Rafał Hirsch: podsumowanie roku w gospodarce i na rynkach w Polsce

e76c0e32-8dc5-11e4-b580-0025b511229e

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej gospodarce i na rynkach przedstawia Rafał Hirsch.

10. KNF I SKOK-I

W 2014 Komisja Nadzoru Finansowego po wcześniejszych zmianach w prawie wzięła się na serio za naprawę SKOK-ów. Dwie Spółdzielcze Kasy z dużymi stratami zamknięto, sprawa SKOK-u Wołomin pod koniec roku zrobiła się wręcz kryminalna. 43 kasy na 53 istniejące realizują programy naprawcze. KNF podkreśla, że sytuacja w tym sektorze nadal jest bardzo trudna – głównym ryzykiem jest niedopasowanie czasowe – długoterminowe kredyty są finansowane główni depozytami krótkoterminowymi, w dużej części na żądanie przy bardzo niewielkim poziomie kapitałów własnych w Kasach. Niedobór funduszy własnych w SKOK zmniejszył się z 1,6 mld PLN na koniec 2013 r. do 1,1 mld PLN na koniec trzeciego kwartału 2014 r.

9. WIARYGODNOŚĆ RPP I MARKA BELKI

W 2014 Rada Polityki Pieniężnej jako ciało kolegialne zbliżyła się niebezpiecznie blisko do poziomu groteskowego. Jeden z członków Rady postanowił przedstawiać swoje stanowisko z posiedzeń na blogu. Spora część Rady zmienia zdanie coraz częściej, a ostatnio pojawiają się na przykład głosy o tym, że nie wiadomo co robić albo też, że nie ma sensu robić cokolwiek, bo wszystko, co ma wpływ na poziom inflacji w Polsce to czynniki z zewnątrz. Podział głosów i poglądów w 10-osobowej RPP od pewnego czasu jest remisowy: 5 do 5. W listopadzie prezesowi Markowi Belce na konferencji po posiedzeniu zdarzyło się uzasadniać w imieniu całej Rady decyzje, przeciwko którym sam był przeciw i czego nie potrafił na tej konferencji ukryć. W dniu kolejnego posiedzenia RPP prezes Belka dał wykład rano na imprezie bankowców, w czasie którego odnosił się do bieżącej sytuacji, nad którą RPP miała obradować – było to złamanie zasad obowiązujących w RPP. No i do tego oczywiście sprawa czerwcowej publikacji nagrania z podsłuchu z restauracji, po której Marek Belka musiał przepraszać Jerzego Hausnera. Hausner ciągle unika odnoszenia się do tej sprawy, ale odkąd temat obniżek stóp wrócił pod obrady RPP zawsze kiedy Belka głosuje za obniżką, Hausner głosuje przeciwko obniżce.

8. CIĘCIE DEFICYTU I WYNIKU BUDŻETU

2014 to pierwszy pełen rok Mateusza Szczurka na stanowisku ministra finansów. Nie sprawdziły się przewidywania, że nowy minister bez umocowania politycznego w roku podwójnie wyborczym (wybory europejskie i samorządowe) będzie kupował poparcie zwiększonymi wydatkami. Po listopadzie wydatki budżetowe są nominalnie o 9,3 mld PLN mniejsze niż rok temu. 8 mld PLN z tej sumy to mniejsze wydatki na obsługę długu publicznego dzięki niższym stopom procentowym i umorzeniu obligacji z OFE na początku roku, ale pozostałe 1,3 mld PLN to już raczej zasługa ministra. Z drugiej strony dochody podatkowe do budżetu po listopadzie są aż o 15 mld PLN większe niż rok temu i w efekcie deficyt budżetowy zamiast zgodnie z planem grubo przekraczać 40 mld PLN jest wciąż poniżej 25 mld PLN.

7. NOWE ULGI NA DZIECI I PODATEK NEGATYWNY

Złych trendów w demografii to i tak nie odwróci, ale każda ulga podatkowa jest warta zauważenia, zwłaszcza w czasach od lat zamrożonych progów podatkowych i nie podnoszonej od dawna kwoty wolnej od podatku. Więcej od podatku będą mogli sobie odliczyć rodzice co najmniej trójki dzieci, ale ważniejsze jest umożliwienie osobom płacącym bardzo małe podatki (bo mało zarabiają) odliczenie pełnej kwoty ulgi na dzieci. Do tej pory odliczyć można było tylko tyle, ile wynosił podatek i w efekcie zredukować go do zera. Teraz jeśli ulga możliwa do odliczenia to np. 1000 PLN, a podatek do zapłacenia wynosi 350 PLN, to podatnik może odliczyć pełne 1000 PLN i w efekcie otrzyma 650 PLN zwrotu od fiskusa – czyli to nie on płaci fiskusowi, tylko odwrotnie.

6. KOPALNIE WĘGLA NA SKRAJU BANKRUCTWA

Spadek cen węgla na rynkach światowych przerósł w 2014 r. najśmielsze oczekiwania nawet największych pesymistów. W takiej sytuacji znów daje znać o sobie największa wada polskiego sektora węglowego, czyli wysokie i bardzo trudne do obniżenia koszty wydobycia, związane z wysokim poziomem płac zagwarantowanym w różnego rodzaju umowach i układach zbiorowych. W efekcie cena węgla jest znacznie niższa od kosztu wydobycia i kopalnie (zwłaszcza te z Kompanii Węglowej) znów idą w stronę bankructwa, a rząd znów pracuje nad nadzwyczajnym programem ratunkowym za pieniądze podatnika, albo ewentualnie za pieniądze zyskownych firm energetycznych.

5. REKORDOWO NISKIE STOPY PROCENTOWE

W 2014 r. NBP obniżył stopy procentowe do poziomu najniższego w historii – główną do 2 proc., lombardową do 3 proc., co oznacza, że kredyty konsumpcyjne i karty kredytowe nie mogą być oprocentowane wyżej niż 12 proc. Spadek oprocentowania to z jednej strony zjawisko globalne, a z drugiej strony to zjawisko normalne przy spadku inflacji. W Polsce w 2014 r. pomimo rekordowo niskich stóp nominalnie mamy bardzo wysokie stopy realne, czyli po uwzględnieniu stopy inflacji. Wynosi ona teraz -0,6 proc., czyli realnie główna stopa procentowa w NBP wynosi aż 2,6 proc. W większości państw Europy realna stopa procentowa jest poniżej 1 proc.

4. ODPORNOŚĆ POLSKIEGO EKSPORTU

W 2014 r. eksport z Polski do Rosji i na Ukrainę został poważnie utrudniony przez konflikt zbrojny, blokady handlowe i przez drastyczny spadek kursu zarówno hrywny, jak i rubla mocno ograniczający opłacalność eksportu. Mimo to polski eksport do końca października wzrósł o 4,8 proc. Przy spadku eksportu do Rosji o 13 proc. i na Ukrainę o blisko 30 proc., udało się nam zwiększyć o ponad 10 proc. sprzedaż do Szwecji. Eksport do Niemiec wzrósł o 8,4 proc. Do Włoch, Holandii i na Węgry też o ponad 8 proc. Kluczowy był rynek niemiecki. Licząc w euro eksport do Rosji i Ukrainy spadł w tym roku łącznie o 1,95 mld EUR, tymczasem eksport do Niemiec wzrósł o 2,75 mld EUR.

3. REALNY WZROST PŁAC I SPADEK BEZROBOCIA

Stopa bezrobocia w 2014 r. spadała w Polsce najszybciej od 2008 r., wbrew wszystkim prognozom sprzed 12 miesięcy. Doszliśmy do poziomu 11,3 proc. nie widzianego od pięciu lat, a bezrobocie liczone przez Eurostat spadło do 8,3 proc. – znacznie poniżej średniej unijnej (10 proc.). Mamy niższą stop ę bezrobocia niż na przykład Francja, Belgia, czy Finlandia i właśnie doganiamy Szwecję. Co ważne, spadkowi bezrobocia towarzyszył temu też duży wzrost zatrudnienia. A do tego w 2014 utrzymuje się ponad trzyprocentowy, a w porywach ponad czteroprocentowy wzrost płac realnych. Wprawdzie głównie dzięki ujemnej inflacji, ale z punktu widzenia całej gospodarki to bez różnicy. Ważne, że dziś statystycznego Polaka-szaraka stać na trochę więcej niż rok temu.

2. PONAD 2,5 MILIONA LUDZI W OFE

Zapisy do OFE przyniosły nam dużo emocji pod koniec lipca. Chociaż na wybór ZUS czy OFE było aż 4 miesiące, to ponad połowa tych, którzy wybrali OFE dokonała tego wyboru w ciągu dwóch ostatnich dni. Dzięki tak dużej liczbie chętnych do pozostania w funduszach system OFE, choć w 2014 r. mocno okrojony, to jednak zachował sens, a same fundusze pozostały istotnymi uczestnikami polskiego rynku kapitałowego. Szkoda tylko, że mają zakaz inwestowania w obligacje skarbowe, bo akurat w tym roku obligacje przyniosły około 10 proc. zysku, a giełda jest na minimalnym minusie.

1. PALIWO PO 4,70 I DEFLACJA

Kiedyś na stacjach benzynowych narzekaliśmy głównie na to, że paliwa ciągle drożeją. Pod koniec 2014 r. narzekamy na to, że zbyt wolno tanieją, chociaż robią to najszybciej od lat. Jednak kiedy ceny ropy naftowej przeliczone na PLN były ostatni raz na tym poziomie co dzisiaj, to ceny detaliczne na stacjach benzynowych faktycznie były trochę niższe. Ale z drugiej strony łatwo można sobie wyobrazić inne powody do narzekania, niż to, że paliwo w ciągu roku potaniało o 15 proc., a nie o 25 proc. Grudzień to już 26. miesiąc spadku cen benzyny z rzędu, ale dopiero w 2014 r. tempo tego spadku było na tyle silne, że aż przyprawiło nas o deflację, czyli średni spadek cen detalicznych w gospodarce. Zachowane z PRL dane wskazują, że ostatni raz taką sytuację mieliśmy w 1956 r. Ekonomiście są coraz bardziej zgodni - spadek cen paliw działa jak dodatkowy program stymulacyjny – firmy mają mniejsze koszty, konsumentom po wizycie na stacji benzynowej zostaje w kieszeni więcej pieniędzy na inne wydatki, gospodarka przez to lepiej się kręci.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl