TVN24 Biznes | Ze świata

Amerykański gigant z problemami w Rosji. Chce ogłosić bankructwo

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rosyjskie władze zajęły konto bankowe firmy Google w Rosji, uniemożliwiając funkcjonowanie rosyjskiego biura - poinformował w środę rzecznik amerykańskiego koncernu. Rosyjska spółka zależna Google'a ogłosiła zamiar złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

- Google Rosja opublikowała zawiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości - powiedział rzecznik. Wpis głosi, że filia "składa notę w sprawie intencji ogłoszenia swej niewypłacalności".

Według noty przewidywano bankructwo już od 22 marca 2022 roku z uwagi na "niemożność wypełnienia zobowiązań finansowych".

Kary od rosyjskich regulatorów

Nie jest jasne, czy powód złożenia noty w sprawie niewypłacalności przez filię Google'a wiąże się z karami finansowymi nałożonymi na tę firmę przez rosyjskie władze, włącznie z wartą 113 mln dolarów grzywną za to, co Moskwa nazywa trwałym niezastosowaniem się do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne - pisze Agencja Reutera.

Rosyjskie władze podały tymczasem we wtorek, że nie planują zablokowania należącego do Google'a serwisu YouTube, mimo iż wielokrotnie groziły mu karami finansowymi lub zamknięciem, ponieważ zaszkodziłoby to rosyjskim użytkownikom platformy.

Pod koniec marca rosyjski państwowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw Google i YouTube, które oskarżył o "promowanie fałszywych treści". Poinformował też, że będzie zabiegał o nałożenie na Google'a kary będącej równowartością 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BigTunaOnline / Shutterstock

Pozostałe wiadomości