Kłopoty największego na świecie prywatnego producenta banknotów. Kurs runął

Ze świata

Ekspertka o nowych zasadach w płatnościach kartamiTVN24 BiS
wideo 2/5

Największy na świecie prywatny producent banknotów, firma De La Rue, poinformowała we wtorek, że istnieje ryzyko jej upadku, jeśli plan naprawczy się nie powiedzie. Brytyjskie przedsiębiorstwo drukuje między innymi funty szterlingi, w przeszłości wytwarzało także polskie banknoty.

Oświadczenie zostało wydane po tym, gdy firma wstrzymała wypłatę dywidendy i ogłosiła, że w pierwszej połowie tego roku finansowego poniosła stratę w wysokości 12,1 miliona funtów, wobec zysku 7,1 miliona funtów w analogicznym okresie zeszłego roku.

Problemy De La Rue

W oświadczeniu stwierdzono, że istnieją "poważne wątpliwości, co do zdolności grupy do kontynuowania działalności".

Wprawdzie dodano, iż to ostrzeżenie wydano w oparciu o najgorszy scenariusz, a cały czas prowadzone są działania na rzecz uzdrowienia sytuacji finansowej firmy, ale nie uspokoiło to akcjonariuszy.

We wtorek kurs akcji De La Rue spadł o 23,5 procent.

Na problemy firmy złożyło się kilka czynników. W zeszłym roku straciła ona wart 400 milionów funtów kontrakt na produkcję nowych brytyjskich paszportów (w kolorze ciemnoniebieskim i bez napisu "Unia Europejska") na rzecz konkurencyjnej, francusko-holenderskiej firmy.

Firma musiała również spisać na straty 18 milionów funtów, których nie zapłacił jej bank centralny Wenezueli.

Do tego doszło wszczęte w tym roku śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji przy kontrakcie dla Sudanu Południowego. Wreszcie problemem wszystkich producentów banknotów jest coraz większy udział transakcji elektronicznych w gospodarce.

Polskie banknoty

Stacja BBC podała, że około 11 procent spośród 171 miliardów banknotów, wyprodukowanych na całym świecie w 2017 roku, zostało wydrukowanych przez kilka firm prywatnych. Założona w 1821 roku De La Rue jest największą i najbardziej znaną z nich. Drukowanie banknotów zaczęła w 1860 roku, dostarczając je władzom Mauritiusa.

Dziś oprócz funtów szterlingów produkuje banknoty dla około 140 banków centralnych (choć nie w przypadku każdego z nich jest wyłącznym producentem). Większość państw świata nie wytwarza bowiem banknotów u siebie, lecz z racji kosztów i lepszych zabezpieczeń przed ich podrabianiem, zleca produkcję za granicą.

W przeszłości De La Rue produkowało także polskie banknoty. Z brytyjskiej firmy pochodziły banknoty, które weszły do obiegu po przeprowadzonej w 1994 roku denominacji złotego. De La Rue wytwarzało je do 1997 roku, po czym ich produkcję przejęła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock