Majdan, który zmienił Ukrainę. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Mija rok od tragicznych wydarzeń na Majdanie - będziemy tam również w najbliższy weekend. W sobotę i niedzielę - relacje wysłanników TVN24 z Kijowa i ze wschodu Ukrainy. Będziemy na żywo pokazywać rocznicowe obchody w Kijowie, przypomnimy też, co działo się na Ukrainie 12 miesięcy temu.

Sobota

O godz. 10.15 w TVN24 Biznes i Świat wyemitujemy wywiad z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W piątkowym programie "Świat" prezydent mówił: - Jeśli trwa dyskusja o dostawach broni dla Ukrainy, to na Kremlu też to słyszą i rozważają. To jest element zachęcający Rosję do zawarcia kompromisu. Bronisław Komorowski podkreślił, że w Polsce "nie powinno się popełniać błędu zamykania tematu dostaw broni". - Rosja nie jest pancerna, nie jest odporna w sensie politycznym i ekonomicznym - zaznaczył prezydent.

„Birdman”, „Snajper” czy „Ida” dostanie Oscara? Ceremonia rozdania statuetek odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę. To nie tylko najważniejsza nagroda w świecie filmu, ale też wielkie wydarzenie w kulturze popularnej. Na tę noc czekają łowcy plotek i skandali, wielbiciele mody i burzliwych gwiazdorskich biografii. W sobotę o 12:00 o oscarowych anegdotach i kulisach wyboru laureatów porozmawiamy z Marcinem Cisowskim z portalu Movimag.pl.

A na żywo z Los Angeles - relacja korespondenta Faktów TVN Marcina Wrony i rozmowa z krytykiem filmowym, Wiesławem Kotem.

W czwartek rozpoczął się chiński nowy rok: rok kozy. Porozmawiamy o chińskich noworocznych zwyczajach, tradycjach i przesądach. Wokół niektórych z nich wyrósł wielki biznes, np. wynajmowanie... partnerów na święta. W sobotę w południe o chińskim Nowym Roku opowiedzą Mao Rui, nauczycielka języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Bogdan Góralczyk, były ambasador RP w Chinach.

Amerykańska armia wydaje majątek na walkę z zaburzeniami erekcji swoich żołnierzy. Tylko w ubiegłym roku na zakup leków poszło ponad 80 milionów dolarów. Połowa na viagrę. To nie fanaberia, tylko konieczność. Według "The Military Times" te zaburzenia mogą być skutkiem traumatycznych przeżyć podczas działań bojowych. A wojsko - powinno być waleczne na każdym froncie... Więcej na ten temat opowie w sobotę o 18:30 Marcin Borowski, seksuolog z fundacji "Asymetria".

Na czworakach do mety - kenijska zawodniczka na kolanach ukończyła bieg w Austin w Teksasie. Hyvon Ngetich długo prowadziła, ale 400 metrów od celu nie wytrzymała tempa. Zdzierając skórę z kolan, na kolanach dotarła do mety. I zajęła trzecie miejsce. - Biegając, nie możesz się poddawać. Zawsze musisz biec - mówiła na mecie. O sportowej determinacji opowie w sobotę o 18:40 Paweł Januszewski były mistrz Europy w biegu przez płotki na 400 metrów, inicjator akcji "Biegam, bo lubię".

Niedziela

Co z tą zimą? Kiedy w Europie coraz częściej tęsknimy za śniegiem, Amerykanie zmagają się z największymi mrozami i śnieżycami od kilkudziesięciu lat. I co ciekawe - to skutek globalnego ocieplenia. Jak bardzo rozregulowało ono ziemski termostat? Na co powinniśmy szykować się w najbliższych latach? I jak żyje się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdy śniegu jest tak dużo, że nowym sportem są skoki z dachu domu w zaspy? W niedzielę o 11:00 opowie o tym Polka mieszkająca w Bostonie, pani Ewa Tyliszczak, a w naszym studiu klimatyczne ekstrema wyjaśni Piotr Głowacki, kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN.

"Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać w towarzystwie zaledwie trzech osób i 2 tys. śmierdzących pingwinów?". Tak zaczyna się ogłoszenie o pracę brytyjskiej placówki pocztowej Antarctic Heritage Trust. Szukają listonosza, który zamieszkałby na Antarktydzie na okres pięciu miesięcy. Jak wygląda życie i praca na Antarktydzie - daleko od bliskich i bez dobrodziejstw cywilizacji? Prosto z antarktycznej bazy badawczej "Arctowski" opowie dr inż. Katarzyna Chwedorzewska, kierowniczka stacji Polskiej Akademii Nauk w Antarktyce.

W niedzielne południe zapraszamy na transmisję oficjalnych uroczystości z Ukrainy z udziałem prezydenta Petra Poroszenki i zaproszonych głów zachodnich państw. Wśród nich będzie między innymi prezydent Bronisław Komorowski.

Wtedy także specjalne wydanie programu "Korespondent". Gośćmi Marka Tejchmana będą dziennikarze, reporterzy, wysłannicy mediów pracujący rok temu w Kijowie. To dzięki nim mogli Państwo poznać prawdę o dramacie aktywistów Majdanu.

Filmy dokumentalne w weekend w TVN24 Biznes i Świat

SOBOTA 21.02 8.10 - Podróże z Pasją: Kanada cz. 1 9.30 - Podróże z pasją: Kanada cz. 2 11.00 - Premiera: Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur cz. 5 11.30 - Premiera: Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur cz. 6 12.30 - Ewa Ewart Poleca: Stadion Maracana 16.15 - Premiera: Ewa Ewart Polca: Chińska cena życia 20.30 - Jak to zrobić Mocnej? 22.15 - Ewa Ewart Poleca: Dzieci Hebronu

NIEDZIELA 22.02

8.15 - Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur cz. 5 8.45 - Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur cz. 6 10.00 - Podróże z Pasją: Szkocja 16.30 - Ewa Ewart Poleca: Egipski Kryzys 20.00 - Heathrow - Lotnisko 24/7 cz. 3 21.00 - Heathrow - Lotnisko 24/7 cz. 4 22.00 - Rok zamieszek na Ukrainie - reportaż Wojciecha Bojanowskiego 23.00 - Ewa Ewart Polca: Chińska cena życia

Rok po zwycięstwie MajdanuTVN24 BiS

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat