Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców - z 19 proc. do 15 proc. - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.
- To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm - powiedziała premier. Podkreśliła, że jest to realizacja jednego z postulatów, o którym mówiła podczas exposé.
Dodała, że niższy podatek ma pomóc małym firmom stać się średnimi, a średnim dużymi. Nowe rozwiązanie, w opinii rządu, ma również zachęcić przedsiębiorców do pozostania w kraju i prowadzenia działalności w Polsce.
- Droga do własnego biznesu prowadzi przez małe firmy, kiedy na starcie przedsiębiorcy próbują konkurować na rynku. Wychodzimy im dzisiaj naprzeciw - powiedziała premier.
Uszczelnić system
Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, wyraził nadzieję, że niższy podatek pomoże przedsiębiorcom rozwijać się i zwiększać przychody.
- Małe firmy ponoszą większe koszty funkcjonowania. Dziś skutecznie ubiegają się o wzrost przychodów i wzrost eksportu. Chcemy dać im lepsze warunki do funkcjonowania. Przebadaliśmy 390 tysięcy podmiotów, które płacą podatek CIT, czyli około 90 proc. wszystkich firm objętych tymi obciążeniami - podkreślił Wiesław Janczyk.
- Uznaliśmy, że możemy od 1 stycznia przyszłego roku taką regulację obniżającą stawkę podatku CIT z 19 do 15 proc. wprowadzić, z uwagi na to, że będziemy mieli już zaawansowane działanie zmian systemu podatkowego - dodał wiceminister. W tym kontekście wymienił m.in. uszczelnianie systemu podatkowego. - Te ubytki w postaci płaconego podatku będą zrekompensowane właśnie poprzez działanie tamtych regulacji: zarówno po stronie ubytku nieznacznego dochodu szacowanego na ok. 62 mln zł rocznie w kasie jednostek samorządu terytorialnego, jak i kwoty ok. 200 mln zł rocznie ubytku dochodów z tytułu tej operacji po stronie dochodów budżetu państwa - wymienił.
Wicepremier podkreślił również, że nowe rozwiązanie ma zmniejszyć szarą strefę w Polsce.
- Jesteśmy przekonani, że wiele podmiotów, które podejmują dzisiaj trud prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy, utrzymywania miejsc pracy, często właśnie tych najmniejszych podmiotów, uzyska zachętę do prowadzenia biznesu i uzyska korzystniejsze warunki poprzez obniżenie tej daniny podatkowej - przekonywał przedstawiciel ministerstwa. Zgodnie z rządowym projektem jeszcze sprzed wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, obniżka CIT miała dotyczyć takich firm, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro. Ponadto w dokumencie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.
Rządowy projekt zostanie wkrótce skierowany do Sejmu, gdzie zostanie poddany głosowaniu. Jak powiedziała premier, celem jest, aby ustawa mogła obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.
Wojciech Warski o projekcie obniżenia podatku CIT:
Autor: PMB / Źródło: tvn24bis.pl