Narodowy Spis Powszechny (NSP) rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Udział jest obowiązkowy. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to przeprowadzane raz na 10 lat największe polskie badanie statystyczne. To główne źródło obiektywnej wiedzy o liczbie osób zamieszkujących Polskę, ich pracy, miejscu zamieszkania, wykształceniu czy warunkach życia. W tym roku spis rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września tego roku.
Spis powszechny - kogo obowiązuje?
Udział w narodowym spisie powszechnym jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski. Obowiązuje także wszystkie osoby, które w trakcie przeprowadzania spisu przybywają stale lub czasowo na terenie Polski, również te niemające miejsca zamieszkania.
Oznacza to, że obejmuje zarówno polskich emigrantów, jak również cudzoziemców przebywających obecnie w Polsce.
Spis - jak wziąć udział?
Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI). W tym roku po raz pierwszy NSP jest realizowany przede wszystkim przez internet. Każdy obywatel do końca września powinien dokonać spisu samodzielnie logując się na rządowej stronie spis.gov.pl i tam odpowiadając na pytania.
Jedynie, gdy nie będzie możliwy udział w spisie tą metodą, spis będzie uzupełniająco przeprowadzany również telefonicznie oraz metodą wywiadu bezpośredniego. Wówczas udzielone odpowiedzi zostaną wprowadzone do systemu przez wyznaczonych rachmistrzów spisowych. Osoby niemogące samodzielnie wziąć udział w spisie mogą zgłaszać się pod numerem telefonu (22) 279-99-99.
W przypadku osób, które nie mają miejsca, w którym mogą same wziąć udział w spisie, udostępnione zostaną specjalne pomieszczenia do przeprowadzania spisu – ich lista dostępna jest na stronie GUS.
Narodowy Spis Powszechny - jakie pytania?
Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w specjalnej zakładce na stronie spis.gov.pl.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy na podstawie ustawy o statystyce publicznej. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock