Rafał Hirsch: nieoczekiwanie Europa wygra z Ameryką


Tak dużego zamieszania na rynkach finansowych jak ostatnio nie było już dawno. Niemieckie akcje i obligacje tanieją coraz szybciej, za to euro znów odzyskuje siły względem dolara. Coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że rok 2015 może być lepszy dla gospodarki europejskiej niż amerykańskiej. Nawet jeśli to nieprawda, to na rynkach przekonania są ważniejsze od faktów.

Ameryka gorzej

Po kolei. W środę okazało się, że Stany Zjednoczone miały w pierwszym kwartale fatalnie niskie tempo wzrostu gospodarczego – zaledwie 0,2 procent i to jest tak zwany wzrost annualizowany. Czyli znaczy to, że gdyby cały rok był taki jak pierwszy kwartał, to w całym roku amerykańska gospodarka urosłaby właśnie o te 0,2 procent. Czyli można powiedzieć, że Amerykanie stanęli w miejscu. To oznacza, że nie będzie podwyżek stóp procentowych „wkrótce” jak do tej pory niektórzy oczekiwali, a coraz większa część rynku jest przekonana, że Fed podniesie stopy dopiero w roku 2016.

Skoro w tym roku podwyżki nie będzie, to dolar, który drożał w oczekiwaniu na tę podwyżkę teraz wraca na swoje poprzednie miejsce, czyli tanieje. Z drugiej strony w tym samym momencie ze strefy euro mamy coraz więcej sygnałów, które wzmacniają europejską walutę.

Strefa euro lepiej

Właśnie okazało się, że wartość kredytów udzielonych przez banki firmom i gospodarstwom domowym w strefie euro jest większa niż rok temu. To pierwszy wzrost od trzech lat. Z samego faktu wzrostu zadłużenia niekoniecznie wynika zawsze coś pozytywnego, ale ważne jest to, że przestało ono spadać. Czyli firmy i konsumenci przestali się w końcu po trzech latach zajmować spłacaniem swoich starych długów (rzeczywiście było ich sporo) i teraz można mieć nadzieje, że znów zaczynamy tę lepszą fazę cyklu koniunktury. Ktoś, kto bierze kredyt w banku zwykle jest optymistą, bo gdyby nie był, to chyba by się nie zadłużał. Optymistycznie nastawieni konsumenci zwiększają konsumpcję, u optymistycznie nastawionych przedsiębiorców są większe szanse na inwestycje. To wszystko powoduje, że gospodarka kręci się lepiej – może rosnąć zarówno popyt, jak i podaż, aż do kolejnego przegrzania, które na razie jeszcze daleko przed nami.

Mamy więc nieoczekiwaną zmianę miejsc. Przez parę ostatnich lat to Stany Zjednoczone rosły szybciej i postrzegano je jako kraj, który z kryzysem po 2008 roku poradził sobie najszybciej i najlepiej. Strefa euro była zaś miejscem z najgorszymi perspektywami wśród wszystkich gospodarek rozwiniętych. Teraz strefa euro ma przed sobą najlepszy rok od 2007, a USA nagle zatrzymały się w miejscu i trudno powiedzieć co dalej.

Bańka na niemieckich obligacjach

Coraz lepsze perspektywy w Europie mają jeszcze jeden skutek – przestały drożeć niemieckie obligacje, tradycyjnie uznawane za najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania pieniędzy w trudnych czasach. Skoro czasy stają się nieco mniej trudne, to trochę tych pieniędzy może z niemieckiej bezpiecznej przystani ponownie wypłynąć na nieco bardziej ryzykowne wody.

W efekcie rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w środę z 0,16 procent do 0,29 procent. To niby niewiele, ale jak na Niemców, to ogromnie duży ruch. A ponadto, jeśli ktoś 2 tygodnie temu kupił niemieckie obligacje, kiedy ich rentowność sięgała 0,05 procent i wszyscy czekali, kiedy zejdzie poniżej zera, to dziś ma spore straty, bo wzrost rentowności wynika ze spadku ceny obligacji. Straty na superbezpiecznych przecież obligacjach Niemiec! Taka sytuacja powoduje, że coraz większej liczbie inwestorów spadają klapki z oczu i zaczynają oni dostrzegać ryzyko w kupowaniu obligacji z rentownością bliską zera (a czasami nawet poniżej zera). To może napędzać dalszy spadek cen i wzrost rentowności. Sytuacja zaczyna wyglądać tak, jakby zaczynała pękać bańka na obligacjach, co do których do niedawna panowało przekonanie, że nie można na nich stracić (to cecha każdej bańki spekulacyjnej). O przecenę tym łatwiej, że 2 tygodnie temu wyraźnie sugerował ją „król obligacji” Bill Gross, pisząc, że zagranie na spadek cen niemieckich obligacji może być teraz „transakcją życia”. Jeśli sam robił to, o czym wtedy pisał, to już teraz zarobił sporo. W tym tygodniu o tym, że granie na spadek niemieckich obligacji to ciekawy pomysł mówił Jeffrey Gundlach z dużego i znanego na rynku funduszu Doubleline, który zarządza obligacjami za 46,4 mld USD. Czyli ucieczce od niemieckich obligacji sprzyjają dziś i fundamenty i sugestie ze strony największych graczy na rynku.

Fatalnie w tej sytuacji muszą się czuć ci, którzy kupowali niemieckie obligacje za pożyczone pieniądze. Obligacje, które tracą na wartości, są zabezpieczeniem kredytu, który wzięli, więc muszą oni teraz albo szybko sprzedać obligacje i pogodzić się ze stratą, albo dopłacić do rachunku, aby wyrównać wartość zabezpieczenia. Szukają więc gotówki. Niewykluczone, że niektórzy z nich postanawiają więc sprzedać akcje zamiast obligacji i w efekcie mamy spory spadek na giełdach. Indeks DAX we Frankfurcie spadł wczoraj o 3,2 procent. To największy jednodniowy spadek tego indeksu od marca 2014 r.i tąpnięcia, kiedy Rosja zajmowała Krym. Indeksowi DAX nie sprzyja też to, że składa się on w dużym stopniu z niemieckich eksporterów, którym trudniej będzie zwiększać zyski, kiedy euro zyskuje na wartości.

Ameryka lepiej, a nie gorzej

Mamy więc gorszą sytuację gospodarki amerykańskiej i lepszą sytuację gospodarki europejskiej, przez co tracą ci, którzy zainwestowali w dolara, w europejskie akcje i europejskie obligacje. Trochę to absurdalne, ale to jeszcze nie koniec. Tak naprawdę, to sytuacja gospodarki amerykańskiej niekoniecznie się pogorszyła. Jak już pisałem wzrost na poziomie 0,2 procent, to wzrost kwartalny i annualizowany. Gdyby jednak PKB w USA liczono, tak jak w Europie, czyli w stosunku do kwartału sprzed roku, to okazałoby się, że wzrost rok do roku wynosi 3 procent i jest najszybszy od roku 2013. Jest też oczywiście nadal znacznie szybszy niż w strefie euro. Czyli całe to zamieszanie na kilku rynkach jednocześnie oparte jest na bardzo niepewnej przesłance i raczej niepełnych informacjach. Czy to bez sensu? Oczywiście, że tak. Ale taki jest dziś rynek finansowy. Lepszego nie mamy.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP