Duda: system ochrony zdrowia nie może podlegać grze rynkowej

Z kraju

tvn24Prezydent Andrzej Duda o pierwszym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Narodową Radę Rozwoju. Jej pierwsze posiedzenie dotyczyło ochrony zdrowia. - Ten system ma funkcjonować dla pacjenta, a nie po to, by po prostu był - powiedział Duda.

Pierwsze plenarne posiedzenie Rady dotyczyło ochrony zdrowia. - To jedna z najważniejszych kwestii dla Polaków. Mieliśmy bardzo ciekawą dyskusję. Już dzisiaj można było zakreślić te pierwsze najważniejsze elementy, wokół których powinna się toczyć dyskusja i wokół których powinny być wypracowane strategiczne rozwiązania - powiedział po posiedzeniu NRR Andrzej Duda.

"Pacjent jest najważniejszy"

Prezydent podkreślił, że pacjent musi być w systemie ochrony zdrowia najważniejszy. - Ten system ma funkcjonować dla pacjenta, a nie po to, by po prostu był. Zgodziliśmy się też, że system ochrony zdrowia nie może podlegać grze rynkowej. Mieliśmy dyskusję, czy i na ile w tym systemie powinny funkcjonować warunki konkurencyjności. - dodał.

W skład gremium konsultacyjno-doradczego prezydenta weszło 87 ekspertów z różnych dziedzin m.in. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld.

- Bardzo dziękuję i bardzo się cieszę, że zgodziliście się państwo przyjąć zaproszenie do Narodowej Rady Rozwoju. To było moje ważne zobowiązane, które podjąłem jeszcze w kampanii wyborczej - powiedział Andrzej Duda wręczając w piątek w południe akty nominacji członkom Narodowej Rady Rozwoju

Wiele spojrzeń

Prezydent szczególnie podziękował za przyjecie zaproszenia do NNR tym, którzy mają inne poglądy niż on. - Nie byłoby poważnej i mądrej dyskusji i debaty, gdyby wszyscy ludzie zgadzali się ze sobą. W ten sposób nie rozwija się nauka, nie wspominając o innych dziedzinach. Praca nie ma sensu jeżeli wszyscy się ze sobą zgadzają. Spojrzeń powinno być wiele - podkreślił.

- Mam pełną świadomość, że Prezydent RP nie jest tym, kto zna się na wszystkich dziedzinach. Potrzebuje ekspertów, specjalistów, fachowców, doradców, z którymi będzie pracować, z którymi będzie mógł się radzić, dyskutować i których opinii będzie wysłuchiwał i rozważał, które rozwiązanie już na własna odpowiedzialną wdrażać - dodał prezydent.

Duda wyraził nadzieję, że prace NRR w każdej dziedzinie zakończą się sukcesem. - Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Marzy mi się silne polskie państwo. Wierze w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu i współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe - zaznaczył

Wcześniej prezydencki minister Maciej Łopiński mówił, że "pomysł na Narodową Radę Rozwoju jest taki, by miała charakter pluralistyczny, by byli w niej ludzie o różnych doświadczeniach i odmiennych poglądach". - Łączyć te osoby powinna chęć działania na rzecz poprawy sytuacji w kraju. Zdaniem pana prezydenta pluralizm, różnorodność ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej i tego, na co prezydent szczególnie liczy: chciałby, by NRR była miejsce odbudowywania wspólnoty - powiedział. O godz. 12.30 rozpoczęło się pierwsze plenarne posiedzenie Rady nt. "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - diagnoza sytuacji".

10 sekcji tematycznych

Sesje plenarne mają się odbywać co dwa, trzy miesiące, a bieżące prace mają odbywać się w 10 sekcjach tematycznych: gospodarka, praca, przedsiębiorczość; wieś i rolnictwo; ochrona zdrowia; samorząd, polityka spójności; polityka społeczna, rodzina; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna; edukacja, młode pokolenie, sport; nauka i innowacje; bezpieczeństwo i obronność; polityka zagraniczna. NRR ma przygotowywać opinie, ekspertyzy, opracowywać założenia i projekty inicjatyw legislacyjnych prezydenta. Rada ma być także ośrodkiem formułowania myśli strategicznych; tworzyć rozwiązania perspektywiczne.

Prezydent Andrzej Duda o pierwszym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwojutvn24

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP