Next Generation Poland. Po pierwsze: ekonomia

Shutterstock

Jak młodzi Polacy radzą sobie w życiu? Co ma dla nich największe znaczenie, kiedy myślą o przyszłości? Jak rozumieją swoje miejsce w społeczeństwie i miejsce naszego kraju w świecie? Jak postrzegają sprawy lokalne, krajowe i globalne? Na te pytania odpowiada opublikowany przez British Council raport Next Generation Poland, w którym na pierwszy plan wysuwają się szeroko rozumiane aspekty ekonomiczne.

Artykuł sponsorowany

British Council od lat przygląda się postawom, nastrojom, poglądom i wizji świata młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Seria badawcza Next Generation objęła do tej pory 16 krajów, m.in. Niemcy, Etiopię, Irlandię Północną, Turcję, Wielką Brytanię czy Tanzanię. W ubiegłym roku do krajów uczestniczących w projekcie dołączyła Polska.

Młodzi Polacy o swoim pokoleniu

Prace nad projektem Next Generation Poland rozpoczęły się w marcu 2020 roku. Raport powstał w oparciu o ankiety, na które odpowiedziało 2000 respondentów z całej Polski, i wywiady z 92 uczestnikami w 12 grupach fokusowych.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że młodzi Polacy to ambitni optymiści, którzy dążą do niezależności i bezpieczeństwa finansowego, poszukują satysfakcjonującej pracy, chcą budować silne relacje partnerskie i rodzinne oraz dobre więzi społeczne. Czują się zarówno obywatelami własnego kraju, jak i całego świata. Doskonale odnajdują się w świecie nowych technologii. Samych siebie postrzegają jako bardziej tolerancyjnych i postępowych niż pokolenie rodziców czy dziadków – mówi Colm McGivern, dyrektor British Council w Polsce.

– Ankietowani opowiadają się za demokracją, zaznaczając przy tym zaniepokojenie brakiem wpływu na sprawy wewnętrzne i globalne. I choć mają różne spojrzenie na wartości polityczne, religijne czy społeczne, chcą zwiększenia swobód gospodarczych, wydatków publicznych i skuteczniejszego zarządzania, co ich zdaniem doprowadziłoby w przyszłości do większej tolerancji w społeczeństwie – dodaje.

Zarobki, praca i mieszkanie w gronie priorytetów

W badaniu opublikowanym przez British Council to właśnie aspekty ekonomiczne wyróżniają się najbardziej. Choć według młodych Polaków o szczęśliwym życiu decyduje przede wszystkim udany związek, to wyżej niż posiadanie dzieci, grupy przyjaciół czy doświadczeń życiowych traktują oni takie sprawy jak bezpieczeństwo finansowe, satysfakcjonująca praca czy posiadanie własnego mieszkania.

Zdaniem ankietowanych środkiem do osiągnięcia niezależności są pieniądze – nie utożsamiają ich jednak z kluczem do szczęścia i nie traktują jako celu samego w sobie. Młodzi dorośli chcą samodzielnie płacić rachunki, mieć pewne dochody do dyspozycji i w razie potrzeby móc przetrwać bez pracy przez pewien okres.

Choć respondenci uważają, że praca jest istotnym czynnikiem w kontekście szczęścia, zasadniczo są podzieleni na dwie grupy: pierwsza uważa, że praca stanowi ważne źródło spełnienia, które musi być zgodne z zainteresowaniami i potencjałem życiowym – takie podejście przeważa wśród osób z wyższym wykształceniem i mieszkających w dużych miastach. Druga grupa uważa pracę przede wszystkim za źródło dochodu, bardziej zależy jej na stałych dochodach i większej stabilności niż na tym, żeby praca była ciekawa i dawała poczucie spełnienia – takie nastawienie przeważa wśród osób z wykształceniem średnim lub zawodowym, mieszkańców mniejszych miast i obszarów wiejskich.

Powyższe aspekty znajdują odzwierciedlenie w danych w procentowych. W przypadku pytania o istotne wyzwania lub problemy dostrzegane przez młodych dorosłych w Polsce, aż 60 proc. badanych wskazało brak mieszkań w przystępnych cenach, 58 proc. brak ofert pracy, 52 proc. trudności z „wiązaniem końca z końcem” lub samodzielnym utrzymaniem się, a 49 proc. brak perspektyw rozwoju zawodowego lub brak możliwości awansu.

mat. sponsorowany

Więcej swobód gospodarczych i wydatków publicznych

Z wyników badania jednoznacznie wynika również, że młodym Polakom zależy na większej swobodzie gospodarczej. Ankietowani chcą bardziej otwartego rynku pracy, niższych podatków, mniejszej liczby uregulowań prawnych i ułatwień dla przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, przy minimalnej ingerencji ze strony rządu – potwierdza to wyniki prowadzonych wcześniej badań, pokazujących pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości jako ścieżki kariery (Academy of Leaders, 2017). Młodym dorosłym zależy również na tym, aby więcej towarów było produkowanych w Polsce i aby sytuacja gospodarcza (ale również militarna) naszego kraju uległa poprawie.

Uczestnicy wyrazili potrzebę lepszego zarządzania, mądrzejszego wydatkowania środków publicznych i dalszych reform. Chcą, aby zwiększone zostały wydatki na służbę zdrowia, edukację, infrastrukturę (ten aspekt ma szczególne znaczenie dla osób mieszkających na obszarach wiejskich i w małych miastach) czy działania klimatyczne (ta kwestia ma znaczenie przede wszystkim do mieszkańców dużych miast). Kładli nacisk na reformę systemu edukacji, tak aby lepiej przygotowywać absolwentów do funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Wyrazili niezadowolenie z systemu zabezpieczenia społecznego, który zdaniem wielu niesprawiedliwie faworyzuje osoby otrzymujące świadczenia. Niektórzy respondenci uważają, że świadczenia należy przyznawać jedynie tym, którzy „aktywnie dążą do poprawy swojej sytuacji”, a także osobom potrzebującym, m.in. z niepełnosprawnością.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi wynikami raportu, który dostępny jest pod adresem: www.britishcouncil.pl/next-generation-poland.

***

Badanie Next Generation Poland, koordynowane przez British Council, zrealizowały brytyjska organizacja Sound Connections, stowarzyszenie polonijne w Wielkiej Brytanii Centrala i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Dzięki wsparciu Ambasady Brytyjskiej w Warszawie rozpoczęto promocję wyników badania i zainicjowano dyskusję na temat postaw młodych dorosłych, ich zaangażowania i poglądów na świat, politykę i życie społeczne.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl