Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznie

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznie
Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznieTVN24
wideo 2/7
TVN24Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznie

Zrobiliśmy dużo, ale nie zrobiliśmy jeszcze wszystkiego, Mieszkanie Plus niestety nie wyszło - powiedział w niedzielę w Zamościu (województwo lubelskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że w Polsce powinno być budowane 450-500 tys. mieszkań rocznie.

- Wszystkiego w gruncie rzeczy nigdy nie zda się zrobić, bo zawsze są nowe wyzwania, zadania, ale nawet z takich spraw, które w oczywisty sposób powinny być rozwiązane, jak problem mieszkaniowy - przyznał prezes PiS podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Zamościa.

"Opór deweloperów okazał się silny"

- Mieszkanie Plus niestety nie wyszło - powiedział. - Opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołaliśmy przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań, bo żeby mieszkania były tanie, to także tereny muszą być tanie czy nawet bardzo tanie - wyjaśnił Kaczyński.

Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznie
Kaczyński: powinniśmy budować 450-500 tys. mieszkań rocznieTVN24

Jak wskazał, Polska jest dziś na takim poziomie rozwoju gospodarczego, że mogłaby budować nie 270 tys. mieszkań, jak ma być to w tym roku, ale 450-500 tys. rocznie. - Wtedy w ciągu dosłownie kilku lat problem mieszkaniowy byłby rozwiązany - stwierdził Kaczyński.

Tąpnięcie na rynku nieruchomości

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek, we wrześniu bieżącego rozpoczęto budowę 15,8 tys. mieszkań, o 27,8 proc. mniej rok do roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 8,7 tys. mieszkań, o 22,7 proc. mniej w porównaniu z wrześniem 2021. Analitycy HRE podkreślili, że każdy z kwartałów tego roku kończył się pod tym względem gorszymi wynikami w porównaniu do tych sprzed roku. "Od stycznia do września deweloperzy zaczęli budować trochę ponad 93,8 tysięcy nowych lokali. To o prawie 27 procent mniej niż w tym samym czasie 2021 roku. Niestety do końca bieżącego roku można się spodziewać, że liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych będzie mniejsza w ujęciu rok do roku. W efekcie za dwa lata (w 2024 roku) do użytkowania oddawanych będzie mniej mieszkań" - ocenili.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości