Handel w galeriach wraca po majówce. Zasady bezpieczeństwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister zdrowia o limicie dla handlu, kościołów i instytucji kulturyTVN24
wideo 2/5
TVN24Minister zdrowia o limicie dla handlu, kościołów i instytucji kultury

We wtorek, 4 maja zostaną otwarte wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także meblowe i budowlane. Galerie handlowe będą działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Polska Rada Centrów Handlowych przypomina, że bezpieczeństwo podczas zakupów zależy również od naszego zachowania.

Jak wynika z opublikowanego przed kilkoma dniami rozporządzenia, od 4 maja w galeriach handlowych będą mogły zostać otwarte sklepy i punkty usługowe.

Chodzi o rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki. Premier zapowiadał w ub. tygodniu, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym będą mogły wrócić galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblowe.

Rozporządzenie umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na m2. Wskazano, że w obiektach tych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. z wyłączeniem obsługi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady bezpieczeństwa

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje o rozsądne korzystanie z możliwości, jakie dają tradycyjne zakupy. "Centra handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych obiektów w przestrzeni publicznej. Właściciele i zarządzający galeriami handlowymi wykonali ogrom pracy i zainwestowali duże środki, by zapewnić bezpieczeństwo personelowi obiektów i kupującym. Nieruchomości handlowe są dostosowane do wytycznych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, a polskie wymogi sanitarne są jednymi z najsurowszych w Europie" – czytamy w komunikacie PRCH.

Rada podkreśla, że przy wejściach oraz w pasażach zostały udostępnione dyspensery ze środkami do dezynfekcji, a powierzchnie dotykane przez klientów są wiele razy dziennie dezynfekowane. Każdy obiekt handlowy zapewnia klientom dostęp do maseczek. O zasadach bezpiecznych zakupów, konieczności zachowania dystansu, czy prawidłowym myciu rąk przypominają komunikaty głosowe i plansze informacyjne rozmieszczone na terenie galerii, a także pracownicy centrów. Na bieżąco monitorowana jest liczba osób przebywających na terenie danego centrum handlowego i kontrolowane są dopuszczalne limity osób na metr kwadratowy sklepu.

- Właściciele i zarządcy oraz najemcy obiektów handlowych zapraszają do odwiedzania galerii, jednocześnie apelując o rozwagę i odpowiedzialność w trakcie wizyt. Stacjonarne zakupy to obecnie forma wsparcia firm handlowych poszkodowanych w wyniku łącznie prawie półrocznego lockdownu. Ostatnie obostrzenia objęły jeden z najważniejszych dla branży pod kątem sprzedaży okresów w roku, uniemożliwiając zakupy wielkanocne i zostawiając sklepy z towarami sezonowymi. Każdy dzień lockdownu pogłębiał miliardowe straty w obrotach branży. Tylko stabilne, nieprzerwane funkcjonowanie centrów handlowych i aktywność zakupowa klientów pozwoli wielu podmiotom przetrwać – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH.

PRCH zaznacza, że to jak bezpieczne są centra handlowe zależy także w dużym stopniu od odpowiedzialnego zachowania klientów. "Dlatego przed kolejnym otwarciem przypominamy kupującym o przestrzeganiu na terenie centrum handlowego zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka i trosce o pracowników i innych klientów" – głosi komunikat.

Jak dodano, bycie odpowiedzialnym to noszenie prawidłowo założonej maseczki zasłaniającej jednocześnie nos i usta, zachowywanie dystansu i dezynfekowanie rąk. "W trosce o zdrowie swoje, innych kupujących i pracowników róbmy zakupy w pojedynkę. Dotykajmy tylko tych produktów, którymi jesteśmy zainteresowani i tam, gdzie to możliwe płaćmy bezdotykowo. Bądźmy uprzejmi i cierpliwi, nawet gdy jesteśmy zmuszeni do chwilowego oczekiwania na wejście do sklepu lub galerii. I bezwzględnie nie wybierajmy się na zakupy, kiedy nie czujemy się zdrowi lub mamy objawy przeziębienia" – wskazuje PRCH.

PEŁNY HARMONOGRAM LUZOWANIA OBOSTRZEŃ >>>

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: