TVN24 Biznes | Z kraju

12 tysięcy złotych na dziecko. Prezydent podpisał ustawę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (wypowiedź z lipca 2021)
Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (wypowiedź z lipca 2021)TVN24
wideo 2/6
TVN24Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowe świadczenie będzie obowiązywać od początku 2022 roku. Rodzice będą mogli otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

O podpisaniu ustawy poinformowano na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Nie będzie ono objęte kryterium dochodowym.

"Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem" - wyjaśnia ministerstwo.

Resort szacuje, że w pierwszym roku ze świadczenia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. Rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dofinansowanie na żłobek

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Ministerstwo wyjaśnia, że chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

"Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe" - opisuje resort.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości