Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryf czterech największych dystrybutorów energii elektrycznej, wprowadzone w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia. Zmienia ono wysokość opłat towarzyszących tak zwanej taryfie nocnej.
Czterej dystrybutorzy 29 grudnia wystąpili z wnioskami o zmianę zatwierdzonych już wcześniej taryf dystrybucyjnych na 2018 r., w środę Prezes URE zmiany te zatwierdził. W czwartek Urząd opublikował nowe taryfy Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Energa-Operator i Enea Operator.
Stosownym wnioskiem do prezesa URE nie wystąpiło innogy Stoen Operator - główna firma dostarczająca energię elektryczną w Warszawie.
Nowa taryfa nocna
Zmiany polegają na utworzeniu dodatkowej grupy taryfowej G12as dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych w godzinach od 22.00 do 6.00.
Opłata dystrybucyjna, tzw. stawka zmienna dla energii, objętej nową taryfą G12as będzie wynosiła 30 proc. dotychczasowej. Zmiana będzie widoczna w "części dystrybucyjnej" rachunków za energię elektryczną. Koszt samej energii stanowi w nich około połowy kwoty do zapłaty, resztę stanowią właśnie opłaty dystrybucyjne, za przesył, podatki, itd.
Jednocześnie rozporządzenie wskazuje sposób obliczenia ilości energii, objętej nową, obniżoną taryfą. Ma to być nadwyżka zużycia w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie rozliczeniowym poprzedzającego roku. Tak więc osoby, które w nocy nie zużyją więcej energii niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, nie skorzystają z upustów.
Co ciekawe, nowa taryfa może być korzystna dla nowo podłączonych odbiorców, którym operator nie świadczył usług dłużej niż rok. W takim przypadku przyjmuje się, że zużycie energii wynosiło zero.
Przerwy w dostawie prądu
Uregulowano też sprawę wypłaty bonifikat przez przedsiębiorstwa energetyczne za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz parametrów jakościowych energii w uzasadnionych przypadkach. Dotychczas przedsiębiorstwo wypłacało wynikające z taryfy lub umowy bonifikaty na wniosek klienta. Od 1 stycznia 2019 r. na mocy prawa to przedsiębiorstwo energetyczne w ciągu 30 dni od zdarzenia wypłaci odbiorcy bonifikatę, bez konieczności składania przez niego wniosku.
Jednocześnie pojawia się obowiązek zamieszczenia na fakturze wielkości przerw w dostawach podlegających bonifikacie. URE przypomniało jednocześnie, że przez 2018 r. obowiązują jeszcze "stare" zasady, a odbiorca, jeżeli domaga się bonifikaty za niedotrzymanie standardów jakościowych, musi złożyć odpowiedni wniosek.
Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock