Polska jest w czołówce krajów, gdzie import whisky rośnie najszybciej. W 2016 r. trafiło do nas według szacunków Scotch Whisky Association aż 11 mln 0,7-litrowych butelek tego trunku – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – pisze "Rzeczpospolita".
"W efekcie zajęliśmy drugie miejsce, ex aequo z Japonią, wśród 20 największych rynków eksportowych szkockiej, gdzie jej import rósł najszybciej. Pierwsza pozycja, z dynamiką sięgającą 41 proc., przypadła Indiom. W tym czasie łączny eksport szkockiej whisky poszedł w górę o 3 proc., do 533 mln butelek" – informuje dziennik.
Ważny rynek
Rosnąca popularność szkockiej nad Wisłą oznacza, że stajemy się coraz ważniejszym rynkiem dla jej producentów. W pierwszej połowie 2016 r. import szkockiej do Polski zwiększył się o 4 proc., do 21,4 mln funtów. Dało nam to 18. pozycję na świecie. "W tym samym czasie łączna wartość eksportu szkockiej zmalała o 1 proc., do 1,7 mld funtów" – zauważa "Rzeczpospolita". "Producenci i dystrybutorzy whisky nie obawiają się, że dalszą ekspansję szkockiej zahamuje Brexit" – zaznacza dziennik.
Promocja szkockiej
Dan Mobley, dyrektor ds. korporacyjnych na region Europy w grupie Diageo, przypomniał w swej wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej", że import napojów spirytusowych do Unii Europejskiej obłożony jest zerową stawką celą. Co więcej, whisky stanowi znaczącą część brytyjskiego eksportu żywności i napojów. "Można więc spodziewać się, że tamtejszy rząd będzie nadal wspierał branżę, głównie w promocji szkockiej na świecie" – podsumowuje "Rzeczpospolita".
Odpady z produkcji whisky zamiast paliwa? Zobacz materiał TVN24 BiS:
Autor: msz/gry / Źródło: PAP