Rafał Hirsch: podsumowanie roku w gospodarce i na rynkach w Polsce

e76c0e32-8dc5-11e4-b580-0025b511229e

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej gospodarce i na rynkach przedstawia Rafał Hirsch.

10. KNF I SKOK-I

W 2014 Komisja Nadzoru Finansowego po wcześniejszych zmianach w prawie wzięła się na serio za naprawę SKOK-ów. Dwie Spółdzielcze Kasy z dużymi stratami zamknięto, sprawa SKOK-u Wołomin pod koniec roku zrobiła się wręcz kryminalna. 43 kasy na 53 istniejące realizują programy naprawcze. KNF podkreśla, że sytuacja w tym sektorze nadal jest bardzo trudna – głównym ryzykiem jest niedopasowanie czasowe – długoterminowe kredyty są finansowane główni depozytami krótkoterminowymi, w dużej części na żądanie przy bardzo niewielkim poziomie kapitałów własnych w Kasach. Niedobór funduszy własnych w SKOK zmniejszył się z 1,6 mld PLN na koniec 2013 r. do 1,1 mld PLN na koniec trzeciego kwartału 2014 r.

9. WIARYGODNOŚĆ RPP I MARKA BELKI

W 2014 Rada Polityki Pieniężnej jako ciało kolegialne zbliżyła się niebezpiecznie blisko do poziomu groteskowego. Jeden z członków Rady postanowił przedstawiać swoje stanowisko z posiedzeń na blogu. Spora część Rady zmienia zdanie coraz częściej, a ostatnio pojawiają się na przykład głosy o tym, że nie wiadomo co robić albo też, że nie ma sensu robić cokolwiek, bo wszystko, co ma wpływ na poziom inflacji w Polsce to czynniki z zewnątrz. Podział głosów i poglądów w 10-osobowej RPP od pewnego czasu jest remisowy: 5 do 5. W listopadzie prezesowi Markowi Belce na konferencji po posiedzeniu zdarzyło się uzasadniać w imieniu całej Rady decyzje, przeciwko którym sam był przeciw i czego nie potrafił na tej konferencji ukryć. W dniu kolejnego posiedzenia RPP prezes Belka dał wykład rano na imprezie bankowców, w czasie którego odnosił się do bieżącej sytuacji, nad którą RPP miała obradować – było to złamanie zasad obowiązujących w RPP. No i do tego oczywiście sprawa czerwcowej publikacji nagrania z podsłuchu z restauracji, po której Marek Belka musiał przepraszać Jerzego Hausnera. Hausner ciągle unika odnoszenia się do tej sprawy, ale odkąd temat obniżek stóp wrócił pod obrady RPP zawsze kiedy Belka głosuje za obniżką, Hausner głosuje przeciwko obniżce.

8. CIĘCIE DEFICYTU I WYNIKU BUDŻETU

2014 to pierwszy pełen rok Mateusza Szczurka na stanowisku ministra finansów. Nie sprawdziły się przewidywania, że nowy minister bez umocowania politycznego w roku podwójnie wyborczym (wybory europejskie i samorządowe) będzie kupował poparcie zwiększonymi wydatkami. Po listopadzie wydatki budżetowe są nominalnie o 9,3 mld PLN mniejsze niż rok temu. 8 mld PLN z tej sumy to mniejsze wydatki na obsługę długu publicznego dzięki niższym stopom procentowym i umorzeniu obligacji z OFE na początku roku, ale pozostałe 1,3 mld PLN to już raczej zasługa ministra. Z drugiej strony dochody podatkowe do budżetu po listopadzie są aż o 15 mld PLN większe niż rok temu i w efekcie deficyt budżetowy zamiast zgodnie z planem grubo przekraczać 40 mld PLN jest wciąż poniżej 25 mld PLN.

7. NOWE ULGI NA DZIECI I PODATEK NEGATYWNY

Złych trendów w demografii to i tak nie odwróci, ale każda ulga podatkowa jest warta zauważenia, zwłaszcza w czasach od lat zamrożonych progów podatkowych i nie podnoszonej od dawna kwoty wolnej od podatku. Więcej od podatku będą mogli sobie odliczyć rodzice co najmniej trójki dzieci, ale ważniejsze jest umożliwienie osobom płacącym bardzo małe podatki (bo mało zarabiają) odliczenie pełnej kwoty ulgi na dzieci. Do tej pory odliczyć można było tylko tyle, ile wynosił podatek i w efekcie zredukować go do zera. Teraz jeśli ulga możliwa do odliczenia to np. 1000 PLN, a podatek do zapłacenia wynosi 350 PLN, to podatnik może odliczyć pełne 1000 PLN i w efekcie otrzyma 650 PLN zwrotu od fiskusa – czyli to nie on płaci fiskusowi, tylko odwrotnie.

6. KOPALNIE WĘGLA NA SKRAJU BANKRUCTWA

Spadek cen węgla na rynkach światowych przerósł w 2014 r. najśmielsze oczekiwania nawet największych pesymistów. W takiej sytuacji znów daje znać o sobie największa wada polskiego sektora węglowego, czyli wysokie i bardzo trudne do obniżenia koszty wydobycia, związane z wysokim poziomem płac zagwarantowanym w różnego rodzaju umowach i układach zbiorowych. W efekcie cena węgla jest znacznie niższa od kosztu wydobycia i kopalnie (zwłaszcza te z Kompanii Węglowej) znów idą w stronę bankructwa, a rząd znów pracuje nad nadzwyczajnym programem ratunkowym za pieniądze podatnika, albo ewentualnie za pieniądze zyskownych firm energetycznych.

5. REKORDOWO NISKIE STOPY PROCENTOWE

W 2014 r. NBP obniżył stopy procentowe do poziomu najniższego w historii – główną do 2 proc., lombardową do 3 proc., co oznacza, że kredyty konsumpcyjne i karty kredytowe nie mogą być oprocentowane wyżej niż 12 proc. Spadek oprocentowania to z jednej strony zjawisko globalne, a z drugiej strony to zjawisko normalne przy spadku inflacji. W Polsce w 2014 r. pomimo rekordowo niskich stóp nominalnie mamy bardzo wysokie stopy realne, czyli po uwzględnieniu stopy inflacji. Wynosi ona teraz -0,6 proc., czyli realnie główna stopa procentowa w NBP wynosi aż 2,6 proc. W większości państw Europy realna stopa procentowa jest poniżej 1 proc.

4. ODPORNOŚĆ POLSKIEGO EKSPORTU

W 2014 r. eksport z Polski do Rosji i na Ukrainę został poważnie utrudniony przez konflikt zbrojny, blokady handlowe i przez drastyczny spadek kursu zarówno hrywny, jak i rubla mocno ograniczający opłacalność eksportu. Mimo to polski eksport do końca października wzrósł o 4,8 proc. Przy spadku eksportu do Rosji o 13 proc. i na Ukrainę o blisko 30 proc., udało się nam zwiększyć o ponad 10 proc. sprzedaż do Szwecji. Eksport do Niemiec wzrósł o 8,4 proc. Do Włoch, Holandii i na Węgry też o ponad 8 proc. Kluczowy był rynek niemiecki. Licząc w euro eksport do Rosji i Ukrainy spadł w tym roku łącznie o 1,95 mld EUR, tymczasem eksport do Niemiec wzrósł o 2,75 mld EUR.

3. REALNY WZROST PŁAC I SPADEK BEZROBOCIA

Stopa bezrobocia w 2014 r. spadała w Polsce najszybciej od 2008 r., wbrew wszystkim prognozom sprzed 12 miesięcy. Doszliśmy do poziomu 11,3 proc. nie widzianego od pięciu lat, a bezrobocie liczone przez Eurostat spadło do 8,3 proc. – znacznie poniżej średniej unijnej (10 proc.). Mamy niższą stop ę bezrobocia niż na przykład Francja, Belgia, czy Finlandia i właśnie doganiamy Szwecję. Co ważne, spadkowi bezrobocia towarzyszył temu też duży wzrost zatrudnienia. A do tego w 2014 utrzymuje się ponad trzyprocentowy, a w porywach ponad czteroprocentowy wzrost płac realnych. Wprawdzie głównie dzięki ujemnej inflacji, ale z punktu widzenia całej gospodarki to bez różnicy. Ważne, że dziś statystycznego Polaka-szaraka stać na trochę więcej niż rok temu.

2. PONAD 2,5 MILIONA LUDZI W OFE

Zapisy do OFE przyniosły nam dużo emocji pod koniec lipca. Chociaż na wybór ZUS czy OFE było aż 4 miesiące, to ponad połowa tych, którzy wybrali OFE dokonała tego wyboru w ciągu dwóch ostatnich dni. Dzięki tak dużej liczbie chętnych do pozostania w funduszach system OFE, choć w 2014 r. mocno okrojony, to jednak zachował sens, a same fundusze pozostały istotnymi uczestnikami polskiego rynku kapitałowego. Szkoda tylko, że mają zakaz inwestowania w obligacje skarbowe, bo akurat w tym roku obligacje przyniosły około 10 proc. zysku, a giełda jest na minimalnym minusie.

1. PALIWO PO 4,70 I DEFLACJA

Kiedyś na stacjach benzynowych narzekaliśmy głównie na to, że paliwa ciągle drożeją. Pod koniec 2014 r. narzekamy na to, że zbyt wolno tanieją, chociaż robią to najszybciej od lat. Jednak kiedy ceny ropy naftowej przeliczone na PLN były ostatni raz na tym poziomie co dzisiaj, to ceny detaliczne na stacjach benzynowych faktycznie były trochę niższe. Ale z drugiej strony łatwo można sobie wyobrazić inne powody do narzekania, niż to, że paliwo w ciągu roku potaniało o 15 proc., a nie o 25 proc. Grudzień to już 26. miesiąc spadku cen benzyny z rzędu, ale dopiero w 2014 r. tempo tego spadku było na tyle silne, że aż przyprawiło nas o deflację, czyli średni spadek cen detalicznych w gospodarce. Zachowane z PRL dane wskazują, że ostatni raz taką sytuację mieliśmy w 1956 r. Ekonomiście są coraz bardziej zgodni - spadek cen paliw działa jak dodatkowy program stymulacyjny – firmy mają mniejsze koszty, konsumentom po wizycie na stacji benzynowej zostaje w kieszeni więcej pieniędzy na inne wydatki, gospodarka przez to lepiej się kręci.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP