Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że zwróciło rosyjskiemu Gazpromowi 90 milionów dolarów. To kwota stanowiąca niedopłaty za dostarczany gaz.
Jak wynika z opublikowanego w środę raportu bieżącego, 2 lipca PGNiG przelało rosyjskiemu koncernowi 90 milionów dolarów tytułem wzajemnych rozliczeń, co zapowiadał prezes polskiej spółki Jerzy Kwieciński.
W rezultacie kwota netto wzajemnych rozliczeń wyniosła około 1,5 miliarda dolarów. W ubiegły wtorek Kwieciński poinformował bowiem, że polska firma otrzymała od Gazpromu około 1,6 miliarda dolarów. Przelew stanowił realizację wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który w trwającym pięć lat sporze między koncernami orzekł na korzyść PGNiG.
Aneks do kontraktu
Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego. PGNiG poinformowało, że strony uzgodniły, że różnica za dostawy gazu w poszczególnych miesiącach dostaw w okresie od listopada 2014 roku do lutego 2020 roku zostanie rozliczona zgodnie z notami kredytowymi na kwotę około 1,6 miliarda dolarów płatnymi przez Gazprom na rzecz PGNiG, oraz notami debetowymi na kwotę około 90 milionów dolarów zapłaconymi przez PGNiG na rzecz Gazpromu.
Prezes Kwieciński tłumaczył, że w niektórych miesiącach okresu, objętego wyrokiem arbitrażu sytuacja była mniej korzystna dla Gazpromu, a PGNiG za gaz nie dopłacało. Przelane Gazpromowi 90 milionów dolarów wynikało właśnie z tej niedopłaty.
Aneks został podpisany 5 czerwca w formie elektronicznej, a następnie, do 15 czerwca zostały złożone podpisy i nastąpiła wymiana oryginałów dokumentów.
Wygrany spór z Gazpromem
30 marca PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 roku.
Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom. Miesiąc później PGNiG otrzymało od Gazpromu deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego.
Na początku czerwca tego roku Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku końcowego z 30 marca. PGNiG podkreślało wtedy, że skarga nie wpływa na realizację wyroku arbitrażu, a poza tym Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PGNiG