in. przedstawiciele kościołów, związków zawodowych, związków pracodawców, rzemiosła, mediów, związków sportowych etc.). Są oni wybierani za radą poszczególnych organizacji. Ostatnia grupa 16 członków reprezentuje takie środowiska jak: sztuka, nauka, wolne zawody, ochrona małoletnich, ochrona zwierząt czy ochrona konsumentów. Członkowie są albo delegowani przez instytucje, które reprezentują, albo powoływani przez konferencję premierów państw związkowych na podstawie propozycji organizacji i grup społecznych.

Dyrektora generalnego ZDF można powołać na kolejną kadencję. Może on zostać odwołany przez Radę Administracyjną (wymagana większość głosów – 3/5) po uzyskaniu zgody Rady ZDF.

Rada Administracyjna składa się z 14 członków powoływanych na 5 lat. Pięciu członków reprezentuje landy i są oni powoływani wspólnie przez premierów landów. Dalszych ośmiu członków wybiera Rada Telewizyjna większością 3/5 głosów. Skład uzupełnia przedstawiciel rządu federalnego.

W kontekście niezależności politycznej ZDF na uwagę zasługuje pluralistyczny charakter Rady Telewizyjnej, w której większość posiadają przedstawiciele reprezentujący różne organizacje i instytucje niepolityczne. Jej skład odzwierciedla między innymi wielowyznaniowy charakter Niemiec jak również federalny kształt państwa.

ARD jest to związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych, który został powołany w 1950 roku. Od 1963 roku ARD nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Struktura i zadania tego nadawcy były wzorowane na brytyjskiej BBC. Członkami ARD jest dziesięciu niemieckich nadawców publicznych: dziewięciu regionalnych i jeden wyspecjalizowany (Deutsche Welle).

Francja - France Télévisions

Do struktur nadzorczych i zarządczych France Télévisions należą: Rada Administracyjna, Zarząd Spółki oraz Walne Zgromadzenie.

Zarząd France Télévisions jest jednoosobowy. Funkcję prezesa pełni jednocześnie przewodniczący Rady Administracyjnej, która składa się z 15 osób, tzw. Administratorów: oprócz prezesa z dwóch parlamentarzystów wyznaczonych przez sejmową i senacką komisję kultury, pięciu przedstawicieli państwa, pięciu tzw. niezależnych osobistości mianowanych przez CSA (organ regulacyjny ds. audiowizualnych) oraz dwóch przedstawicieli pracowników. Kadencja Rady Administracyjnej trwa 5 lat i może być odnawiana.

Od 2010 roku szefa France Télévisions wskazuje prezydent Francji. W poprzednio obowiązującym systemie prawnym, prezesi France Télévisions byli mianowani przez przewodniczącego CSA. Nowy sposób mianowania uwzględnia współdecyzję ze strony CSA oraz brak sprzeciwu ze strony sejmowej oraz senackiej komisji kultury.

Państwo jako jedyny akcjonariusz sprawuje pełną władzę w spółce. Walnemu Zgromadzeniu przewodniczy prezes spółki lub w przypadku jego braku - najstarszy wiekiem Administrator mianowany przez CSA. W Walnym Zgromadzeniu zasiadają przedstawiciele Państwa pracujący w Agencji Udziałów Państwa (APE) – komórce podległej Dyrekcji Generalnej Skarbu Państwa i Polityki Gospodarczej w Ministerstwie właściwym ds. finansów i ekonomii.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie podejmuje decyzje nie wymagające zmiany statutu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie jest jedynym ciałem uprawnionym do zmiany statutu. Zmiany te następnie zatwierdza dekret rządu.

Wielka Brytania - BBC

Władze BBC składają się z dwóch niezależnych od siebie ciał: BBC Trust – organu nadzorczego oraz organu wykonawczego - Executive Board (Rada Wykonawcza).

W skład BBC Trust wchodzi prezes, wiceprezes i 10 członków wybieranych na okres nie dłuższy niż 5 lat z możliwością reelekcji (nie dłużej niż na okres 5 lat). Wyznacza ich królowa brytyjska na podstawie rekomendacji ministrów rządu. Organ ten wyznacza i ocenia strategię oraz kierunki rozwoju BBC. Wyznacza też dyrektora generalnego BBC, który jest jednocześnie redaktorem naczelnym a zatem odpowiada za redakcyjne treści i program. Dyrektor generalny może być lub nie być jednocześnie przewodniczącym Rady Wykonawczej. To ciało zbiera się raz w miesiącu i zajmuje się zarządzanim operacyjnym.

W skład Rady Wykonawczej wchodzą członkowie „wykonawczy” (executive members) i „niewykonawczy” (non-executive members). Tych drugich wyznacza BBC Trust. Tych pierwszych specjalny komitet nominacyjny złożony z czterech członków Rady. Oni także muszą zostać zatwierdzeni przez BBC Trust.

Włochy - RAI

RAI jest spółką publiczną działającą w oparciu o prawo spółek, której właścicielem jest Ministerstwo Ekonomii i Finansów. Tak jak w innych spółkach organami zarządczymi są: Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, Rada Administracyjna i Rada Audytorów.

Rada Administracyjna składa się z 9 osób wybieranych na 3-letnią kadencję, z czego 7 nominowanych jest przez Komisję parlamentarną ds. nadzoru nad usługami audiowizualnymi a dwóch, w tym Przewodniczący, bezpośrednio przez większościowego akcjonariusza: Ministerstwo Ekonomii i Finansów. Wybór przewodniczącego musi być zatwierdzony przez Komisję parlamentarną ds. nadzoru nad usługami audiowizualnymi większością 2/3 głosów. Prywatny udziałowiec nie może posiadać więcej niż 1 proc. udziału w kapitale spółki RAI. Rada Administracyjna wybiera Dyrektora Generalnego również na 3-letnią kadencję.

Dyrektor generalny mianowany jest w konsultacji z udziałowcami spółki na taki sam okres kadencji jak Rada Administracyjna. Realizuje wytyczne Rady Administracyjnej w zakresie programowym, funkcjonowania spółki i codziennego zarządzania nią.

Radę Audytorów powołuje Walne Zgromadzenie spośród biegłych księgowych zarejestrowanych w rejestrze Ministra Sprawiedliwości na 3-letnią kadencję odpowiadającą trzem budżetowym okresom rozliczeniowym. Rada Audytorów liczy trzech stałych członków (w tym przewodniczącego) oraz dwóch alternatywnych również powołanych przez Walne Zgromadzenie.

Czechy - ČT

Struktury kierownicze Czeskiej Telewizji tworzy Rada Czeskiej Telewizji oraz Dyrektor Generalny.

Pierwszy z organów pełni rolę ciała nadzorczego. W jego skład chodzi 15 członków wybieranych przez Parlament na 6 letnią kadencję z możliwością reelekcji. Kandydatów na członków tego gremium przedstawiają organizacje reprezentujące kulturę, regiony, związki zawodowe, pracodawców, związki wyznaniowe, ośrodki edukacyjne, naukę, organizacje ochrony środowiska. Aby zachować ciągłość działania tego gremium 1/3 składu jest wymieniana co 2 lata. Rada odpowiada bezpośrednio przed izbą niższą Parlamentu. Ta ostatnia w określonych prawnie okolicznościach może odwołać członka Rady.

Kompetencje Rady są dość rozległe. Przede wszystkim ma ona prawo wybrać i odwołać Dyrektora Generalnego oraz dyrektorów studiów telewizyjnych. Rada zatwierdza budżet nadawcy oraz kontroluje efektywność wydawania funduszy nadawcy zgodnie z przyjętym budżetem. Ponadto zatwierdza ona statut nadawcy oraz określa wstępnie zasady misji publicznej, które wymagają akceptacji niższej izby Parlamentu.

Dyrektor generalny odpowiedzialny za bieżące kierowanie działalnością Czeskiej Telewizji jest wybierany przez Radę.

Zarówno Rada jak i dyrektor generalny są wybierani na sześcioletnią kadencję, co teoretycznie powinno uniezależniać te struktury od wybieranej na 4 lata niższej izby Parlamentu. Z drugiej jednak strony podkreślić należy istotne funkcje kontrolne niższej iżby Parlamentu względem Rady, która prócz wyboru członków może w pewnych okolicznościach odwoływać każdego z nich, podobnie jak cały skład. Szczególnie w tym drugim przypadku może dochodzić do nadużyć skutkujących odwoływaniem Rady z przyczyn pozamerytorycznych.

Dania - DR

DR jest niezależną instytucją publiczną kierowaną przez 11-osobowy zarząd (Executive Board) wybierany na 4-letnią kadencję. Trzech z członków tego gremium, włączając prezesa i wiceprezesa zarządu, powoływanych jest przez Ministra Kultury, sześciu przez Parlament (Folketing) a dwóch przez stałych pracowników DR spośród osób posiadających wiedzę z dziedziny mediów, kultury, finansów, zarządzania. Wiceprezes powoływany jest z grona osób nominowanych przez Parlament. Członkowie zarządu nie mogą jednocześnie pełnić funkcji: deputowanych w Parlamencie Danii, Parlamencie Europejskim czy w samorządach.

Zarząd ustanawia wytyczne dla działalności DR oraz mianuje dyrektora generalnego i członków Kierownictwa (Management Board), którzy na co dzień kierują instytucją, administrują finansami i sprawują nadzór nad programem.

Członkowie kierownictwa podlegają Ustawie o odpowiedzialności. Zarząd, po konsultacji z dyrektorem generalnym mianuje także tzw. redaktora słuchaczy i widzów (rzecznika odbiorców), który jest niezależny i składa raport zarządowi ze swej działalności.

Szwecja - SVT

Sveriges Television (SVT) istnieje w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielem jest niezależna fundacja powołana przez państwo. Rada Fundacji składa się z 13 polityków reprezentujących partie polityczne zasiadające w parlamencie, wybieranych przez rząd.

Rada ta wybiera Zarząd SVT. Fundacja nie ma wpływu na program, jej zadaniem jest pełnienie roli swoistego bufora między władzą państwową a spółkami programowymi.

Węgry

Zgodnie z węgierską ustawą medialną parlament ustanawia Fundację Publiczną, aby zapewnić świadczenie usług mediów publicznych i publicznych usług informacyjnych oraz by chronić ich niezależność.

Fundacja Publiczna jest właścicielem spółek: Węgierska Telewizja, Duna TV, Węgierskie Radio oraz Narodowa Agencja Informacyjna (zwanych operatorami mediów publicznych). Organem zarządzającym Fundacją Publiczną jest sześcioosobowa Rada Nadzorcza. Połowa członków, którzy mogą być wybrani przez parlament do Rady powinna być nominowana przez ugrupowania rządzące, a druga połowa przez frakcje opozycyjne. Frakcje rządzące i opozycyjne uzgadniają między sobą kandydatów, którzy mogą być nominowani przez odpowiednie strony. Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz jednego z członków deleguje na okres dziewięciu lat Rada Mediów.

Pozostali członkowie rady nadzorczej są wybierani przez Parlament na taki sam okres. Mandaty wybieranych i delegowanych członków wygasają w tym samym czasie, czyli po dziewięciu latach od daty wyboru przez Parlament. Rada Nadzorcza wybiera dyrektorów generalnych spółek mediów publicznych i określa warunki ich zatrudnienia.

Słowacja - RTV

Organami zarządczymi spółki Słowackie Radio i Telewizja są zarząd oraz dyrektor generalny. W skład zarządu wchodzi 9 członków powoływanych i odwoływanych przez parlament na okres 6 lat (maksymalnie 2 następujące po sobie kadencje) zwykłą większością głosów. Co dwa lata 1/3 członków jest wymieniana. Jeśli kadencja wszystkich członków wygasa, nowi członkowie na pierwszym, po wyborze, posiedzeniu zarządu ciągną losy, aby wybrać trzech członków zarządu na kadencję 2-letnią oraz czterech, którzy będą sprawować kadencję przez 4 lata. Zarząd w pełnym składzie wybiera ze swego grona przewodniczącego.

Kandydaci do zarządu wybierani są przez odpowiednią komisję parlamentarną spośród ekspertów wskaznych przez przez instytucje działające w mediach, kulturze, ekonomii, prawie, przemyśle, nauce, edukacji, związki religijne itd.

Kandydaci nie mogą pełnić funkcji w partiach politycznych i administracji. Nie mogą również być nadawcami, operatorami kablowymi, wydawcami prasy.

Dyrektor generalny wybierany jest na okres 5 lat przez parlament spośród kandydatów zaproponowanych przez odpowiednią komisję parlamentarną w procedurze publicznych wysłuchań zarejestrowanych kandydatów.

Fajon: nowa ustawa medialna jest krokiem wstecz w przypadku działania mediów

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę po południu doszło do awarii Spotify - popularnej na świecie platformy do streamowania muzyki. Firma poinformowała, że uporała się z problemami.

Globalna awaria Spotify

Globalna awaria Spotify

Źródło:
tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"