Świat patrzy dziś na Fed. Te kraje podwyżka stóp zaboli szczególnie boleśnie

Ze świata


Inwestorzy na całym świecie czekali na decyzję Rezerwy Federalnej. Fed podniósł stopy procentowe pierwszy raz od dziewięciu lat. Niektóre kraje to mocno odczują - pisze CNN Money.

To pewne, że wzrost stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ na światową gospodarkę. Jednak to głównie rynki wschodzące mają powody, aby się martwić. Oto trzy kraje najbardziej narażone na turbulencje w skutek podwyżki stóp procentowych w USA:

Brazylia

Kraj już teraz jest pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym. PKB Brazylii w trzecim kwartale skurczył się o 1,7 proc., a brazylijski real stracił w stosunku do dolara 31 proc. od początku roku. Co więcej, inflacja w Brazylii jest na poziomie nienotowanym od 12 lat. Podwyżka stóp procentowych w USA tylko spotęguje problemy Brazylii. Wszystko przez to, że kraj ma drugi na świecie (po Chinach) największy dług w dolarach. Tamtejsze firmy w ostatniej dekadzie pożyczyły miliardy dolarów, a jeśli amerykańska waluta zyska na wartości, to ich zadłużenie zwiększy się.

Turcja

Turcja jest jednym z krajów, które najbardziej skorzystały na tym, że Fed obniżył stopy procentowe niemal do zera. Spowodowało to ogromny napływ inwestycji zagranicznych, a gospodarka wzrosła o 9 proc. w 2010 i 2011 roku. To jednak szybko może się zmienić, bo według prognoz tegoroczne PKB wyniesie zaledwie 3 proc. Te prognozy mogą okazać się zbyt optymistyczne, jeśli dolar umocni się po podwyżce stóp procentowych. Stanie się tak dlatego, że Turcja więcej importuje, niż eksportuje. A droższy dolar będzie oznaczał większe koszty zakupu towarów poza granicami kraju.

RPA

Republika Południowej Afryki to kolejny kraj, który może zapłacić wysoką cenę za to, że zaciągnął zbyt duże kredyty w dolarze, kiedy amerykańska waluta była tania. Według Capital Economics rezerwy walutowe RPA są o wiele niższe, niż wymagałaby tego obsługa zadłużenia zagranicznego i koszty importu. Silniejszy dolar uczyni ten problem o wiele większym niż obecnie. Kolejnym problemem gospodarki RPA jest to, że jest uzależniona od górnictwa. A ta branża ostatnio boryka się z niskimi cenami surowców. Droższy dolar może sprawić, że dochody budżetowe Pretorii będą jeszcze niższe.

Inne kraje

Rosja, Wenezuela i Nigeria również zależą od eksportu surowców, który stanowi część ich dochodów budżetowych. A ponieważ handel odbywa się w dolarach, ceny surowców mogą spaść jeszcze bardziej, jeśli dolar się umocni.

Historyczna decyzja FedTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money,