Wszedłeś na fałszywą stronę i zastanawiasz się, czy Twój telefon jest bezpieczny? Porady w tej sprawie przygotował zespół CERT Polska. W ostatnich dniach pojawiło się ostrzeżenie przez SMS-ami o rzekomym zatrzymaniu paczki przez służbę celną.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o oszustach podszywających się pod firmę kurierską. Cyberprzestępcy wysyłają fałszywą wiadomość z informacją o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne, a ofiara przekierowywana jest do strony ze szkodliwym oprogramowaniem Flubot.
W ocenie CERT Polska "wiadomości z fałszywym linkiem wysyłane były (...) na niespotykaną od dawna skalę". "Wynika to z faktu, że Flubot uzyskuje dostęp do kontaktów zainfekowanego urządzenia. Dzięki temu ciągle poszerza się lista osób do których docierają SMS-y ze złośliwymi stronami" - wyjaśniono.
Atak jest wymierzony w użytkowników urządzeń z systemem Android.
Czy telefon jest bezpieczny?
Jeżeli otrzymaliśmy SMS-a o rzekomo zatrzymanej paczce i zastanawiamy się, czy telefon jest bezpieczny, to wszystko zależy od tego jak zareagowaliśmy na wiadomość.
W przypadku odczytania wiadomości, bez wejścia w załączony link, jesteśmy bezpieczni i nic nie musimy robić. "Wszedłeś na stronę, ale nie pobrałeś aplikacji. W tym wypadku jesteś bezpieczny i nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań" - wskazali przedstawiciele CERT Polska.
Jeżeli pobraliśmy aplikację, ale jej nie zainstalowaliśmy, to należy usunąć pobrany plik.
Inaczej ma się sytuacja w przypadku zainstalowania aplikacji. W takim przypadku CERT Polska radzi, aby wykonać kilka kroków. Po pierwsze, należy włączyć tryb samolotowy w telefonie. "Złośliwa aplikacja nie będzie mogła wysyłać SMS-ów i kontaktować się z serwerami przestępców" - wyjaśniono.
Należy również sprawdzić konto bankowe, czy nie doszło do nieuprawnionych operacji. "Nie używaj do tego zainfekowanego telefonu. Jeśli doszło do kradzieży środków - skontaktuj się z bankiem i zgłoś sprawę na policję" - radzi CERT Polska.
Ponadto należy stworzyć kopię danych z telefonu, a następnie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. "Spowoduje to wykasowanie wszystkich danych z telefonu, dlatego ważne jest stworzenie kopii zapasowej Twoich danych" - podkreślono.
Ważne jest także, aby zmienić hasła do wszystkich kont, do których mieliśmy dostęp na telefonie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock