Dziś głosowanie w sprawie brexitu. Oto możliwe scenariusze


We wtorek późnym wieczorem odbędzie się głosowanie w Izbie Gmin w sprawie umowy brexitowej. Pięć tygodni po tym, jak premier Theresa May je przełożyła w obawie przed przegraną. I na dwa i pół miesiąca przed planowanym opuszczeniem przez Wielką Brytanię Wspólnoty. Sukces May zależy od tego, czy premier uzyska poparcie 318 parlamentarzystów dla przygotowanego i wynegocjowanego z Unią Europejską porozumienia.

Według brytyjskich mediów nieznaczna porażka May (przegrana o 50 lub mniej głosów) może skutkować kolejną próbą uzyskania dalszych ustępstw i zapewnień od UE oraz kolejnym głosowaniem w parlamencie.

Scenariusz: przyjęcie umowy

Jak wynika z ankiety agencji Bloomberga przeprowadzonej wśród ekonomistów, poważnych scenariuszy brexitu jest teraz co najmniej pięć.

Przyjęcie umowy w obecnym kształcie to teoretycznie najkrótszy i najmniej skomplikowany scenariusz. Zakładając, że umowa zostanie przyjęta bez żadnych poprawek, rząd May wprowadza ustawę o wystąpieniu ze Wspólnoty. Umowa następnie będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. 29 marca Wielka Brytania, na warunkach wynegocjowanych przez Theresę May, przestaje być członkiem Unii Europejskiej.

To byłby też najbardziej korzystny scenariusz dla funta - w razie stosunkowo bezbolesnego przejścia umowy rozwodowej z UE - brytyjska waluta umocniłaby się do dolara o 4 procent, twierdzą ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga (przeprowadzona wśród 11 specjalistów instytucji finansowych).

To także najmniej prawdopodobny scenariusz - według tej samej ankiety prawdopodobieństwo, że warunki opuszczenia UE zostaną przyjęte za pierwszym razem wynosi zaledwie 15 procent. Bardziej prawdopodobne (35 procent) jest to, że umowa Theresy May rzeczywiście przejdzie przez parlament, ale z poprawkami zgłoszonymi przez parlamentarzystów.

Odrzucenie umowy przez parlament

Zdaniem ekspertów obserwujących sytuację w Wielkiej Brytanii, dysponująca mniejszościowym rządem Theresy May ma niewielkie szanse na zwycięstwo w głosowaniu nad umową w sprawie brexitu. Swój sprzeciw zapowiedziały wszystkie partie opozycyjne, a także ponad stu deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz dziesięciu posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), którzy wcześniej wspierali gabinet.

To znacznie zwiększa ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia z UE bez umowy. Uderzyłoby to w funta. Bloomberg w swojej analizie ocenia, że brytyjska waluta osłabiłaby się w takim wypadku o blisko 11 procent.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy oznaczać będzie także powrót stawek celnych, utrudnienia dla firm transportowych, a także ograniczenia w dostępie do brytyjskiego rynku pracy.

- Twardy brexit w szczególności uderzy w (polskich- red.) producentów mięsa i przetworów mięsnych oraz produktów mleczarskich, sprzedających na rynek brytyjski. Średnia stawka celna w eksporcie rolno-spożywczym do Wielkiej Brytanii może bowiem przekroczyć nawet 28 proc. Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskiej żywności – podkreśla Łukasz Ambroziak analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zmienią się także zasady i wydłuży czas transportu towarów z Europy przez Kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. - Przywrócenie kontroli celnych w sytuacji twardego brexitu wydłuży i skomplikuje czas transportu i podniesie jego koszty - tłumaczy Ambroziak

Na ograniczenia w dostawach już przygotowują się duże brytyjskie sklepy, gromadząc zapasy produktów z długim terminem przydatności do spożycia.

Co dalej?

Jeśli umowa zostanie odrzucona, jest kilka możliwości:

1. Premier May podaje się do dymisji. Rozpisane zostają nowe wybory.

2. Parlament Wielkiej Brytanii głosuje nad wotum zaufania dla rządu (o możliwości złożenia takiego wniosku w przypadku znaczącej porażki premier May spekulują brytyjskie media). Jeśli rząd przegra, to premier przestaje pełnić urząd i rozpisane zostaną wcześniejsze wybory. Jeśli jednak rząd uzyska wotum zaufania, dotychczasowe szefowa rządu pozostaje u władzy i ma możliwość kontynuowania swojej polityki. W obecnej sytuacji politycznej oznacza to jednak brak porozumienia rządu i parlamentu. Wówczas może zostać rozpisane kolejne referendum brexitowe lub Wielka Brytania może przerwać procedurę artykułu 50 i zostać w UE. Lub wyjść z UE bez porozumienia.

Zdaniem inwestorów ankietowanych przez agencję Bloomberga to właśnie powtórka referendum byłaby najkorzystniejszym wyjściem dla brytyjskiej waluty.

3. Inna możliwość to stworzenie nowej umowy rozwodowej z Unią Europejską. Premier May musi wówczas renegocjować umowę z UE lub próbować negocjować nowe zapisy. Co - jak wielokrotnie podkreślał zarówno przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jak i Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej - jest niemożliwe. Dzień przed głosowaniem w liście do premier May podkreślali, że nie mogą zgodzić się na cokolwiek, co zmieni "porozumienie rozwodowe" zawarte przez UE i Wielką Brytanię.

4. W ocenie ekonomistów najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii jest przedłużenie okresu na wystąpienie z Unii (Bloomberg szacuje tę możliwość na 50 procent).

Z rynkowego punktu widzenia - zwraca uwagę w swojej analizie Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB - dla funta najbardziej pozytywnym wynikiem głosowania byłoby przyjęcia porozumienia.

- Niemniej jednak panuje powszechne przekonanie, że ta sztuka się nie powiedzie i zakładając, że Theresa May nie zdoła rozpisać drugiego głosowania w Izbie Gmin, jedynymi realistycznymi opcjami pozostają brexit bez porozumienia i przesunięcie daty brexitu. W dłuższym horyzoncie czasowym przesunięcie daty opuszczenia Wspólnoty byłoby korzystne dla funta, ponieważ zwiększyłoby szansę na łagodniejszy brexit. Lub nawet porzucenie planów opuszczenia Unii - dodaje.

5. Wycofanie się z brexitu - taką opcję umożliwił w grudniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekając, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE.

"Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego" - podkreślili sędziowie.

Autor: mmh / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP