Polska nieprzygotowana na hakerów? Minister cyfryzacji: nie ma strategii, systemu, ani ustawy


Cyberbezpieczeństwo kraju wymaga wypracowania w najbliższym czasie odpowiednich procedur i systemów reagowania na wydarzenia kryzysowe - powiedziała w piątek minister cyfryzacji Anna Streżyńska w kuluarach I Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa.

Minister cyfryzacji oceniła w rozmowie z PAP Technologie, że przez długi czas polskie władze nie podejmowały odpowiednich kroków w celu zabezpieczenia krajowej cyberprzestrzeni - nie powstawały odpowiednie regulacje, procedury działania ani struktury. - Dobrze że istnieją CERTY-y (ang. Computer Emergency Response Team), jeden w NASK, a drugi w ABW, które skutecznie reagują na konkretne zdarzenia sieciowe i komputerowe. Natomiast nie ma ogólnej strategii, ani ustawy, ani systemu wzajemnego ostrzegania. Dziś już nam nie wystarcza tylko istnienie CERT-ów, które reagują jak ktoś je powiadomi, tylko musi to być system - tłumaczyła Streżyńska. Podkreśliła, że "system (zabezpieczeń) musi działać niezawodnie, gdzie wszyscy się nawzajem ostrzegają, gdzie ta struktura jest tak zbudowana, że zagrożone atakiem miejsca się odcina, żeby nie infekowały całej reszty sieci i tam się naprawia sytuację".

Potrzeba specjalistów

Szefowa resortu cyfryzacji zwróciła uwagę, że stworzenie takiego systemu wymaga umiejętności osób w nim działających i szkoleń. Potrzeba także wykształconych i doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin od wojskowości po gospodarkę. Reagując na zastaną sytuację ministerstwo cyfryzacji podjęło "równoległe kroki dot. strategii, ustawy i struktur" - wyliczyła Streżyńska. "Polega to na wyjęciu administracji w pewien nawias, tak do wspólnego worka. W tej chwili każdy urząd ma dwa, trzy dostępy do internetu od różnych przypadkowych operatorów. (…) Chodzi o to, żeby zrobić pewnego typu zamknięty klaster, który ma ograniczone możliwości dostępu - najwyżej dwie drogi - i wtedy jesteśmy w stanie na nich reagować. Wewnątrz tego systemu stawiamy sondy i na jego zewnętrznej stronie - na routerach brzegowych, na tych wejściach do systemu stawiamy najnowsze sondy, które monitorują i w razie czego blokują incydenty".

500 plus

Minister cyfryzacji zaznaczyła, że wszystkie opracowywane przez resort procedury mają na celu "łatwą identyfikację czy chodzi o incydent lokalny, czy on się będzie rozprzestrzeniał, kogo trzeba powiadamiać". Dodała, że kluczową cechą dla ich sprawnego działania jest prostota, aby można je jak najszybciej wprowadzić w życie i wykonać w sytuacji kryzysowej.

Powiedziała też, że opracowane w ostatnim czasie procedury zostały już sprawdzone podczas wdrażania programu 500 plus. - Organizowaliśmy kanały elektroniczne, no i jednym z zadań było właśnie wypracowanie bezpieczeństwa. (…) Dał on nam (program 500 plus - red.) możliwość przećwiczenia pewnych rzeczy, bo tutaj nawiązała się świetna współpraca pomiędzy poszczególnymi organizacjami. (…) Przećwiczyliśmy właśnie takie proste reakcje, ale mieliśmy ponad 30 procedur reagowania na incydenty sieciowe, chociaż użyliśmy pewnie trzech. One się sprawdziły i nie wymagały żadnej modyfikacji - podkreśliła Streżyńska.

Konieczne zmiany

Tymczasem prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zwrócił uwagę w rozmowie z PAP Technologie na konieczność dostosowania polskiego prawa do wyzwań zmieniającego się świata, w którym coraz więcej przestępstw popełnianych jest w cyberprzestrzeni. Poinformował jednocześnie, że w najbliższym czasie podjęte zostaną kroki w celu usprawnienia działań śledczych w internecie. - Zostaną wskazane komórki w poszczególnych prokuraturach poczynając od krajowej poprzez wydziały zamiejscowe ds. przestępczości zorganizowanej, które będą zajmować się cyberprzestępczością i ściganiem przestępców. Na poziomie prokuratury krajowej będą ścigane przestępstwa międzynarodowe o charakterze terrorystycznym, na poziomie prokuratur regionalnych wieloosobowe, wieloczynowe powodujące wielkie szkody, natomiast na poziomie prokuratur okręgowych (przestępstwa) o znacznych rozmiarach. Pozwoli to przenieść szczebel ścigania tych przestępstw dużo wyżej niż dotychczas i skoordynować działania poszczególnych prokuratur - wyjaśniał Święczkowski.

Prokurator krajowy powiedział, że bezpieczeństwo kraju w zakresie zapobiegania przestępczości cybernetycznej zależy też od zmian prawnych prowadzących do "ułatwienia służbom porządku publicznego, przy zachowaniu oczywiście praw obywatelskich, pozyskiwania istotnych informacji do identyfikacji, a później ewentualnie do udowodnienia sprawcom przestępstw".

Współpraca międzynarodowa

Święczkowski zwrócił też uwagę, że bezpieczeństwo w internecie wymaga współpracy międzynarodowej i zaangażowania w ujednolicenie pewnych regulacji takich instytucji jak ONZ czy Unia Europejska. - (Potrzebne jest to) Żeby wypracować pewne przynajmniej standardy jak daleko państwo może ingerować w internet i te wolności i prawa obywatelskie w cyberprzestrzeni i jak daleko będzie istniała zgoda obywateli na taką ingerencję. Bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jaki sposób w internecie pozyskuje się o nich informacje. (…) Nie zdając sobie sprawy, że stają się pionkami w grze przestępców - podkreślił prokurator krajowy odnosząc się do sytuacji ujawniania własnych danych w cyberprzestrzeni. Jak podkreśla Instytut Kościuszki organizujący I Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL, ma ono na celu budowanie "narodowych zdolności służących wzmacnianiu krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, pozwalających na prowadzenie skutecznych i suwerennych działań w cyberprzestrzeni". W trwającej w piątek w Warszawie konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, mediów i biznesu. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24 BiS (18.03.2016):

Wiceministra od zaraz
Wiceministra od zaraztvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Warszawska giełda w poniedziałek notuje spadki. WIG20 traci ponad 1 procent. Jak oceniają analitycy, zachowanie giełdy spowodowane jest między innymi wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty lekko osłabił się w reakcji na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. W kolejnych dniach możliwa jest dalsza deprecjacja - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP