Trwający od ponad pięciu lat spór o nazwę Paczkomat pozostaje nierozstrzygnięty - wynika z informacji podanych przez Pocztę Polską. Naczelny Sąd Administracyjny nadal nie zdecydował, czy InPost może stosować określenie na zasadach wyłączności.
Spór o nazwę Paczkomat między Pocztą Polską a InPostem trwa od 2015 roku. "W lutym 2015 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek Poczty Polskiej S.A. o unieważnienie wspólnego prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy PACZKOMAT" - wyjaśniła rzecznik spółki Justyna Siwek.
Spór o nazwę Paczkomat
Wnioskodawca wskazywał, że "nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które nie mają dostatecznych znamion odróżniających". W szczególności na takie, które składają się "wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności".
Według Poczty oznaczenie rodzajowe Paczkomat "nie jest w stanie pełnić prawidłowo funkcji znaku towarowego (...), gdyż jego części składowe mają powszechne i utarte znaczenie". Dodano, że oznaczenie Paczkomat należy uznać "za wyłącznie opisowe, wskazujące na system automatycznych skrytek pocztowych służących do nadawania i odbierania przesyłek".
W ocenie Poczty Polskiej, "jako znaki towarowe powinny być rejestrowane oznaczenia, które same nie opisują rodzaju towaru lub usługi. 'PACZKOMAT' opisuje: jest to automat do paczek". To było przyczyną wniosku Poczty o unieważnienie decyzji przyznającej prawo ochronne do znaku PACZKOMAT InPostowi - dodała Siwek.
Urząd Patentowy RP decyzją z 21 czerwca 2016 r. oddalił wniosek Poczty Polskiej S.A. Decyzja ta stała się przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której Poczta Polska S.A. wniosła o jej uchylenie. Sąd wyrokiem "z dnia 5 grudnia 2017 r., VI SA/Wa 1270/17 zgodnie z żądaniem Poczty uchylił decyzję Urzędu Patentowego RP" - przypomniała Poczta.
"InPost wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, żądając uchylenia wyroku. Dotąd nie został wyznaczony termin rozprawy" - wskazała rzecznik Justyna Siwek.
W liście adwokackim do PAP, pełnomocnik spółki InPost Paczkomaty mecenas Michał Wojtyczek, wskazał, że określenie Paczkomat "stanowi prawnie chroniony zastrzeżony znak towarowy, jest elementem nazwy firmy". W jego ocenie używanie tego określenia - również pisanego małą literą (paczkomat) - jest "naruszeniem dóbr osobistych Spółki oraz naruszeniem przysługujących jej praw własności intelektualnej". Powołuje się na Świadectwo Ochronne Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z 14 czerwca 2010 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock