Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga w Rosji. W tle prywatny interes Anodiny

Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodiny
Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodiny
tvn24
Tajemniczy zakaz lotów dla Boeinga. W tle prywatny interes Anodinytvn24

O losie Tatiany Anodiny wciąż nic nie wiadomo. Rosyjski "Forbes" donosi jednak, że musiała opuścić kraj w obawie przed reakcją Kremla na "okrutną zemstę" szefowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Nazwisko Anodiny najczęściej pojawia się bowiem przy okazji zaskakującej decyzji o cofnięciu certyfikatów dla Boeingów 737. Przypusza się, że decyzja MAK-u miała być zemstą za upadek linii lotniczych jej syna, Transaero.

W czwartek po południu, MAC opublikował na swojej stronie internetowej komunikat do rosyjskich i amerykańskich władz lotniczych podkreślając, że przyczyną takiej decyzji są problemy z systemem kontroli wysokości Boeinga. Zgodnie z treścią komunikatu, odwołanie miało obowiązywać do czasu otrzymania od nadzorów lotniczych Rosji i USA potwierdzenia zdatności tych samolotów do służby w transporcie lotniczym.

Decyzja MAK-u, pod którą podpisała się Tatiana Anodina, mogła bowiem uderzyć w połowę rosyjskich lotniczych i wydatnie ograniczyć podróże lotnicze wewnątrz kraju. Boeing 737 jest bowiem bardzo popularną maszyną. Także w Rosji. Według agencji prasowej RBC, rosyjskie linie lotnicze w swojej flocie mają bowiem 194 takie modele i łącznie przewożą około jedną piątą wszystkich pasażerów.

Jednym z większych użytkowników tych maszyn w Rosji jest towarzystwo Transaero (ale te linie są w trakcie bankructwa). Boeingi 737 mają także Aerofłot, jego oferująca tanie loty spółka córka Pobieda, UTair, S7 i inne rosyjskie towarzystwa.

Amerykańskim przedstawicielom nie udało się rozwiać obaw MAC, dlatego utrzymano w mocy wycofanie certyfikatów dopuszczających do lotów Boeingi 737.

Problem dla obywateli

Źródła bliskie liniom lotniczym Aeroflot mówią w rozmowie z RBC, że "gdyby cofnąć licencję na używanie Boeingów 737, połowa rosyjskich linii lotniczych przestałaby latać". A ponieważ Boeingi używane są nie tylko do lotów międzynarodowych, ale i wewnątrz kraju, problem odczuliby obywatele. Głównie przez znaczny spadek połączeń lotniczych między miastami Rosji.

Jak zaznacza "The Moscow Times", to nie pierwsza decyzja władz w Moskwie, która negatywnie wpłynęłaby na życie obywateli, choć większość z nich w ostatnich miesiącach miała podłoże polityczne.

Choćby decyzje dotyczące importu żywności z Zachodu, które były odpowiedzią na sankcje, a w konsekwencji spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności. Wpływ na setki tysięcy Rosjan miała także decyzja o zamknięciu nieba dla ukraińskich samolotów.

Brak uprawnień

Wszystkiemu jednak zaprzeczył szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Aleksandr Nieradko, który nie krył zaskoczenia komunikatem ze strony MAK-u. Jednocześnie podkreślając, że Międzypaństwowy Komitet Lotniczy nie ma uprawnień do podejmowania takich decyzji.

MAK w swoim komunikacie nawiązywał do katastrofy samolotu Boeing 737 sprzed dwóch lat w Kazaniu, kiedy to model należący do Tatarstan Airlines rozbił się na pasie startowym. W wypadku zginęło 50 osób.

W wydanym jeszcze w piątek komunikacie prasowym podkreślano, że rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego (Rosawiacja) ryzykowała życie "ponad 20 milionów pasażerów", pozwalając samolotom z rodziny Boeing 737 na dalsze loty.

Prywatne interesy Anodiny

To wersja oficjalna, choć w mediach krąży inna, mniej pochlebna teoria dotycząca przyczyn takiej decyzji MAK-u.

Urzędnicy i znawcy branży lotnictwa podkreślają, że decyzja MAK była "zemstą za upadek Transaero", drugiej co do wielkości linii lotniczej w Rosji, której 3 proc. akcji należy do szefowej MAK Tatiany Anodiny. Dodatkowo, od lata Anodina pozostaje członkiem zarządu linii lotniczych, o czym informuje Gazeta.ru.

Jesienią legły w gruzach jednak dwa plany pomocowe polegające na wykupie spółki przez konkurentów, którzy utrzymaliby linię "przy życiu".

We wrześniu 2015 roku uzgodniono zakup 75 proc. plus jednej akcji Transaero przez Aerofłot. Umowa została zerwana na początku października. 20 października podpisano porozumienie o sprzedaży co najmniej 51 proc. akcji Transaero linii S7, aby "za wszelką cenę uniknąć bankructwa". Niemniej 26 października w związku z anulowaniem przez Federalną Agencję Transportu Lotniczego (Rosawiacja) certyfikatu dla Transaero przewoźnik zakończył działalność.

Według doniesień rosyjskiego "Forbesa" szefowa rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiana Anodina wyjechała z kraju i dołączyła do swego syna oraz synowej, założycieli zadłużonych linii Transaero Aleksandra i Olgi Pleszakowów.

Jak na razie Anodina nie skomentowała prasowych doniesień.

Ominięcie przepisów

Jak zaznacza jednak "The Moscow Times", nawet jeśli zakaz lotów Boeinga 737 zostałby przyjęty przez rosyjskich urzędników lotnictwa, to może decyzja może być trudna do wyegzekwowania, gdyż prawie wszystkie samoloty pozostające w rosyjskiej flocie są zarejestrowane za granicą.

Pobeda, tanie linie lotnicze należącę do Aeroflotu, oznajmiły w czwartek, że cała jego flota Boeingów 737 została zarejestrowana na Bermudach i będzie kontynuowała loty, nawet mimo działań podejmowanych przez rosyjskie służby lotnicze.

Na taką sytuację zareagowali parlamentarzyści.

W czwartek grupa posłów złożyła projekt ustawy zakładający, że samoloty używane w Rosji będą musiały zostać ponownie zarejestrowane w kraju. W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, że zaledwie 15 procent lotów pasażerskich prowadzonych przez krajowe firmy używają floty należącej do rosyjskich władz lotniczych.

Władimir Tasun, szef rosyjskiego Stowarzyszenia Operatorów, potwierdza w rozmowie z TASS, że ewentualny zakaz wpłynąłby najprawdopodobniej na zaledwie sześć Boeingów 737, które są zarejestrowane w kraju.

Wycofanie listu

Wydaje się, że jednak przynajmniej na razie temat zakazu lotów dla Boeing upadł. Ostatecznie MAC wycofał się bowiem ze swojej decyzji, o czym poinformowała w piątkowe popołudnie współwłaścicielka S7 Airlines Natalia Filewa.

Po spotkaniu z rosyjskimi władzami, przewoźnikami powietrznymi i przedstawicielami Boeinga, w piątek szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Aleksandr Nieradko powiedział, że oświadczenia MAK, który, wycofując w piątek jedno pismo, zamieścił na swej stronie internetowej drugie, dotyczące, m.in. katastrofy samolotu Boeing 737 sprzed dwóch lat w Kazaniu, zawierają w kilku miejscach sprzeczne treści i wymagają starannego przestudiowania w celu ich oceny. Powiedział, że jest to niezbędne do podjęcia ważnych kroków prawnych, które będą mieć wpływ na nieograniczony krąg ludzi, w tym na pasażerów, którzy korzystają z usług rosyjskich przewoźników eksploatujących samoloty typu Boeing 737.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: SuperJet International, Aleksandr Markin CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych - pisze serwis Money.pl. "Chodzi jej o naruszenia Kodeksu wyborczego, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego" - czytamy. Serwis dotarł do odpowiedzi Kancelarii Prezesa Ministrów w tej sprawie.

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Chcemy uratować PKP Cargo. Ratujemy spółkę przed skutkami nieudolnej władzy poprzedników - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka. Odnosząc się do dużych zwolnień grupowych, stwierdził, że w spółce był "masakryczny przerost zatrudnienia".

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Źródło:
TVN24

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

W tym tygodniu poznamy między innymi szacunek dla lipcowej inflacji i odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu. W strefie euro opublikowany zostanie wstępny odczyt PKP za II kwartał i inflacji konsumenckiej. Z kolei na rynkach zagranicznych zapadnie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Poznamy również raport z amerykańskiego rynku w sprawie pracy.

Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Źródło:
PAP

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump szuka poparcia w branży kryptowalut. Kandydat na prezydenta USA w sobotę na konferencji Bitcoin 2024 w Nashville w stanie Tennessee skrytykował wiceprezydent Kamalę Harris za podejście obecnej administracji do regulacji kryptowalut i obiecał zwolennikom tej branży daleko idące wsparcie. Wcześniej były prezydent sam krytykował ten sektor.

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Źródło:
PAP

Niech turyści bez obaw przyjeżdżają na Sycylię – zaapelował w sobotę gubernator tego regionu Renato Schifani w związku z informacjami o suszy na wyspie i problemach z wodą w niektórych rejonach. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej ucieczce turystów.

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zainteresowanie ogłoszeniami o mieszkaniach na wynajem wzrosło w czerwcu o 12 procent miesiąc do miesiąca i 20 procent rok do roku - poinformowano w raporcie serwisu Otodom. Najczęściej poszukiwane okazały się lokale 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 metrów kwadratowych, a jednym z ważniejszych dla najemców udogodnień była klimatyzacja.

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Rośnie popyt na wynajmowane mieszkania. Te są najpopularniejsze

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". NASK radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP