Dziś ostatni dzień na wypełnienie nowego obowiązku wobec fiskusa. Do 26 lutego 1,5 miliona mikroprzedsiębiorców ma czas na przygotowanie i wysłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT za styczeń. JPK ma docelowo zastąpić deklaracje VAT.
W lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT, w tym mikroprzedsiębiorcy, muszą przesłać administracji skarbowej pliki JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorcy to firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, w tym prowadzący działalność jednoosobowo.
Informacje o prowadzonej ewidencji składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca.W lutym termin mija w poniedziałek 26, ponieważ 25. dzień miesiąca wypadł w niedzielę.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, liczba wysłanych do godz. 10 w poniedziałek plików to 1 mln 450 tys.
To duży wzrost, zważywszy, że jeszcze 20 lutego tylko ok. 420 tys. przedsiębiorców wysłało JPK, a do ostatniego piątku - zrobiło to 1 milion firm.
Jak informuje biuro prasowe MS, dla tych, którzy jeszcze nie złożyli JPK_VAT administracja skarbowa przygotowała specjalne dyżury. "Dziś infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (801 055 055 z tel. stacjonarnych oraz 22 330 03 30 z tel. komórkowych) czynna będzie do godz. 20. Dodatkowo telefoniczne wsparcie do godz. 22 zapewniają urzędy skarbowe w całej Polsce (numery telefonów dostępne są na stronach internetowych urzędów)" - napisano.
Jak wysłać JPK?
JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do jego podpisania potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub certyfikat kwalifikowany (płatny, komercyjny sposób autoryzacji danych). Dodatkowo, aby zapewnić płynny proces przesyłania JPK_VAT, Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego. Resort cyfryzacji namawia do użycia Profilu Zaufanego. Wyjaśnia, że to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Można go założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym. Resort zaznacza, że udając się do Punktu Potwierdzającego, trzeba pamiętać o zabraniu ważnego dowodu osobistego. Wszystkie informacje oraz odpowiedzi na pytania jak założyć Profil Zaufany można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl.
Poinformowano, że aby ułatwić podpisanie JPK_VAT wszystkim tym, którzy wykorzystują programy księgowe, a chcą użyć Profilu Zaufanego, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dedykowaną im usługę do podpisu JPK_VAT. Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Jak zapowiadał na początku lutego wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś, urzędy skarbowe czekają łącznie na 1,6 mln plików JPK za styczeń. W tym 1,5 mln powinno zostać nadesłanych po raz pierwszy przez mikrofirmy.
Ostatnia faza
To ostatnia faza programu wdrażania JPK, który był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 roku obowiązek objął największe firmy, około 7 tysięcy podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. - Od tego czasu ok. 107 tysięcy firm składa co miesiąc JPK - wyjaśniał w listopadzie 2017 roku zastępca Dyrektora Departamentu Poboru Podatków z Ministerstwa Finansów, Zbigniew Wiliński.
Z zapowiedzi MF wynika, ze resort myśli docelowo o zastąpieniu plikami JPK standardowych deklaracji VAT. Zdaniem wiceministra Banasia dane zawarte w JPK_VAT powinny wystarczyć do skutecznej analizy, a najbliższe miesiące pozwolą zweryfikować, czy system działa sprawnie. - Mamy nadzieję, że tak będzie, więc myślę, że po głębszej analizie przyjdzie czas, abyśmy się z tych deklaracji wycofali, jeśli na podstawie danych, które będą nam przekazywane w JPK, będziemy mogli uzyskać wszystkie informacje, które są dla nas potrzebne - powiedział Banaś na początku lutego. Według niego dodatkowym elementem, który pozwoli zrezygnować z deklaracji VAT, będzie system STIR, który umożliwi fiskusowi analizę wszystkich przepływów finansowych na rachunkach bankowych. - Sądzę, że te dwa narzędzia wystarczająco będą służyć temu, abyśmy mogli zrezygnować z deklaracji - poinformował. Zastrzegł, że w tym roku to się nie stanie, ale przyszłoroczny termin "ewentualnie może wchodzić w rachubę".
Autor: ps / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock