Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga w Rosji. W tle prywatny interes Anodiny

Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodiny
Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodiny
tvn24
Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodinytvn24

O losie Tatiany Anodiny wciąż nic nie wiadomo. Rosyjski "Forbes" donosi jednak, że musiała opuścić kraj w obawie przed reakcją Kremla na "okrutną zemstę" szefowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Nazwisko Anodiny najczęściej pojawia się bowiem przy okazji zaskakującej decyzji o cofnięciu certyfikatów dla Boeingów 737. Przypusza się, że decyzja MAK-u miała być zemstą za upadek linii lotniczych jej syna, Transaero.

W czwartek po południu, MAC opublikował na swojej stronie internetowej komunikat do rosyjskich i amerykańskich władz lotniczych podkreślając, że przyczyną takiej decyzji są problemy z systemem kontroli wysokości Boeinga. Zgodnie z treścią komunikatu, odwołanie miało obowiązywać do czasu otrzymania od nadzorów lotniczych Rosji i USA potwierdzenia zdatności tych samolotów do służby w transporcie lotniczym.

Decyzja MAK-u, pod którą podpisała się Tatiana Anodina, mogła bowiem uderzyć w połowę rosyjskich lotniczych i wydatnie ograniczyć podróże lotnicze wewnątrz kraju. Boeing 737 jest bowiem bardzo popularną maszyną. Także w Rosji. Według agencji prasowej RBC, rosyjskie linie lotnicze w swojej flocie mają bowiem 194 takie modele i łącznie przewożą około jedną piątą wszystkich pasażerów.

Jednym z większych użytkowników tych maszyn w Rosji jest towarzystwo Transaero (ale te linie są w trakcie bankructwa). Boeingi 737 mają także Aerofłot, jego oferująca tanie loty spółka córka Pobieda, UTair, S7 i inne rosyjskie towarzystwa.

Amerykańskim przedstawicielom nie udało się rozwiać obaw MAC, dlatego utrzymano w mocy wycofanie certyfikatów dopuszczających do lotów Boeingi 737.

Problem dla obywateli

Źródła bliskie liniom lotniczym Aeroflot mówią w rozmowie z RBC, że "gdyby cofnąć licencję na używanie Boeingów 737, połowa rosyjskich linii lotniczych przestałaby latać". A ponieważ Boeingi używane są nie tylko do lotów międzynarodowych, ale i wewnątrz kraju, problem odczuliby obywatele. Głównie przez znaczny spadek połączeń lotniczych między miastami Rosji.

Jak zaznacza "The Moscow Times", to nie pierwsza decyzja władz w Moskwie, która negatywnie wpłynęłaby na życie obywateli, choć większość z nich w ostatnich miesiącach miała podłoże polityczne.

Choćby decyzje dotyczące importu żywności z Zachodu, które były odpowiedzią na sankcje, a w konsekwencji spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności. Wpływ na setki tysięcy Rosjan miała także decyzja o zamknięciu nieba dla ukraińskich samolotów.

Brak uprawnień

Wszystkiemu jednak zaprzeczył szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Aleksandr Nieradko, który nie krył zaskoczenia komunikatem ze strony MAK-u. Jednocześnie podkreślając, że Międzypaństwowy Komitet Lotniczy nie ma uprawnień do podejmowania takich decyzji.

MAK w swoim komunikacie nawiązywał do katastrofy samolotu Boeing 737 sprzed dwóch lat w Kazaniu, kiedy to model należący do Tatarstan Airlines rozbił się na pasie startowym. W wypadku zginęło 50 osób.

W wydanym jeszcze w piątek komunikacie prasowym podkreślano, że rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego (Rosawiacja) ryzykowała życie "ponad 20 milionów pasażerów", pozwalając samolotom z rodziny Boeing 737 na dalsze loty.

Prywatne interesy Anodiny

To wersja oficjalna, choć w mediach krąży inna, mniej pochlebna teoria dotycząca przyczyn takiej decyzji MAK-u.

Urzędnicy i znawcy branży lotnictwa podkreślają, że decyzja MAK była "zemstą za upadek Transaero", drugiej co do wielkości linii lotniczej w Rosji, której 3 proc. akcji należy do szefowej MAK Tatiany Anodiny. Dodatkowo, od lata Anodina pozostaje członkiem zarządu linii lotniczych, o czym informuje Gazeta.ru.

Jesienią legły w gruzach jednak dwa plany pomocowe polegające na wykupie spółki przez konkurentów, którzy utrzymaliby linię "przy życiu".

We wrześniu 2015 roku uzgodniono zakup 75 proc. plus jednej akcji Transaero przez Aerofłot. Umowa została zerwana na początku października. 20 października podpisano porozumienie o sprzedaży co najmniej 51 proc. akcji Transaero linii S7, aby "za wszelką cenę uniknąć bankructwa". Niemniej 26 października w związku z anulowaniem przez Federalną Agencję Transportu Lotniczego (Rosawiacja) certyfikatu dla Transaero przewoźnik zakończył działalność.

Według doniesień rosyjskiego "Forbesa" szefowa rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiana Anodina wyjechała z kraju i dołączyła do swego syna oraz synowej, założycieli zadłużonych linii Transaero Aleksandra i Olgi Pleszakowów.

Jak na razie Anodina nie skomentowała prasowych doniesień.

Ominięcie przepisów

Jak zaznacza jednak "The Moscow Times", nawet jeśli zakaz lotów Boeinga 737 zostałby przyjęty przez rosyjskich urzędników lotnictwa, to może decyzja może być trudna do wyegzekwowania, gdyż prawie wszystkie samoloty pozostające w rosyjskiej flocie są zarejestrowane za granicą.

Pobeda, tanie linie lotnicze należącę do Aeroflotu, oznajmiły w czwartek, że cała jego flota Boeingów 737 została zarejestrowana na Bermudach i będzie kontynuowała loty, nawet mimo działań podejmowanych przez rosyjskie służby lotnicze.

Na taką sytuację zareagowali parlamentarzyści.

W czwartek grupa posłów złożyła projekt ustawy zakładający, że samoloty używane w Rosji będą musiały zostać ponownie zarejestrowane w kraju. W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, że zaledwie 15 procent lotów pasażerskich prowadzonych przez krajowe firmy używają floty należącej do rosyjskich władz lotniczych.

Władimir Tasun, szef rosyjskiego Stowarzyszenia Operatorów, potwierdza w rozmowie z TASS, że ewentualny zakaz wpłynąłby najprawdopodobniej na zaledwie sześć Boeingów 737, które są zarejestrowane w kraju.

Wycofanie listu

Wydaje się, że jednak przynajmniej na razie temat zakazu lotów dla Boeing upadł. Ostatecznie MAC wycofał się bowiem ze swojej decyzji, o czym poinformowała w piątkowe popołudnie współwłaścicielka S7 Airlines Natalia Filewa.

Po spotkaniu z rosyjskimi władzami, przewoźnikami powietrznymi i przedstawicielami Boeinga, w piątek szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Aleksandr Nieradko powiedział, że oświadczenia MAK, który, wycofując w piątek jedno pismo, zamieścił na swej stronie internetowej drugie, dotyczące, m.in. katastrofy samolotu Boeing 737 sprzed dwóch lat w Kazaniu, zawierają w kilku miejscach sprzeczne treści i wymagają starannego przestudiowania w celu ich oceny. Powiedział, że jest to niezbędne do podjęcia ważnych kroków prawnych, które będą mieć wpływ na nieograniczony krąg ludzi, w tym na pasażerów, którzy korzystają z usług rosyjskich przewoźników eksploatujących samoloty typu Boeing 737.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: SuperJet International, Aleksandr Markin CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl