Silne wichury przechodzące w ostatnich dniach nad Polską doprowadziły do rekordowej produkcji energii w krajowych farmach wiatrowych - informuje portal Wysokie Napięcie. Dodatkowo, mniejsze zapotrzebowanie na prąd spowodowało, że źródła odnawialne dostarczały niemal połowę energii elektrycznej zużywanej nad Wisłą, a największe elektrownie musiały mocno ograniczyć produkcję prądu.
Trzy rekordy
W sobotę 23 grudnia około godz. 20:00 wiatraki pracowały z mocą 5234 MW (czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości), bijąc tym samym poprzedni rekord produkcji z końca października tego roku - informuje portal Wysokie Napięcie. Ale to nie jedyny historyczny wynik z ostatnich dni.
W poniedziałek 25 grudnia wiatraki pokryły aż 40 proc. zapotrzebowania na moc całej Polski. Miało to związek z faktem, że nad ranem pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia odbiorcy potrzebowali jedynie 12,5 GW energii, a wiatraki dostarczały w tym czasie niemal 5 GW mocy.
Trzeci rekord wiąże się z sytuacją, że największe elektrownie węglowe i gazowe sterowane centralnie odpowiadały jedynie za 35 proc. krajowej produkcji. Elektrownia Bełchatów pracowała jedynie na 21 proc. swoich możliwości, a Elektrownia Kozienice na 14 proc możliwości.
Gigantyczna inwestycja
Mimo tych wyników Polska wciąż stawia na węgiel. 19 grudnia Grupa Enea oddała do użytku nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice. Blok na węgiel kamienny o mocy 1075 MW jest jedną z największych tego typu jednostek na świecie.
W Polsce będzie największym pojedynczym źródłem energii, z pozycji lidera zepchnie działający od 2011 r. blok na węgiel brunatny o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów.
Do produkcji prądu będzie potrzebował 3 mln ton węgla rocznie. W trakcie normalnej pracy jednostka spala 100 kg węgla na sekundę, a do dostarczenia zapasu paliwa na dobę potrzeba ponad trzech składów kolejowych.
Ograniczenia dla wiatraków
Przypomnijmy, że w maju 2016 roku roku Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych. Największe emocje wzbudził zapis, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce to 1,5-2 km.
Opozycja alarmowała, że przyjęcie tego przepisu doprowadzi do całkowitego zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej.
Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock