Zachorował na raka. Producent Teflonu zapłaci mu miliony dol. odszkodowania

Ze świata

sxc.huTeflon wykorzystywany w patelniach może być szkodliwy

Amerykański sąd zdecydował, że firma DuPont zapłaci 5,1 mln dol. odszkodowania mężczyźnie, który zachorował na nowotwór jąder - przekazał rzecznik prasowy spółki. Poszkodowany twierdzi, że rak rozwinął się u niego z powodu działania toksycznej substancji, która wykorzystywana jest do produkcji Teflonu w jednej z fabryk należących do DuPont.

Firma mierzy się także z ponad 3 400 pozwami od ludzi, którzy twierdzą, że stali się ofiarami chorób wywołanych przez kwas perfluorooktanowy znany jako PFOA lub C-8. Substancja jest stosowana do tworzenia produktów takich jak np. popularne nieprzywierające patelnie teflonowe.

Nowotwór jąder

Po trwającym pięć tygodni procesie, obrady ławy przysięgłych zajęły mniej niż jeden dzień. Werdykt wskazał na to, że firma DuPont rzeczywiście dopuściła się zaniedbania i przyznała powodowi 5,1 mln dol. zadośćuczynienia.

Pieniądze powędrują do Davida Freemana z Ohio, który zachorował na raka jąder po tym, jak narażony został na działanie substancji C-8, która przedostała się do wody pitnej ze zlokalizowanej nieopodal fabryki należącej do DuPont.

Rzecznik firmy odmówił komentarza w tej sprawie. Choć firma DuPont widnieje jako pozwany, zobowiązanie pokryć ma Chemours Co, która powstała jako „spinoff” (osobna firma powstała poprzez wydzielenie) segmentu odpowiedzialnego za chemikalia w DuPont.

Będzie apelacja

Rzeczniczka Chemours, Cynthia Salitsky przekazała, że firma będzie odwoływać się od decyzji przysięgłych. Przekonanie firmy o niewinności sięga tak daleko, że firma DuPont chce zażądać odszkodowania za wydanie takiego werdyktu. Prawnicy Freemana nie od razu odpowiedzieli na prośbę o komentarz. Proces jest bezprecedensowy, a wydany w nim werdykt ma pomóc firmom oraz powodom w podobnych przypadkach.

Giełda to odczuwa

To już drugi raz, kiedy ława przysięgłych z federalnego sądu w Ohio orzekła przeciwko DuPont. Pierwszy proces dotyczący C-8 poskutkował decyzją o wypłacie 1,6 mln dol. Poszkodowana to Carla Marie Bartlett, która twierdzi, że zachorowała na raka nerek z powodu działania substancji C-8. DuPont broniąc się wówczas, przekonywała, że nowotwór mógł zostać wywołany przez inne czynniki. Afera dotycząca wypłaty odszkodowań znalazła swoje odzwierciedlenie w notowaniach na giełdzie. Akcje Chemours zamknęły się ze spadkiem 22,5 proc., a ich wartość wyniosła 5,93 dol. Z kolei akcje DuPont spadły o 1,8 proc. i kosztują teraz 61,85 dol.

Zobacz: nowe zasady odszkodowań za wypadki

Nowe zasady odszkodowań za wypadki

Autor: ag//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu