Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej zmienia zasady obsadzania wyższych stanowisk m.in. w urzędach i ministerstwach. Oto pięć rzeczy, które musisz o niej wiedzieć.
Rewolucyjną ustawę przyjął w środę Sejm, a w czwartek Senat. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.
1. Wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.
"Proponuje się, aby zatrudnianie na stanowisku: dyrektora generalnego urzędu, kierującego departamentem lub komórką równorzędną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędzie ministra, urzędzie obsługującym przewodniczącego komitetu wchodzącego w skład Rady Ministrów, urzędzie centralnego organu administracji rządowej oraz kierującego wydziałem lub komórką równorzędną w urzędzie wojewódzkim, a także zastępcy tych osób, wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępcy, kierującego komórką organizacyjną w Biurze Nasiennictwa Leśnego, a także zastępcy tej osoby odbywało się w sposób elastyczny i mniej sformalizowany" - czytamy w projekcie ustawy. 2. Stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.
Opozycja twierdzi, że pracę szybko straci 1600 urzędników służby cywilnej. - Ta ustawa nie działa automatycznie. Jeżeli mamy do czynienia z urzędnikiem mianowanym, trzeba mu zaproponować miejsce do pracy w służbie cywilnej - odpiera te zarzuty Beata Kempa, szefowa KPRM.
3. Prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Obecnie premier powołuje prezesa ZUS, na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. 4. Wobec szefa służby cywilnej zlikwidowany został wymóg posiadania co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych. 5. Wobec szefa służby cywilnej zlikwidowano wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.
Autor: ToL/km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock