Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść ważne decyzje ws. Grecji. Jej nowe, lewicowe władze domagają się skończenia z narzuconymi przez pożyczkodawców oszczędnościami i chcą restrukturyzacji długu.
Co musisz wiedzieć o kryzysie w Grecji?
1. Nowy plan. Nowy grecki rząd, zdominowany przez lewicowo-populistyczną partię Syriza, zapowiedział zerwanie współpracy z trojką (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) i odejście od programu oszczędności nałożonego na Grecję w zamian za międzynarodową pomoc. Nowe władze w Atenach chciałyby m.in. umorzenia części długów. Program pomocy dla Grecji wart był 240 mld euro.
2. Skąd kłopoty? Przed kryzysem w 2008 roku Grecy zarabiali średnio 6657 złotych, a Polacy 2437 zł. Średnie wynagrodzenie w Grecji w 2013 roku wynosiło 965 euro netto, czyli ponad 4 tys. złotych. W tym samym czasie przeciętna pensja netto w Polsce wynosiła 623 euro, czyli blisko 2,6 tys. złotych.
Natomiast bezrobocie w 2008 roku wynosiło 7,7 proc. Pod koniec 2014 roku bezrobocie w tym kraju przekraczało ponad 25 proc. Jednak najgorzej było we wrześniu 2013 roku, kiedy to bez pracy było 28 proc. Greków.
Według oficjalnych prognoz grecka gospodarka w 2014 r. odnotowała wzrost o około 0,6 proc. Według prognoz w 2015 roku wzrost PKB ma przyspieszyć do 2,9 proc.
3. Długi. Państwa strefy euro twierdzą, że Ateny muszą dotrzymywać zobowiązań dotyczących wdrażania reform i spłaty pożyczek. Całkowite zadłużenie Grecji wynosi obecnie ponad 320 mld euro, co odpowiada ok. 175 proc. PKB tego kraju. To najwyższy współczynnik w UE.
4. Reformy po nowemu. Rząd w Atenach proponuje utrzymanie 70 proc. uzgodnionych reform, a pozostałe 30 proc. zastąpienie innymi działaniami. Nowy program w tej sprawie miałby zostać uzgodniony z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
5. Grexit. Brak porozumienia między władzami najważniejszych państw UE z Grecją może oznaczać, że Ateny zdecydują się na wyjście ze strefy euro. Eksperci twierdzą, że Niemcy mogą zgodzić się na tzw. Grexit, bo to umocniłoby europejską walutę. Istnieje jednak ryzyko, że wraz z Grecją z eurolandu wyjdą inne państwa np. Portugalia.
Jeżeli Grecja nie dogada się z przywódcami UE, krajowi grozi bankructwo. Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że w obecnej sytuacji to jedyne wyjście dla tego kraju. - Jedynym sposobem na przywrócenie równowagi jest wyjście Grecji ze strefy euro i ogłoszenie jej niewypłacalności - uważa.
6. Wierzyciele. Władze Hiszpanii już zapowiedziały, że nie darują Grecji długu w wysokości 26 mld euro. Madryt sam zmaga się z ciężkim kryzysem i wyklucza możliwość anulowania tego zadłużenia.
7. Coraz mniej czasu. Obecny program pomocowy Grecji kończy się 28 lutego. Zgoda, aby go przedłużyć, musi zapaść jednak wcześniej, bo w kilku krajach strefy euro potrzeba akceptacji takiej decyzji przez parlamenty narodowe.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP