Spółki paliwowe, gazowe zostaną docelowo przekazane w ręce ministra energii w tym roku - poinformował w piątek dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz. Odniósł się też do dywidend spółek energetycznych.
- Jeśli chodzi o spółki paliwowe, gazowe, to one zostaną docelowo przekazane w ręce ministra energii - powiedział na konferencji prasowej minister skarbu Dawid Jackiewicz.
Jak zauważył, minister energii Krzysztof Tchórzewski tworzył swój resort od podstaw. - W związku z powyższym, w pierwszej fazie, przeszły pod jego nadzór spółki z sektora górniczego, teraz nastąpi przekazanie spółek elektroenergetycznych, a docelowo także pozostałych spółek z szeroko rozumianej energii - dodał.
- W 2016 roku nastąpi takie przekazanie, nie ma pośpiechu, (...) one są skutecznie nadzorowane przez skarb państwa - dodał.
Kwestie administracyjne
- Nie chcemy tego przeprowadzić w jednym momencie, ponieważ mamy świadomość, że przy budowaniu ministerstwa od podstaw, wiele czasu trzeba poświęcić na to, aby rozwiązać kwestie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, dlatego to płynne przejście wydaje się bezpieczniejsze z punktu widzenia interesu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego - argumentował szef resortu skarbu.
Projekt dotyczący m.in. przeniesienia nadzoru nad spółkami energetycznymi (Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą) z resortu skarbu do ministerstwa energii złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jego pierwsze czytanie odbędzie się w piątek po południu. Projekt przewiduje, że szef resortu energii obejmie nadzór nad tymi spółkami od 1 kwietnia br.
Co z dywidendą?
Minister skarbu odniósł się też w piątek do wypłaty dywidend spółek energetycznych.
- Jeśli chodzi o dywidendy, to wymaga konsensusu pomiędzy resortem finansów, resortem energii i ministerstwem skarbu państwa. Pracujemy nad tym. Musimy pogodzić - mówię to bardzo wyraźnie - interesy, czyli potrzeby budżetowe państwa, ale również potrzeby inwestycyjne, czyli potrzebne środki na inwestycje w sektorze elektroenergetycznym. Znajdziemy możliwość połączenia obu tych interesów i na pewno zaproponujemy w stosunkowo niedługim czasie, odpowiedź na to pytanie - powiedział Jackiewicz na konferencji.
- Na pewno nie pozostawimy spółek, tych czterech grup energetycznych, bez środków na inwestycje, ale też - proszę o zrozumienie - nie możemy całkowicie zrezygnować z pobrania dywidendy z powodu oczywistych potrzeb budżetowych - dodał.
Jak informował dziennikarzy w ub. tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski, resort energii nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać polityki dywidendowej spółek energetycznych. - W najbliższym czasie nie mamy zamiaru zmieniać zasad polityki wypłat dywidendy. Mniej więcej ten sam poziom, który był wypłacany, będzie stosowany w przyszłości - mówił Tchórzewski.
Wcześniej minister Jackiewicz w rozmowie z tygodnikiem "wSieci" powiedział, że warto rozważyć, czy nie zrezygnować na jakiś czas z dywidendy w grupach energetycznych, by pozwolić im na inwestycje, np. w górnictwo.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen