Ukraina w tarapatach: dramatyczny spadek hrywny, upadek banku, galopująca inflacja

Ze świata

Shuttershockd1e5e4d6-8e87-11e3-968b-0025b511226e

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zapowiedział we wtorek, że aby powstrzymać galopującą inflację od środy podniesie podstawową stopę procentową z 19,5 do 30 proc. NBU poinformował również, że upadła czwarta co do wielkości instytucja finansowa Ukrainy - Delta Bank.

Dramatyczny spadek wartości hrywny doprowadził do wzrostu inflacji na Ukrainie, która w ujęciu rocznym wyniosła w styczniu 28,5 proc. Bank centralny ogłosił, że podniesienie podstawowej stopy procentowej jest jednym z kroków, jakie podejmuje, by "stabilizować sytuację makroekonomiczną" w oczekiwaniu na wart 15,5 mld euro kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego. NBU od wielu miesięcy podnosi podstawową stopę procentową, która w listopadzie wzrosła z 12,5 proc. do 14 proc., a w lutym do 19,5 proc.

Hrywna rekordowo nisko

Mimo tych kroków oraz deklaracji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obiecał Kijowowi pomoc finansową i w kwietniu rozpatrzy plan przelania pierwszej transzy z obiecanych 40 mld dol. zagranicznych kredytów, kurs ukraińskiej waluty spadł do rekordowo niskiego poziomu. Pomoc MFW powinna zostać przeznaczona m.in. na uzupełnienie rezerw banku centralnego Ukrainy, których poziom jest obecnie bardzo niski; pomogłoby to NBU w programie stabilizowania ukraińskiej waluty - komentuje AFP. Spadł też dramatycznie poziom rezerw walutowych Ukrainy; obecnie wystarczyłyby one jedynie na pokrycie miesięcznych kosztów importu. Jak przypomina AFP, uważa się powszechnie, że bezpieczny zasób rezerw, to taki, jaki może pokryć co najmniej trzymiesięczne koszty importu.

Niewypłacalny bank

NBU poinformował też, że czwarty co do wielkości bank Ukrainy, Delta Bank, stał się niewypłacalny. 94 proc. klientów, którzy zdeponowali w nim pieniądze, otrzyma jednak rekompensaty, gdyż bank centralny oferuje gwarancje na depozyty warte poniżej 200 tys. hrywien. NBU podjął kroki mające na celu ochronę sektora bankowego ze względu na spadek wartości hrywny, której notowania spadły o 60 proc. od początku 2014 roku. NBU ma m.in. zamiar rekapitalizować te banki, które ucierpiały na skutek drastycznego odpływu kapitału. Jednak Delta Bank, który kontroluje aktywa warte około 60 mld hrywien (3,2 mld dol.), stał się niewypłacalny, na skutek "podejmowania ryzykownej działalności", w tym wejścia na rynek kredytów korporacyjnych, mimo "braku doświadczenia w tym sektorze" - powiedziała szefowa NBU Wałerija Hontariewa.

Hrywna bije rekordy słabościTVN24 Biznes i Świat

Autor: km\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock