"Unia bankowa nie uchroni Europy przed kolejnym kryzysem"

Unia bankowa to flagowe przedsięwzięcie UE skierowane na przywrócenie zaufania do sektora finansowego po kryzysie z 2008 rsxc.hu

Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo europejskiego systemu bankowego, ale nie uchroni Europy przed następnym kryzysem finansowym - oceniła w środę Małgorzata Zaleska z zarządu NBP. Główny ekonomista MF Ludwik Kotecki, mówił o uwarunkowaniach przystąpienia do Unii.

Zdaniem Zaleskiej projekt unii bankowej powinien zwiększyć bezpieczeństwo europejskiego systemu bankowego. - Czy ten projekt unii bankowej zabezpieczy nas przed kolejnym kryzysem? Nie. Kryzysy były, są i będą, a najważniejsze, żeby ten kolejny kryzys był jak najpóźniej i był jak najmniej dogłębny - powiedziała Zaleska podczas środowej konferencji "Europejska unia bankowa".

Wieczna iluzja

Wskazała, że unia bankowa jest jednym z elementów docelowej unii gospodarczej i walutowej strefy euro. Zaznaczyła, że jak dotąd nie wszystkie założenia, które legły u podstaw utworzenia strefy euro zostały zrealizowane. - Można powiedzieć, że strefie euro towarzyszy wieczna iluzja osiągnięcia pewnych celów - oceniła. Wskazała, że w wyniku kryzysu strefa euro stanęła przed alternatywą rozpadu, albo ściślejszej integracji. Zdecydowano się budować strukturę zintegrowaną nie tylko walutowo, ale i gospodarczo oraz budżetowo. Jej elementem jest unia bankowa.

Zaleska podkreśliła, że na system ten miały się pierwotnie składać trzy filary: bezpośredni nadzór EBC nad największymi bankami strefy euro; projekt restrukturyzacji bądź likwidacji banków, które popadły w tarapaty finansowe (tzw. resolution); wspólny system gwarancji depozytów.

- Można zaryzykować stwierdzenie, że docelowo będą to tylko dwa filary, bowiem wspólny system gwarantowania depozytów jest zapomniany, a przez to projekt unii bankowej jest niekompletny - mówiła. Wśród wyzwań dla powodzenia projektu wymieniła m.in. różny zakres odziaływania nadzoru EBC (tylko największe banki) i resolution (obejmuje wszystkie banki strefy euro), "pączkowanie" różnych organów, co rodzi problemy z określeniem ich kompetencji oraz odpowiedzialności za decyzje, czy koszty funkcjonowania nowych struktur.

Nierozwiązane problemy

Według Zaleskiej wprowadzenie unii bankowej nie oznacza, że wszystkie konieczne reformy zostały wdrożone, że usunięto wszystkie przyczyny, które legły u podstaw kryzysu finansowego. - Wciąż nie został rozwiązany problem banków systemowo ważnych, zbyt dużych żeby upaść, których aktywa często przekraczają PKB krajów, w których funkcjonują - powiedziała. Dodała, że w regulacjach unijnych ciągle nie został też rozwiązany problem właściwego pokazywania rządowych papierów wartościowych - teoretycznie są one pozbawione ryzyka.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki przedstawił czynniki, które powinny wziąć pod uwagę kraje spoza strefy euro zamierzające przystąpić do unii bankowej. Wskazał elementy, które wymagają analizy i bilansu. Według niego najważniejszy jest stopień integracji ze strefą euro kandydata, gospodarczej i finansowej. Jako istotny wskazał też udział w krajowym systemie bankowym banków, które siedziby mają w strefie euro. - Im większy udział tych banków jest na rynku krajowym, tym bardziej wskazane byłoby wejście do unii bankowej - powiedział.

Odpowiedź na kryzys

O europejskim nadzorze wypowiadali się przedstawiciele polskich banków - spółek córek banków ze strefy euro. Prezes Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki mówił, że projekt unii bankowej jest odpowiedzią polityków na kryzys. - To nie jest rozwiązanie rynkowe, ale biurokratyczne - zaznaczył. Jego zdaniem biurokracja związana z unijnym nadzorem przytłacza sektor bankowy. Kalicki mówił o przeregulowaniu, tysiącach pytań, na które muszą odpowiadać banki nadzorowane przez EBC i o olbrzymim wzroście zatrudnienia w tej instytucji.

Członek zarządu BZ WBK Andrzej Burliga wskazał m.in., na wysokie koszty ponoszone przez banki związane z obowiązkami wobec nadzorców. Poinformował, że np. w centrali banku Santander w Hiszpanii (właściel BZ WBK) zatrudnienie w departamentach obsługujących regulatorów wzrosło nawet kilkudzisięciokrotnie. Zaznaczył jednak, że dla banku, który działa w wielu krajach kontaktowanie się z jednym nadzorcą jest wygodniejsze. Burliga zwrócił uwagę, że polski nadzór jest bardzo skrupulatny, uporządkowany i "detaliczny", ale dzięki temu polski system bankowy jest bezpieczny.

Przywrócić zaufanie

Unia bankowa to flagowe przedsięwzięcie UE skierowane na przywrócenie zaufania do sektora finansowego po kryzysie z 2008 r. oraz na przerwanie powiązania między problemami banków a finansami publicznymi. Filarami unii jest m.in. wspólny nadzór bankowy Europejskiego Banku Centralnego oraz wspólny system restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Unia bankowa, choć dotyczy głównie krajów strefy euro, jest otwarta dla krajów spoza eurolandu, które mają mieć prawo przystąpienia do niej w każdej chwili.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl