Lista najlepszych miejsc do pracy i życia. W tym rankingu Polska zanotowała spadek

Ze świata

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/6

Singapur po raz kolejny został wybrany najlepszym krajem do życia i pracy - wynika z najnowszego raportu "Expat Explorer Survey" przygotowanego przez bank HSBC. Na podium znalazły się również Norwegia i Nowa Zelandia. W porównaniu do ubiegłego roku Polska spadła o trzy pozycje i znalazła się na 28. miejscu w zestawieniu.

Pod uwagę wzięto szansę na zatrudnienie, wynagrodzenie, jakość życia, bezpieczeństwo czy jakość opieki dla dziećmi.

Ranking przygotowano na podstawie odpowiedzi ponad 27,5 tysiąca pracowników z całego świata. Ujęto w nim 46 krajów, wśród nich na 28. miejscu znalazła się Polska. Po raz pierwszy na liście "Expat Explorer Survey" znalazły się Argentyna i Portugalia.

Ranking

1. Singapur

Jak wynika z badania, podobnie jak przed rokiem, najlepszym krajem do życia uznano Singapur.

Ponad cztery piąte (83 procent) emigrantów żyjących w tym kraju wskazało, że ceni sobie stabilność polityczną, 73 procent z nich w tych miejscu wymienia także stabilność gospodarczą.

Blisko dwie trzecie (64 procent) twierdzi, że w Singapurze jest wyższa jakość życia niż w ojczyźnie.

Duża grupa badanych pracowników (73 procent) wskazała również, że kraj oferuje lepsze zarobki.

Singapur nie jest jednak tylko krajem o dużym potencjale gospodarczym, jest także doskonałym miejscem do założenia rodziny. Czterech na pięciu (82 proc.) emigrantów żyjących w tym kraju wskazuje bowiem, że czuję się w Singapurze bezpieczniej, niż miało to miejsce w ojczyźnie. Ponadto 72 procent ocenia jakość kształcenia, ochrony zdrowia i samopoczucie swoich dzieci lepiej niż w ojczyźnie.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 1.

2. Norwegia

Na drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu awansowała Norwegia. Większość, bo 90 procent ekspatów twierdzi, że poprawie uległa równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym.

Blisko czterech na pięciu (78 proc.) obcokrajowców żyjących w tym kraju wskazuje również, że czuję większą pewność zatrudnienia, niż miało to miejsce w ojczyźnie. Ponadto 82 procent rodziców ekspatów twierdzi, że ogólna jakość życia ich dzieci w Norwegii jest lepsza niż w rodzimym kraju.

Bardzo cenione są również bezpłatna edukacja i wysoki poziom opieki zdrowotnej.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 6.

3. Nowa Zelandia

Ponad połowa badanych (58 procent) pracowników wskazała, że przeniosła się do Nowej Zelandii, aby poprawić jakość życia. Światowa średnia tego wskazania wynosi 34 procent. Jak wskazują autorzy badania, to główny powód dla którego Nowa Zelandia pozostała na podium.

Niesamowity krajobraz naturalny stanowi zachętę do aktywności fizycznych, łatwa wydaje się także asymilacja z miejscową ludnością: Maorysami i Kiwi. To może decydować o tym, że ekspaci są przywiązani do tego kraju. Aż 70 procent mieszkało tam bowiem 5 lat lub dłużej.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 2.

4. Niemcy

Tuż za podium znalazły się Niemcy. O tak wysokim miejscu naszych zachodnich sąsiadów zdecydowała między innymi dobra sytuacja gospodarcza, która przekłada się na stabilną sytuację na rynku pracy.

Niemcy znalazły się także w czołówce zestawienia dotyczącego wyłącznie rodziny. Bardzo ceniona jest w tym miejscu jakość edukacji oraz opieka zdrowotna.

Ekspaci doceniają również uroki samego Berlina. Blisko dwie trzecie z nich (61 procent) wskazuje na przystępne koszty utrzymania w stolicy.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 10.

5. Holandia

Obok Indii (awans z 26. na 14. miejsce) Holandia to kraj, który zanotował największy awans w porównaniu do ubiegłego roku.

Kraj położony w Europie Zachodniej został uznany przez badanych za najlepsze miejsce do życia z rodziną. Ponad trzy czwarte (76 procent) emigrantów wskazuje, że zdrowie i samopoczucie dzieci są lepsze niż w rodzimym kraju.

HolandiaShutterstock

Rodzice wysoko oceniają również jakość kształcenia (72 procent) i opieki nad dzieci (65 procent).

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 15.

Pozostałe miejsca w rankingu:

6. Kanada (w dół o 3 miejsca)

7. Australia (w górę o 4 miejsca)

8. Szwecja (bez zmian)

9. Austria (w dół o 2 miejsca)

10. Zjednoczone Emiraty Arabskie (w górę o 2 miejsca)

...

27. Stany Zjednoczone (w górę o 3 miejsca)

28. Polska (w dół o 3 miejsca)

29. Japonia (spadek o 9 miejsc)

...

46. Egipt (w dół o 3 miejsca)

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock