Orlen zainwestuje 13,5 miliarda złotych. "To największa petrochemiczna inwestycja w Europie"

Źródło:
PAP
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego Orlenu
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego OrlenuPolskie Radio
wideo 2/9
Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego OrlenuPolskie Radio

Budowa kompleksu Olefin III w Płocku to największa inwestycja petrochemiczna w Europie – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Kompleks o wartości około 13,5 miliarda złotych jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Jego ukończenie zaplanowano do końca 2024 roku, a uruchomienie w roku 2025.

W poniedziałek PKN Orlen podpisał umowę o współpracy w celu finalizacji negocjacji obejmujących budowę Olefin III w formule EPCC (Engineering, Procurement, Construction and Commissioning) z preferowanymi oferentami, spółkami: koreańską Hyundai Engineering oraz hiszpańską Técnicas Reunidas. Jak podał płocki koncern, utworzona została spółka celowa Orlen Olefiny, która według planu będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Kiedyś tradycyjne paliwa przejdą do historii"

- Dziś mamy dzień największej inwestycji XXI wieku w Europie. Na tę chwilę jest to największa petrochemiczna inwestycja w Europie, budowa Olefin, budowa nowoczesnej polskiej, podkreślam – polskiej petrochemii, która zbilansuje import i zapewni nam bezpieczeństwo w wielu branżach, petrochemii, która zapewni nam stabilność, ale również stabilność cenową – powiedział prezes PKN Orlen podczas konferencji prasowej w Płocku.

Jak oznajmił Obajtek, budowa kompleksu Olefin III pochłonie ok. 13,5 mld zł, przy czym będzie generowała ok. 165 mln podatków, a zysk operacyjny roczny z tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 1 mld zł. - Takich inwestycji nam trzeba, by rozwijać i wzmacniać polską gospodarkę – podkreślił prezes PKN Orlen. Zapowiedział, że na terenie, gdzie będzie realizowane przedsięwzięcie, obejmującym 100 ha, będzie pracowało ok. 10 tys. osób, w tym także z wielu krajowych podmiotów.

Jak podkreślił Obajtek, spółka ta i jej grupa kapitałowa rozwija się nie tylko w zakresie produkcji paliw, ale bardzo mocno stawia na detal, na aktywa za granicą, a także na energetykę. - Koncern patrzy również bardzo daleko w przyszłość. Nie będzie przyszłości, jeżeli nie będziemy rozwijać polskiej, nowoczesnej petrochemii – powiedział prezes PKN Orlen.

Ocenił przy tym, iż "drugą gałęzią każdej silnej gospodarki jest nowoczesna petrochemia". Zwrócił uwagę, że nowoczesna petrochemia otacza nas wszędzie, w tworzywach, w motoryzacji, w przemyśle budowlanym, rolnictwie, w branżach spożywczej czy farmaceutycznej. - Kiedyś tradycyjne paliwa przejdą do historii i trzeba będzie przerabiać ropę właśnie na petrochemię – wskazał.

"Ta inwestycja będzie nowoczesna"

Prezes PKN Orlen przypomniał, iż w ostatnim czasie płocki koncern otworzył w Płocku innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Jak zauważył, "ta baza badawczo-rozwojowa jest potrzebna między innymi, by rozwijać dalsze łańcuchy petrochemiczne", także by zabezpieczać klientów, rynek, by ceny zarówno w rafinerii, jak i petrochemii były stabilne. - Ta inwestycja będzie nowoczesna, będzie mniej emisyjna – zapowiedział Obajtek, odnosząc się do budowy kompleksu Olefin III. Dodał, iż jedna tona produktu będzie tam emitowała mniej CO2 o 30 proc.

- Ale również ta inwestycja zapina taką firmę, jak Lotos, w łańcuch petrochemiczny. Właśnie dlatego między innymi zdecydowaliśmy się na akwizycję Grupy Lotos – wyjaśnił szef PKN Orlen. Wspomniał zarazem, iż Grupa Lotos ma aktualnie "jeden filar swojej działalności – to jest branża rafineryjna". - My zepniemy Lotos w petrochemię i Lotos będzie do tej instalacji produkował wkład – dodał Obajtek, mówiąc o efektach budowy Olefin III. Jak ocenił, formuła włączenia Grupy Lotos w segment petrochemii przyszłego, zintegrowanego koncernu to duża szansa dla tej spółki.

"Jesteście państwo na dobrej drodze"

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin uważa, że budowa przez PKN Orlen kompleksu Olefin III to wielkie wydarzenie, nie tylko dla tej spółki i przemysłu petrochemicznego, ale także dla Polski. Dodał, iż inwestycje takie "budują naszą gospodarczą przyszłość, które będą przekładają się, i już się przekładają na życie wszystkich Polaków". Podkreślił, że właśnie poprzez inwestycje nasz kraj będzie mógł znacznie szybciej wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego i dużo szybciej podnosić poziom życia obywateli.

Sasin wskazał jednocześnie, że budowa Olefin III "wzmocni Orlen, również po tej stronie dochodów, wypracowanego zysku". - To jest rzeczywiście coś, co napawa optymizmem, jeśli chodzi o przyszłość i ekonomiczną moc Orlenu – dodał. Ocenił, iż inwestycja ta sprawia, że multienergetyczny koncern, czyli powiększony o PGNiG i Grupę Lotos, będzie koncernem energetyczno-chemicznym. Podkreślił, że będzie to "taki koncern, który w tym zmieniającym się świecie, w czasach transformacji energetycznej, wprowadzania nowych paliw, nowych źródeł energii, nie będzie koncernem przezywającym kryzys".

Jacek Sasin przeczytał też list napisany z tej okazji przez prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, iż Polska oczekuje, by Orlen stał się najpotężniejszym biznesowym liderem zrównoważonej transformacji co najmniej w Europie Środkowej. - Jesteście państwo na dobrej drodze i kroczycie nią pewnie, ale pragniemy jeszcze więcej. Chcemy, aby Orlen jak najszybciej stał się najpotężniejszym biznesowym liderem zrównoważonej transformacji - chciałoby się powiedzieć - co najmniej w Europie Środkowej i tego od państwa oczekuje Polska i miliony Polek i Polaków – zaznaczył wicepremier.

"Ma istotne znaczenie"

Prezes Hyundai Engineering Chang Hag Kim wspomniał, że cały proces negocjacji kontraktu, dotyczącego Olefin III, ze względu na pandemię COVID-19, prowadzony był w formie wideokonferencji. - To ogromny zaszczyt być wybranym jako preferowany oferent do realizacji projektu – oświadczył. Ocenił zarazem, że inwestycja "z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego Polski". Dodał, iż budowa kompleksu instalacji "ma istotne znaczenie, gdyż spowoduje, że Polska umocni swoją pozycję na rynku petrochemicznym, a przede wszystkim stworzy wiele miejsc pracy". - Obiecujemy dołożyć najwyższą staranność w trakcie całego procesu wykonania projektu – zapewnił Chang Hag Kim.

Prezes Técnicas Reunidas Juan Llado przekazał, że zespoły obu firm, które będą realizowały projekt Olefin III, w tym dyrektorzy, kierownicy i menedżerowie, przeprowadzą się do Płocka na czas trwania inwestycji. - Będziemy mieli tutaj od samego początku naszą bazę – zapowiedział. - Musimy wykonać ten projekt na poziomie światowym. Obiecuję, że na takim właśnie poziomie stworzymy ten projekt – zadeklarował Juan Llado.

Jak zapowiedział PKN Orlen, budowa kompleksu Olefin III w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 r., a jego uruchomienie planowane jest na początek 2025 r. Kompleks powstanie na działce spółki położonej na terenie sąsiadującej z miastem gminy Stara Biała. Jak powiedział Obajtek, na terenie inwestycji będzie pracowało około 10 tys. osób.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP