Ograniczenie roli "umów śmieciowych" i uporządkowanie rynku pracy przez wprowadzenie dwóch form zatrudnienia: etatowej i nieetatowej - w tym kierunku zmierzają prace nad nowym Kodeksem pracy. Według profesor Moniki Gładoch, wiceprzewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która była gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS, potrzebne są zmiany prawne, które dostosują przepisy do tego, jak wygląda dziś rynek.
"Gazeta Wyborcza" poinformowała w piątek, że w projekcie nowego Kodeksu pracy będą tylko dwie formy zatrudnienia: etatowe i nieetatowe (do 16 godzin w tygodniu, z gwarancją płacy i urlopu). Według autorów, zatrudnienie na umowę zlecenie byłoby niemożliwe. Gazeta powoływała się na rozmowę z Arkadiuszem Sobczykiem, przewodniczącym Zespołu do spraw Opracowania Kodeksu Pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
O te rozwiązania była pytana w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, a także członkini wyżej wspomnianego zespołu.
- Dyskutowaliśmy ten model, ale on jest ciągle w dyskusji zespołu, wiele ustaleń przed nami. Na pewno nie znikną umowy-zlecenia - mówiła profesor Gładoch. - Chcemy zostawić te umowy, ale na zasadzie czegoś wyjątkowego - dodała.
Jakie zmiany
Jak wskazała, obecnie na rynku pracy "jest jeden wielki chaos". - Miesza się dwa pojęcia. Pracy, która jest zarezerwowana dla etatu i usług. Teraz jest miszmasz, możesz usługę nałożyć na pracę, pracę w ramach usługi. Chcemy to ponazywać, stworzyć system i na jego podstawie trzymać się tego - wyjaśniała w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.
Dodała, że zespół pracuje nad tym, "jak to zapisać". - To jest bardzo trudne. Na razie są rozważania teoretyczne, które staramy się ponazywać w Kodeksie pracy - powiedziała profesor Gładoch.
Jej zdaniem, "utrzymywanie fikcji od kilkudziesięciu lat nie jest z korzyścią dla nikogo". Jednocześnie podkreślała, że obecny stan prawny nie pozwala, by z tym skończyć. - Sami musimy te sprawy ponazywać jeszcze raz, ale co w praktyce nie oznacza, że nie będzie problemów i co nie oznacza, że komisja jest już zdecydowana na te rozwiązania - zwracała uwagę.
- Komisja jeszcze tego nie przegłosowała, na razie pracuje nad tym jeden z zespołów - podkreśliła wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock