16 europejskich linii lotniczych zwróci środki za odwołane przez pandemię loty

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych
Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych
TVN24
TVN24Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych

16 europejskich linii lotniczych zobowiązało się między innymi do szybkiego zwrócenia kosztów pasażerom anulowanych z powodu pandemii COVID-19 lotów. Decyzja ta została podjęta po rozmowach z Komisją Europejską. Ponadto przewoźnicy mają lepiej informować podróżnych o ich prawach.

Linie lotnicze, wśród nich Air France, Alitalia, British Airways, EasyJet, Iberia, KLM, Lufthansa, Ryanair i Wizz Air, mają w ciągu tygodnia wypłacić swoim klientom zaległe środki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

16 linii lotniczych zwróci środki za odwołane przez pandemię loty

Dodatkowo przewoźnicy zobowiązali się do lepszego informowania pasażerów anulowanych lotów o przysługujących im prawach. Podróżni mają otrzymywać informację o wszystkich formach rekompensaty i nie można im narzucać zwrotu kosztów w postaci voucherów, które można wykorzystać na przyszłe loty.

- We wczesnej fazie pandemii niektóre linie lotnicze naciskały na pasażerów, by przyjmowali vouchery. Było to sprzeczne z europejskim prawem ochrony konsumentów. To było nieakceptowalne - podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Większość ujętych w porozumieniu linii lotniczych zgodziła się, by osoby, które w pierwszych miesiącach pandemii przyjęły od linii lotniczych vouchery, mogły wymienić je na gotówkę.

Porozumienie zakończyło interwencję KE wszczętą na wniosek organizacji zrzeszającej europejskie grupy ochrony praw konsumentów (BEUC). KE przekazała sprawę sieci europejskich urzędów ochrony konsumentów (CPC). Jak poinformowała KE, była to największa wspólna akcja ochrony praw europejskich konsumentów.

- Podczas pandemii linie lotnicze na masową skalę łamały prawa konsumentów (...), przyszedł czas na to, by oczyściły swój wizerunek. Wielu klientów w całej Europie wciąż czeka na zwrot pieniędzy za loty anulowane podczas pierwszych lockdownów w 2020 roku - przekazała w komunikacie dyrektor generalna BEUC Monique Goyens.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości